כל המידע על 4X4 אל הרי ירושלים: חוויית שטח בין נופים, מעיינות ופסגות!

  • סוג 4X4 SUV: קל
  • התחלה: תחנת דלק לטרון
  • סוף: עין טייסים
  • עבירות: קלה עם קטעי עבירות בינונית
  • ניווט: בסוף העמוד קובץ ניווט לנוחיותכם

על המסלול

נקודת ההתחלה של הטיול בתחנת דלק לטרון. מהתחנה צאו לכיוון צומת לטרון ומשם לפארק איילון קנדה. בכניסה לפארק קנדה עולים על השביל הכחול, שחלקו מאפשר נסיעה חלקה נוחה וחלקו מתאים לרכבי 4x4. בדרך לפארק תחלפו על פני כנסיית אמאוס ניקופוליס, שמשמעה עיר הניצחון. שרידי העיר העתיקה מקודשים לנצרות וביניהם אפשר לראות בזיליקה ביזנטית, מקווה טבילה, שרידי פסיפסים, מחצבה ביזנטית, קברים מהתקופה הרומית ואת שרידי ביתו של בישוף העיר ניקופוליס.

עוד 10 דקות נסיעה והדרך מתחילה להתיישר. כביש 1, ירושלים – תל-אביב, נמצא מדרום לכם והיעד הבא עין אל באלד המוכר גם בשם עין איוב על שם הכפר דיר איוב ששכן כאן בעבר. המעיין הקטן נובע במעלה השביל, נאגם בבאר המכוסה בברזלים וזורם בצינור אל בריכה קטנה. למרות שהמים לא נראים, מומחים מסבירים שזה נובע מהתפתחות אצה, שמעכירה את המים.

בין העצים נמצא עין אל בלאד | צילום: רועי פוקס

בין העצים נמצא עין אל בלאד | צילום: נאור שקד

אזור זה של עמק המעיינות ומעיין עין איוב, טומן בחובו פיסות היסטוריה הקשורות למלחמת השחרור ולכיבוש לטרון. בסמיכות אלינו שכן כפר דיר איוב, שנחשב לכפר עוין ב-1948 ומתחתנו נמצא “רכס התותחים”, ששלט על הכביש משער הגיא ללטרון. 

הימים ימי מלחמת השחרור והמטרה לתפוס משלט אחר משלט את נקודות המפתח לפריצת הדרך לירושלים. הליגיון הירדני שלט באזור עם שתי פלוגות, שכיוונו ירי ארטילרי של תותחים על כוחות ההגנה וצה”ל ועל כל מי שניסה להגיע לירושלים.

16 ליולי 1948, מבצע “דני” יוצא לדרך בהובלת חטיבת “הראל”, שקיבלה את המשימה להתקיף את “רכס התותחים”, לכבוש אותו ולהכין אותו לקראת התקפה נוספת על הכפר לטרון והמשטרה. התוכנית כללה התקפה של פלוגות א ו-ב של הגדוד השישי, הסחת דעת של פלוגת זיוי מהגדוד החמישי והצטרפות הגדוד הרביעי שחיכה באזור שער הגיא לאחר הצלחת התקיפה. 

ההתחלה נראתה טובה. פלוגה א’ תקפה את האזור הצפון-מזרחי של רכס התותחים, התבצרה באחת הגבעות והצליחה להדוף את התקפת הנגד של הליגיון הירדני. פלוגה ב’ יצאה גם לדרך, במטרה לתגבר את פלוגה א’, אך התקפות הליגיון הירדני גברו ולקראת בוקר הפלוגה נאלצה לסגת עם נפגעים רבים. גם פלוגת זיוי נקלעה לקרב ונאלצה לסגת בסיוע כוחות נוספים מהגדוד הרביעי. הפעולה לא צלחה ולאחר חילוץ התברר שיש 15 פצועים, הרוג אחד ו-18 נעדרים, שמאוחר יותר הסתבר שנהרגו בשדה הקרב.

האזור מזוהה גם עם קרבות עתיקים בארץ ישראל, במאה ה-3 לפני הספירה, אז היוונים והחשמונאים לחמו על השליטה בראש הגבעה ממזרח לאמאוס ניקופוליס. לפני שתמשיכו ל"תצפית מבוא חורון" תוכלו לפנות שמאלה לחורבת עקד, ולנסוע בדרך שמתאימה רק לרכב 4X4 עד ראש השביל התלול. תוך כדי נסיעה דמיינו שסביבכם נמצאים הלוחמים של בר כוכבא, שמתכננים לכבוש את הדרך מיפו לאמאוס ולירושלים. מראש התל, לצד עץ החרוב הגדול, תוכלו ליהנות מתצפית על הרי ירושלים וגם לראות את שרידי המבצר אותה בנה המצביא הסלאוקי בכחידס, שנחשב ליריב הכי גדול של החשמונאים.

הבטן כבר מקרקרת ואתם זקוקים להפסקה? חיזרו לתצפית מבוא חורון, שם תוכלו לפרוס מחצלת או להוציא את השולחנות והכסאות, ערכות הקפה וכדורים או משחקי חוץ אחרים, לחלץ עצמות, ליהנות ממזג האוויר של הרי ירושלים וכמובן להשביע את הרעב. 

עוצרים לפיקניק בתצפית מבוא חורון | צילום: תהילה ברדרעוצרים לפיקניק בתצפית מבוא חורון | צילום: תהילה ברדר

כשאתם על בטן מלאה המשיכו לתצפית מרהיבה על עמק חורון מצפון, מודיעין, מכבים רעות ושיפולי יהודה ושומרון. מכאן תוכלו להשקיף גם על תל איילון, התל המקראי שהעניק לפארק איילון ולעמק איילון שמסביב את שמם. אם נזכרתם בשיעור תנ”ך לא טעיתם. העמק מפורסם בספר יהושע, בפרק י’, המספר על הקרב בין יהושע לכנענים ועל ליקוי החמה שהתרחש בדיוק באמצע הקרב “שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון". 

ליהנות מהנופים בתצפית מבוא חורון | צילום: תהילה ברדרליהנות מהנופים בתצפית מבוא חורון | צילום: תהילה ברדר

חוזרים לרכבים ויורדים לכיוון מבוא חורון. בדרך עוברים מתחת לגשר הרכבת החשמלית בירושלים ואת נקודת המיל ה-14 – נקודת איסוף לאבני מיל רומיות, שסימנו את הדרכים בכל רחבי האימפריה הרומית וגם באימפריה הביזנטית. לא מדובר באבן קטנה אלא בעמוד אבן בגובה 1.8 מטר, שנראה כמו גליל ועליו כתובת בלטינית. למעשה אבנים אלה שימשו כתמרורים של ימים עברו וציינו את המרחק מתחילת הדרך של העיר הקרובה, תאריך הצבת האבן, תיאור סלילת האבן והקדשה לקיסר השליט.

גם הפעם הטיול שלנו מגיע אל נקודת משלט, שקמה במהלך מלחמת העצמאות ואל דרך נוף, שנפרצה בשלוחה. הכירו את דרך דיפנבייקר – דרך שנסללה על שמו של ראש ממשלת קנדה בשנים 1957-1963. דיפנבייקר נחשב לידיד הציונות הודות לעזרתו בגיוס ממשלת קנדה להתנגדות להחלטת האו”ם, שהשוותה את הציונות לגזענות וגם הודות לתרומת כספים לטובת היהודים הנצורים בירושלים. את הדרך מאפיינות נקודות תצפית נוף, פינות חמד ושלטים, שמציינים את מקום משלטים 6,7 ו-8 בתקופת מלחמת השחרור.

את מילות השיר “באב אל וואד” מאת חיים גורי, תוכלו לזמזם בדרככם ליעד הבא – אתר "באב אל וואד", שפירושו שער הגיא – המוכר כעמק צר בכניסה להרי ירושלים וכחלק בלתי נפרד בדרך מתל-אביב לירושלים על כביש 1 ומסיפור השיירות לירושלים במלחמת העצמאות.

“פה אני עובר, ניצב ליד האבן.
כביש אספלט שחור, סלעים ורכסים.
ערב אט יורד, רוח ים נושבת
אור כוכב ראשון מעבר בית מחסיר.

באב אל וואד,
לנצח זכור נא את שמותינו,
שיירות פרצו בדרך אל העיר.
בצידי הדרך מוטלים מתינו.
שלד הברזל שותק כמו רעי.

פה רתחו בשמש זפת ועופרת.
פה עברו לילות באש וסכינים.
פה שוכנים ביחד עצב ותפארת,
משוריין חרוך ושם של אלמוני.

באב אל וואד...

ואני הולך, עובר כאן חרש חרש
ואני זוכר אותם אחד אחד.
כאן לחמנו יחד על צוקים וטרש
כאן היינו יחד משפחה אחת.

באב אל וואד...

יום אביב יבוא ורקפות תפרחנה,
אודם כלנית בהר ובמורד.
זה אשר ילך בדרך שהלכנו
אל ישכח אותנו, אותנו באב אל וואד.

באב אל וואד...”

החל ממאורעות תרצ”ו-תרצ”ט, הכנופיות הערביות בחרו בשער הגיא כמיקום אסטרטגי להשלכת אבנים וירי על מכוניות הנוסעות בדרך לירושלים. הכפרים הערביים על הרכס השקיפו על הכביש המתפתל בין השפלה להר, והקשו על מעבר השיירות והאספקה לירושלים הנצורה. לא מעט קרבות קשים התנהלו כאן, שהובילו לקרבות בקסטל ובמסרק במטרה לסלול דרך נקייה למעבר לירושלים. עד היום בצידי הדרך נותרו שרידי המשוריינים כמזכרת לאותם קרבות עקובים מדם.

שיירת רכבים באתר באב אל וואד | צילום: שי שובל

שיירת רכבים באתר באב אל וואד | צילום: שי שובל

מכאן ממשיכים אל כמה מעיינות מושלמים לטבילה בימות הקיץ החמים: עין לימון ועין טייסים, שם גם הטיול מסתיים.

מצטננים במים של עין טייסים | צילום: רועי פוקס

מצטננים במים של עין טייסים | צילום: רועי פוקס

 

טיפ מהשטח: שילוב 4X4

tip image 660x370הידעתם ששילוב 4X4 בירידה לשטח, גם במקרים בהם נראה שאין צורך, שומר על מכלולי הרכב? וזה לא הכל. כך תהיו מוכנים לכל בעיית עבירות, שתצוץ על תוואי הנסיעה. כלי רכב בעלי הנעה כפולה קבועה חייבים לנעול את הדיפרנציאל המרכזי בירידה לשטח וכך להכין את הרכב בצורה הטובה ביותר להתמודדות עם תוואי השטח המשתנים.

הטיפ באדיבות מדריך הטיולים ג’וי בירן

 

לעוד טיולי שטח שווים:

עוד טיפים, המלצות וסיפורי דרך על טיולי השטח היפים ביותר בארץ » 

לתחילת המסלול