כל המידע על נחל צביה

רכס הגלבוע אשר מתנשא מעל עמק המעיינות ועמק בית שאן, טומן בחובו מספר מסלולי טיול ייחודיים. התקופה הטובה ביותר לטייל במסלולי הר הגלבוע היא עונת האביב, בה ההר מתכסה בשמיכה ירוקה ופרחים בשלל צבעים מעטרים את מדרונות ההר. בחודש מרץ פורח אירוס הגלבוע המרשים במספר נקודות על ההר. 
למיטיבי לכת מספר שבילים אשר הצפוני בהם מכונה העמק הנעלם, דרומית לו נחל יצפור שמתאים גם למשפחות, והדרומי ביותר והכי פחות מוכר הוא המסלול בנחל צביה ומתלול אבינדב.

איך מגיעים

המסלול הינו מסלול קווי והוא מצריך שני רכבים. נקודת ההתחלה של המסלול בחניון אבינדב (שמוכר גם לוויז בשם הזה), סמוך לכניסה ליישוב מירב. נקודת הסיום של המסלול היא בעין מודע אשר בעמק המעיינות, גם הוא מוכר היטב לוויז.

איך מטיילים

לפני שנצא לדרך חשוב לציין מספר נקודות. המסלול אינו מוצל לכל אורכו, ולכן אינו מומלץ לימים חמים ובטח לא לעונת הקיץ החמה במיוחד באזור זה, בכל מקרה יש להצטייד במספיק מים. לאורך המסלול מספר נקודות בהן יש צורך להעזר בדרגיות ברזל הנעוצות בסלע, אלו קטעים סלעיים ותלולים ולכן לא מומלץ להגיע למסלול בסמוך לימי גשם מחשש להחלקה. בתום המסלול עובר השביל בסמוך לשטחים חקלאיים מעובדים, יש להשאר על השבילים המסומנים ואין לחצות שדות מעובדים. שנתחיל?

מנקודת ההתחלה סמוך לישוב מירב, נצעד בשביל המסומן שחור (ולעיתים גם כתום סימונו של שביל עמק המעיינות) כקילומטר וחצי עד שנגיע לקטע שביל על קצהו של מתלול מצוקי. קטע זה של השביל נקרא מתלול אבינדב, על שם בנו של שאול המלך אשר נפל עם אביו לאחר התבוסה לפלשתים בקרב המפורסם אשר נערך באזור זה.

מהמתלול נפרס בפנינו עמק המעיינות בשיא תפארתו, משובץ בשטחים חקלאיים ובגבעות מוריקות. בעונת האביב נוכל להבחין גם בלהקות של ציפורים נודדות שעושות דרכן צפונה. נבחין בלהקות דואות במעגלים על מנת לתפוס זרם אוויר חם שעולה מעלה, ולאחר מכן גולשות על הזרם תוך מינימום השקעת אנרגיה.

הקטע הראשון של המסלול, שכולל את המתלול עובר בשטח מתון נוח יחסית להליכה. בחודשים מרץ ואפריל נהיה מוקפים בפריחה אביבית נפלאה וצבעונית בשלל צבעי הקשת. מרבדי עכנאי יהודה ורודים וסגולים, כלניות ופרגים אדומים ועוד שלל פרחים על רקע העשב הירוק הם מראה מלבב במיוחד שמזכיר במעט פריחה אלפינית.

לאחר הליכה של בערך שלושה קילומטרים, נכנס אל ערוץ הנחל עצמו ומקטע זה ההליכה הופכת למעט מאתגרת וכוללת מספר קטעים מצוקיים אשר כאמור יש להעזר בהם בדרגיות המקובעות לסלע. ככל שנרד, ילך הערוץ ויסגור עלינו ונוף העמק אשר מלווה אותנו כל העת יצטמק לכדי פתחת הערוץ. 

כקילומטר לאחר הכניסה לערוץ, נגיע לנקודת הצל היחידה במסלול באדיבותו של עץ אשר צמרתו פרוסה לרוחב הערוץ. זו נקודה מצויינת להפסקה והתרעננות לפני הקטע האחרון של ההליכה. לאחר שנתרענן נמשיך במורד הערוץ בקטע התלול ביותר שלו, עד שנגיע אל היציאה ממנו בפאתי השטחים המעובדים. 

בנקודה זו, ממש לפנינו, נבחין במקבץ עצי אקליפטוס. זוהי נקודת הסיום של המסלול – עין מודע. אל נקודת הסיום נגיע בעקבות סימון שבילים כתום אשר מקיף מצפון את השטחים המעובדים. בקטע זה נלך על דרך כורכר נוחה. עם ההגעה לעין מודע, כל שנשאר הוא להכנס למים הנעימים לאורך כל השנה (טמפרטורה קבועה של 24 מעלות) ולהתרענן מההליכה הממושכת.

המסלול נכתב באדיבות אביחי שקד מנהל עמוד הפייסבוק “ילדטבע”

תרמיל Wildcat Yellowstone, צילום: אביחי שקד
בצילום: תרמיל Wildcat Yellowstone

נדלקתם על התרמיל? היכנסו עכשיו לחנות האינטרנטית של למטייל וקבלו אותו במחיר שווה »