כל המידע על מדרך נוף כרמל לקיבוץ יגור

נחל יגור המאתגר הוא אחד מהמסלולים המוכרים יותר במורדות הצפוניים של ההר. מסלול נוסף מאתגר מעט פחות הוא שביל נחל נחש המכונה גם "שביל המעפילים". השביל שימש להובלת מעפילי מחנה המעצר בעתלית ע"י לוחמי ההגנה באוקטובר 1945 לאחר שחרורם מהמחנה בפעולה הירואית שלא תבייש סרטי פעולה הוליוודים.

אך לאלו מאיתנו שרוצים להנות מהנוף במסלול משפחתי קל ופחות דרמטי ישנו מסלול שתפור כמו כפפה ליד. למסלול אין שם מוגדר באתרי הטיולים ואולי זה גם סוד הקסם שלו, כי כשאין שם אי אפשר לחפש. וכשאי אפשר לחפש, נותר השביל ריק יחסית ממטיילים ושביל ריק הוא מצרך נדיר במחוזותינו.

איך מגיעים

התיאור המובא בהמשך מצריך שני רכבים מכיוון שהמסלול אינו מעגלי. 
את רכב האיסוף נשאיר בנקודת הסיום של המסלול בקיבוץ יגור. לאחר הכניסה בשער הקיבוץ נעבור את פארק השעשועים "בלאגן" ואחריו נפנה ימינה, נחלוף על פינת החי של הקיבוץ (שהתמסחרה מאז הייתי ילד) ונחנה את הרכב בחניון המסודר מתחת לעצי האורן בקצה הכביש.

תחילת המסלול מדרך נוף כרמל על שביל מסומן בסימון שחור. למגיעים מקיבוץ יגור – ניסע מהקיבוץ לכיוון נשר, ובצומת הראשונה לאחר מפעל המלט הנטוש נפנה לכביש 7212 העולה לכרמל. הכביש  המפותל עובר תחילה ליד שכונת גבעת נשר ובהמשך מזכיר במעט את כבישי ההרים באירופה. הכביש צר ומתפתל, עובר בחורש ירוק ובימי גשם יהיה ניתן להבחין במפלוני מים הנשפכים מן ההר אל הכביש. הנסיעה בכביש קשה שכן הנוף הנשקף מהחלון מושך את העין מהדרך –  סעו בזהירות.

לאחר 4 קילומטרים של עליה נגיע לפניה שמאלה אל חניון היערנים העמוס ברוכבי אופניים ורצי שטח בשבתות, בו מתחילה דרך נוף כרמל. דרך הנוף מתחילה בחניון מסתיימת אי שם באזור המוחרקה והיא מומלצת בעיקר לרכבים גבוהים שכן היא משובשת בחלקה.

על כל פנים לאחר נסיעה של כשני קילומטרים בדרך הנוף נבחין מצד ימין בחניון פיקניקים מסודר ומצד שמאל בסימון של שביל ישראל וסימון שחור, שם נתחיל בהליכה.

איך מטיילים

תחילת המסלול בחורש כרמלי טיפוסי של אלונים וקטלבים.  הקטלב, עץ מרשים במיוחד גזעו צבוע בחום אדום עז אשר מזכיר בצורתו שריר מתאמץ. אגדות רבות נרקמו סביב הקטלב, חלקן קשורות לרצח מזעזע במשפחה כתוצאה של קנאת בן לאביו.

מפעם  לפעם נפתח החורש ומאפשר לצפות בנוף עמק זבולון הנפרס תחתינו. מעט מפריע בעין מחלף יגור האימתני שצמח פתאום – מחיר הקידמה. נקודה טובה במיוחד לתצפית נמצאת כ-700 מטר לאחר תחילת המסלול. בכל מקרה, מאחר וחלק ניכר מהמסלול מוצל הוא יכול להתאים גם לימי האביב בהם השמש כבר עושה את שלה בשמיים.

בתחילת החורף פורחים לאורך השביל נרקיסים אותם ניתן למצוא בעיקר באזורים הסלעיים. ובין העצים והסלעים נוכל למצוא בהמשך החורף שלל רקפות. אבל אחת ההפתעות לאורך השביל היא מקבץ מרשים של אירוס הסרגל. את המקבץ תוכלו למצוא במדרון מימינכם כקילומטר לאחר תחילת ההליכה. אירוס הסרגל הוא מין נדיר אנדמי לישראל אותו ניתן למצוא בכרמל בחודש נובמבר. נקודה נוספת בה ניתן למצוא את אירוס הסרגל נמצאת בהר שוקף. בשונה מהאירוסים האחרים המפוארים והמוכרים, אירוס הסרגל צנוע יותר קטן יותר אבל לא פחות יפה. אם מצאתם אותו, הזהרו שלא לרמוס ולפגוע בזמן שאתם מצלמים.

לאחר הליכה של כקילומטר וחצי בירידה מתונה לאורך השביל השחור, נגיע לפיצול שבילים. השביל השחור יקח אותנו אל כביש 7212 בו עלינו לנקודת ההתחלה, והירוק הפונה ימינה אל נקודת הסיום. 

לאחר שנבחר בשביל הירוק נמשיך עוד כשניים וחצי קילומטרים עד לנקודת הסיום בקיבוץ יגור שם השארנו את הרכב. ככל שנרד בגובה כך יתרבו הסתווניות והכרכומים בעיקר בתחילת החורף. את הנוף של הרי הגליל יחליפו נופי שדות קיבוץ יגור אך גם מראהו של מרכז הקניות שנבנה בסמוך לקיבוץ.

את הקטע האחרון של המסלול – כלומר הקטע המסומן בירוק, ניתן לעשות גם הלוך חזור במידה ואין לכם אפשרות לטיול עם שני רכבים.

המסלול נכתב באדיבות אביחי שקד מנהל עמוד הפייסבוק “ילדטבע”

בצילום: תרמיל Wildcat Yellowstone.
בצילום: תרמיל Wildcat Yellowstone.

נדלקתם על התרמיל? היכנסו עכשיו לחנות האינטרנטית של למטייל וקבלו אותו במחיר שווה »