מכתש רמון: המיטב

מכתש רמון מציע בחובו שפע של מסלולי טיול והרפתקאות לחובבי המדבר. הנוף המרהיב, התופעה הגיאולוגית המיוחדת, השקט והשלווה שמציע המדבר מתנקזים כולם לכדי שיא כאן במכתש רמון. ניתן ליהנות ממסלולים רבים במכתש רמון, ואני בחרתי להביא בפניכם את המיטב או יותר נכון, את אתרי החובה במכתש

אלו שירצו להכיר את מכתש רמון לעומק, יגלו כי מסלולי טיול רבים חבויים בו. כל המסלולים המוצגים כאן מעגליים ומתאימים לכל המשפחה, ורק אורכם שונה, והוא מצוין בתחילת כל מסלול. שימו לב כי בטיול במדבר הצל מועט, ויש להקפיד לקחת אתכם כיסוי ראש ומים (לא פחות מ-3 ליטר מים לאדם לטיול של חצי יום). מומלץ לטייל במכתש רמון בסתיו, בחורף או באביב, שעה שמזג האווירנוח.

איך מגיעים

כביש 40 מוביל מבאר שבע לכיוון מצפה רמון. ביציאה ממצפה רמון, לכיוון הירידה למכתש נמצא מרכז המבקרים רמון. שלט מאיר עיניים מפנה אליו מהכביש.
 

טיפ טיול מאכסניית אנ"א מצפה רמון
אתם הולכים לראות שתי מערות מיוחדות, שבאחת מהן מחכה לכם תצפית היפה ביותר באזור. כדאי להתחיל בטוב כבר מהבוקר – לאכול ארוחת בוקר טובה, אולי להימתח קצת ולנשום, להצטייד בתרמוס עם קפה או בפק"ל ולהתכונן לשלוקים מול נוף עוצר נשימה.

לקראת המסלול: מתחילים במרכז המבקרים

למי שלא ביקר עדיין במרכז המבקרים רמון המחודש מומלץ בחום להתחיל בו את הטיול לפני הירידה למכתש. מרכז המבקרים ממוקם על שפת המכתש הצפונית ונפרש ממנו נוף המופלא של התופעה הגיאולוגית המוכרת בשם מכתש. בתוך המרכז תוכלו ליהנות ממופע אורקולי על היווצרות המכתש וכן מהסברים ומידע נוסף. בשנת 2004 הוקמה על גג המרכז תצפית פנורמית מרהיבה עם הסברים על הנוף הנשקף.

 • שעות הפתיחה: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי: 8:00-15:00
  (הכניסה עד שעה לפני הסגירה)

 • טלפון: 08-6588691, 08-6588698

בסמוך למרכז המבקרים פועל חי רמון, גן מדברי ובו מודלים של בתי הגידול המתקיימים באזור. המבקרים בחי רמון יגלו שבמדבר מתקיימת מערכת אקולוגית עשירה, מורכבת ומיוחדת. במוקד הזואולוגי מוצגים כארבעים מינים של בעלי חיים קטנים מדבריים, בפינות מחייה המדמות את סביבות מחייתן הטבעיות. בתצוגה מיני זוחלים: נחשים, לטאות, זיקיות וצבים, מכרסמים שונים: קוצנים, פסמונים ודורבנים, וכן קיפודים, שבלולים ועקרבים. סביב המוקד גן בוטני-אקולוגי שבו מיוצגים שישה בתי גידול אופייניים לאזור, על מגוון הצמחים, המסלע והנוף שלהם. חי רמון הוא חוויה יוצאת מן הכלל לילדים.

 • שעות הפתיחה באפריל-ספטמבר: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי: 8:00-16:00
 • שעות הפתיחה באוקטובר-מרץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי: 8:00-15:00
 • כרטיס משולב למרכז המבקרים ולחי רמון: מבוגר: 35 , ילד: 18  (ניתן לרכוש גם בנפרד)

איך נוצר מכתש?

נקדים ונאמר שכל המכתשים הקיימים בארצנו הם תופעה מיוחדת לעולם כולו, שכן צורת היווצרותם של מכתש רמון, המכתש הקטן והמכתש הגדול (כמו גם של אחי הקטנים: מכתשים פחות מרשימים בנגב ובסיני: מכתש ג'בל עריף אלנאקה, מכתש הר עריף, מכתש ג'בל יעלק, מכתש ג'בל מע'ארה ומכתש ג'בל הלאל) שונה מזו של מכתשים אחרים בעולם. אז איך מכתש רמון ואחיו נוצרו?

הכל בגלל סדק קטן. בגלל הקימוט נוצרו לעיתים בקמר סדקים קטנים.

 • (א) מי הגשמים חדרו לתוך סדקים והרחיבו אותם. בסלע הגיר הסדק תלוי בהמסת הגיר וגדל לאט, אבל כשהמים מגיעים לשכבת אבן החול הם סוחפים את החול בקלות.

 • (ב) כך נוצר מצב שבו שכבת הגיר עדיין עומדת על תילה, אבל החול שתחתיה כבר אינו. כשהגיר אינו יכול לשאת יותר את משקלו יותר הוא קורס ומגדיל את הסדק שבינתיים הפך למכתשון.

 • (ג) במיליונים רבים של שנים ימשיך תהליך הבלייה ויגדיל את המכתש עוד ועוד.
   

הירידה למכתש

לאחר הביקור במרכז המבקרים נמשיך בכביש 40 דרומה ונתחיל בירידה לעבר המכתש במעלה העצמאות. לאחר נסיעה של 6 ק"מ נסיעה נראה שלט המפנה ימינה מהכביש לכביש עפר טוב בסימון שבילים ירוק, שמוביל אל המנסרה.

המנסרה

התופעה הגאולוגית המרתקת שמכונה המנסרה היא גבעת אבן חול, שבראשה מחשופי אבן חול הבנויים כעמודים משושים סימטריים, שמונחים בערימה כמו לוחות עץ בנגרייה. התופעה הגאולוגית הנדירה הזאת היא ככל הנראה תוצאה של חדירת מגמה לתוך הגבעות, התכת אבן החול בראש הגבעה, הפיכתה לנוזל וגיבושה מחדש לעמודי קוורציט (עמודי סלע קשים). לאחר נסיעה קצרה בכביש העפר נחנה את הרכב ונתחיל ללכת במסלול מעגלי קצרצר שיוביל אותנו בין העמודים המיוחדים על גבי שביל עץ שעשוי מחומרים ממוחזרים. השביל הוקם במיוחד כדי שמטיילים יוכלו ליהנות מהתופעה מבלי לפגוע בהם, אנא הקפידו שלא לרדת ממנו.

לאחר הביקור המרשים, נחזור לעבר הכביש ונסע בו לכיוון דרום.

נמשיך כ-6 ק"מ נוספים, עד שנגיע לשלט המפנה לדרך עפר בסימון אדום, שפונה שמאלה מהכביש ומובילה לעבר חניון בארות [1]. ניסע בדרך העפר כ-5 ק"מ עד לפגישה עם דרך עפר נוספת בסימון שחור [2], ונפנה בה שמאלה. לאחר כ-100 מטר נגיע לחניון בארות.

חניון בארות

בלב מסלולי הטיול היפים של מכתש רמון ממוקם חניון הלילה בארות – החניון המאורגן היחיד במכתש רמון. תוכלו למצוא כאן מבני שירותים, סככות מכפות תמרים, שולחנות וספסלים, פינות צל, פינת בישול וכיורים לשטיפת כלים. במשטחי הלינה ניתן להקים אוהלים, ובחניון פועל גם אוהל בדואי אותנטי, למי שמעדיף לינה בהוויה של אנשי המדבר. האירוח הבדואי כולל תה, קפה, פטיר (פיתה בדואית) וארוחות קלות. הלינה אפשרית גם לקבוצות בתיאום מראש: 08-6586713, 050-5375265.

מסלולי טיול ברגל בתוך המכתש

מחניון בארות ניתן לצאת לכמה מסלולי טיול קלים ונחמדים המתאימים לכל המשפחה. המפורסמים שבהם הם הטיול לגבעת חרוט והטיול למצד סהרונים ופרסת סהרונים. שני המסלולים מעגליים וניתן לטייל בכל אחד מהם לחוד, או בשניהם אחד אחרי השני. כדי להספיק את שניהם יש להתחיל בשעות הבוקר. בנוסף, באפריל 2016 התווספו שני מסלולים רגליים חדשים (ראו מפה בגלריית תמונות למעלה):

 • מסלול של 1.5 ק"מ בסימון ירוק, המחבר בין חניון יום סהרונים לחאן סהרונים.

 • מסלול של 2 ק"מ בסימון כחול, המחבר בין הדייקים של נחל ארדון ומחזיר בחזרה לחניון יום (במקום לחזור בשביל ג'יפים השחור).

גבעת חרוט

מחניון בארות נמשיך צפונה בדרך העפר המסומנת בסימון שחור, עד לפנייה ימינה לדרך עפר בסימון אדום [3]. בדרך זו ניסע כ-1 ק"מ עד לפיצול מזלג, שבו נבחר את הענף השמאלי - דרך עפר בסימון שחור, המובילה לעבר חניון יום סהרונים. בחניון נשאיר את הרכב ונצא למסלול מעגלי בן 2.5 ק"מ (כשעתיים).

מהחניון יורדת דרך עפר לעבר נחל ארדון הקצר והמרשים, שמנקז את חלקה הדרומי של בקעת ארדון לעבר נחל נקרות, שזורם אל מחוץ למכתש. כבר מתחילת המסלול קל לראות את גבעת חרוט השחורה, שנראית מכל עבר כהר געש קטן. צבעה מעיד על החום העצום של המגמה, שבאותם ימים רחוקים התיכה חלקית את סלע אבן החול שסביבה והיווה חלק ביצירת הגבעה. לאחר הליכה של כ-500 מטר, ליד עץ שיטה גדול נגיע לפיצול שמאלה מהנחל, לעבר שביל בסימון כחול. שביל זה, שפונה צפונה לעבר הר ארדון, יוביל אותנו לצידה הצפוני של גבעת חרוט.

השביל עולה במתינות ומקרב אותנו כל הזמן אל גבעת חרוט. נתקדם במגמת עלייה לצדה הצפוני של הגבעה, ומשם נקפוץ רגע עם סימון השבילים הירוק לראש הגבעה (שימו לב: הסימון הירוק אינו מופיע במפה). נתחיל את הטיפוס הקצר והתלול לראש גבעת חרוט. אף שנדמה מתחתית הגבעה כי הטיפוס הוא קשה, הוא מתאים לכל המשפחה ונמשך דקות ספורות. הנוף שנשקף ממנו שווה כל שניית טיפוס.

בשיא הגבעה ישנה תצפית היקפית ומרהיבה על האזור: רמת סהרונים בדרום, בקעת ארדון בצפון-מזרח, בקעת מחמל בצפון ומכתש רמון במזרח. הר ארדון, שנשקף מצפון הוא מה שמכונה על ידי גאולוגים היפוך תבליט: הר ארדון של היום היה פעם עמק בין שני הרים גבוהים ממנו. אותם הרים נשחקו ונסחפו עם הזמן בגשם ובבלייה, עד שלבסוף הפכו לשתי בקעות, המוכרות כיום כבקעת מחמל (משמאל להר ארדון) ובקעת ארדון (מימינו). כלומר, הר ארדון, שהיום בולט מאוד לעין, היה פעם למעשה עמק.

מראש הגבעה ניתן לראות את מימדי המכתש העצומים: אורכו ארבעים ק"מ, ורוחבו תשעה ק"מ רוחב, ולמעשה הוא הרבה יותר גדול גם מהמכתש הגדול.

לאחר התצפית המהנה, הצילומים ושאיפת אוויר ההרים, נחזור בדרך שבה באנו למטה לתחתית הגבעה. לאחר הירידה התלולה נמשיך בשביל האדום כ-700 מטר, עד שנתחבר שוב לנחל ארדון בסימון השחור. בנחל ארדון עוד נראה תופעה גאולוגית מרתקת, המכונה דייק: מעין גוש סלע שפרץ את דרכו דרך שכבות סלע קיימות, לעיתים תוך יצירת ממש קו ברור של סלע הנמצא בתשעים מעלות לשכבות הסלע מסביב. מספר דייקים מרשימים במיוחד נמצאים במורד הנחל (בניגוד לכיוון בו חוזר המסלול עבר הרכבים), ואלו שיש בידם זמן וכוח מוזמנים לפנות שמאלה מהשביל האדום לשביל השחור וללכת כ-1 ק''מ עד הדייק. אם נבחר לוותר על ההליכה אל הדייק, נפנה ימינה בחזרה לעבר הרכב, ובדרך נמצא עץ שיטה נוסף שבצילו נוכל לנוח קצת.

כ-400 מטר מתחילת החזרה בנחל נגיע לסבך צמחייה לא שיגרתי. אם תעיפו מבט, יש סיכוי רב שתמצאו מעט מים בין הקנים - זהו עין ארדון, מעיין קטן אך מאוד משמעותי בחיי המדבר. זוהי הזדמנות מצוינת להתבונן בעקבות שבמקום ולנסות לנחש איזה בעל חיים ביקר במעיין לאחרונה.

מכאן נמשיך עוד מרחק קצר בשביל השחור לעבר החניון בו השארנו את הרכב.

מצד סהרונים ופרסת נקרות

לאחר הביקור בגבעת חרוט נחזור בדרך העפר הטובה, עד שנגיע למפגש עם השביל האדום שבו הגענו. במפגש נפנה שמאלה לעבר חניון היום של מצד סהרונים [5], שבו נשאיר את הרכב ונצא לטיול רגלי מעגלי של 5 ק"מ (כ-3 שעות הליכה).

החניון נמצא ליד מצד סהרונים הנקרא גם בשם חאן סהרונים. מבנה זה היה אחד מהמקומות בהם נחו לחניית לילה אורחות הגמלים שנעו על דרך הבשמים מפטרה לעבר עזה בתקופת הנבטים. אורחות גמלים אלו, שהיו עמוסות לעייפה בתבלינים ובשמים, הובילו את מרכולתם לאורך הנתיב המדברי הידוע בשם דרך הבשמים. לאורך דרך זו הקימו הנבטים מקומות מסודרים לחניית לילה. על פי רוב, מקומות אלו נמצאו בסמוך למקור מים. גם במקרה זה, עין סהרונים נמצא במרחק של פחות מ-100 מטר מהמצד. החאן הרבוע שמידותיו 42x42 מטר, מלמד אותנו רבות על הנבטים ועל אורך חייהם. (עוד על הנבטים ניתן ללמוד במסלולים לערי הנבטים, שבטה, עבדת, ממשית וניצנה).

לאחר הסיור הקצר במצד, נתחיל ללכת עם דרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום, לכוון מזרח. הדרך עוברת במעלה דקלים שברמת סהרונים. תוך כדי ההליכה והירידה נשקף נוף מרשים לעבר צידו הדרומי של המכתש. אחת הצורות שתופסות את העין במיוחד היא כרבולת חרירים, קיר של המכתש שכוחות תת קרקעיים שונים גרמו לו להתרומם כך שהשכבות שמרכיבות אותו נראות כמעט ניצבות לקרקע.

פיצול השבילים הראשון שתתקלו בו יפנה אתכם לפרסת נקרות עם סימון שבילים ירוק. זהו מעין קיצור דרך המוליך ישר לאפיק הנחל (מומלץ). להליכה מעט נוחה יותר ניתן להמשיך עוד קצת ולהגיע לנקודה שבה מתחבר השביל האדום שבוו אתם הולכים לשביל כחול [6]. המגיעים לנקודה זו יבצעו פניית פרסה ימינה ויעברו מהסימון האדום לסימון הכחול.

אחרי ההליכה באפיק הרחב של הנחל תגידו לתחילת פרסת נקרות. זהו מנחל נקרות שאורכו כ-3 ק"מ והוא נראה פשוט כפרסה על המפה. באזור זה הנחל הוא צר יחסית ועובר במעוק מרשים.

תוך כדי הליכה נוכל להבחין בצמחיית מדבר עשירה. מאחר ובנחל מתרכזים מים מהאזור כולו, קל לצמחים שעוברים תקופות יובש ארוכות, לגדול בתוך אפיק הנחל, שהסיכוי ליהנות בו מימי גשמים גדול יותר. בין השאר נוכל למצוא את עצי שיטה סלילנית ושיטה סוככנית עליהן מטפס הרנוג השיטים ובין לבין צומחים גם: אטד ערבי, סילון קוצני, רכפתן מדברי, מתנן שעיר, קזוח עקום ועוד. לאלו שילכו בשקט ויתבוננו היטב סביב יש סיכוי גדול להיתקל בדרכם במשפחת יעלים שמחפשת לה צמחים טעימים לארוחת צהריים.

לאחר הליכה של כ-2.2 ק"מ נראה משמאל ירידה מהר סהרונים, שמסומנת בסימון שחור. אנו נמשיך בשביל הכחול שבו הלכנו עד כה, שממשיך בנחל עוד כ-1 ק"מ עד לעין סהרונים, מצד סהרונים והחניון. נשים לב כי בדרך יחבור לנחל גם סימון ירוק, שמגיע גם הוא מהר סהרונים.

תגובות