טיול ג'יפים בירדן ההיסטורי

סמוך לקיבוץ נאות מרדכי, בעמק החולה, מסתתרת היסטוריה רטובה - אפיקו הישן והעתיק של הירדן, רגע לפני שהירדן פוצל, כשעמק החולה עוד היה אגם גדול. מסלול נינוח ונעים, העובר לצד נחל חי, חלק נסתר ופחות מוכר של הירדן, בו מרקם החיים והצמחים הוא מדהים. מאת: דובי זכאי
  • סוג ג'יפ: קל, בינוני
  • התחלה: על כביש 977 (צומת גומא-צומת להבות הבשן), מול הפניה לכביש 9778, לכפר בלום. מדרום לכביש 977 ירידה לדרך עפר, בכניסה לשביל שלט עץ ליד מטע, "דובילנד" (אין לי קשר לשלט).
  • סוף: על כביש 90, כביש הכניסה לאגמון החולה. 
  • חניונים: סיום באגמון החולה, אין מקום מסודר, בחורף נעים על גדת הירדן.
  • נקודת העצירה לקפה: ליד הסכר הקטן שעל הירדן ועל גדות הירדן. בימי הקיץ כדאי להגיע לקראת שקיעת השמש. למידע נוסף >>

על המסלול

זהו מסלול מאוד נינוח, בו נסיעה לצד נחל חי. אמנם חלק זה של הירדן הינו נסתר ופחות מוכר, אך מרקם החיים והצמחים במקום מדהים. המסלול אמנם קצר, אך כדאי לנסוע לאט, לרדת מהרכב ולצפות בעופות וצמחי המים. הדרך מתאימה גם לג'יפונים "מיופייפים", שהם ג'יפים מפוארים יותר ומפנקים. גם הם עושים את המסלול בקלות (למעט בחורף גשום). רוב הדרך קלה, לא נדרש שילוב של הילוך כוח. בימי החורף הגשומים יש בוץ כבד, גם בימים שמשקים את השדות. זהירות מהחלקה ושקיעה.

הירדן, אורכו 250 ק"מ. הגדול והארוך בנהרות ישראל. בדרכו, חוצה הוא את עמק החולה ובקעת הירדן. שמו, כך אומרים, נלקח מ'ירד מדן' (מקור: לקסיקון מפה, ארץ ישראל). הירדן אוסף את מימיו משלושה נהרות מרכזיים: דן, חרמון ושניר. ליד קיבוץ שדה נחמיה, נפרד הירדן מאפיקו המקורי ועובר לזרום בשתי תעלות, שעוקפות את עמק החולה, התעלה המזרחית והתעלה המערבית. לאחר מכן, שוב מתאחד הנחל לזרום באפיקו ההיסטורי. וכך, סמוך לקיבוץ נאות מרדכי, נותר ערוצו המקורי של הירדן, נסתר וחבוי. אפיקו לא יובש (חלילה). עדין יש בו זרימה איטית של מים טובים, שזורמים אל אגמון החולה. וכך, יכלו להתפתח במקום חיים חדשים של וצמחי מים רבים, נופרים, צמחי קנה ועוד. אם תרצו, זו פינה שלווה, שמחזירה אותנו לימים של פעם. צעירי קיבוץ נאות מרדכי נטעו על הגדה המזרחית "זולות" חביבות - לצערי אין אפשרות להגיע לשם, זה נמצא בתחום הקיבוץ, אך אפשר לראות כיצד הם מדלגים כטרזן על חבל וצונחים למי הירדן ההיסטורי. בכניסה לשביל, ניצב שלט המספר את סיפורו של הירדן ההיסטורי.

מהלך המסלול

0 - איפוס
0.7 - מצד שמאל זולה של קיבוץ נאות מרדכי.
1.1 - צינור מעל הירדן ההיסטורי. חברי הקיבוץ נוהגים לעבור מעל הנהר ההיסטורי. מי שרוצה לקצר את הדרך, מטפס על הצינור העבה, זו לא בעיה גדולה ללכת עליו, אבל יש סיכוי לצנוח למים.
1.2 - הירדן ההיסטורי, מחנה עבודה של חקלאיים, עובדי השדה. אתם נמצאים בצידו המערבי של הירדן ההיסטורי, ממערב לכם משתרעים שדות שממלאים את האופק, כאן נמתחים גידולי חיטה, חומוס ועוד. בגדה המזרחית בתי קיבוץ נאות מרדכי.
2.0 - סכר מעל הירדן. הסכר מאפשר הכוונה והזרמת מים לצרכי החקלאים, לכן בתקופות שונות תראו שגובה המים הירדן ההיסטורי משתנים. מימין שלט שמפנה לאגמון החולה.
2.8 - עוד חווה חקלאית, מקום ריכוז לציוד החקלאי של חקלאי האזור. מזלג דרכים. להמשיך בשביל השמאלי, לצד חווה חקלאית. כאן נקודה שבאמת שווה להישאר, אפשר לקרב את האוטו אל גדות הירדן, לפתוח דלתות מוסיקה רגועה.

(איפוס)

כאמור, לבחור בשביל השמאלי במזלג (השבילים מתאחדים אחרי מרחק מסויים).
1.6 - משמאל בית המשאבות.
2.4 - פניה ימינה לדרך כורכר מערבה. דרך כורכר רוחבית, שנועדה לחקלאים של עמק החולה, פתוחה לתנועה של כולם. נסיעה בין שדות עמק החולה ובעונת הנדידה, עוברות מעל להקות גדולות של ציפורים.
3.1 - פניה שמאלה. השביל נע לצד השדות, במקביל לכביש 90. מתחבר עם אגמון החולה (לעיתים נסגר מחסום שמוליך אל אגמון החולה ואז תאלצו לחזור לאורך הירדן ההיסטורי).
4.5 - פניה ימינה לכביש סלול משובש. שער חשמלי (של אגמון החולה מצידו הפנימי). צפצוף לשומר והוא פותח לכם את השער ליציאה לכביש 90.
5.8 - כביש 90 (ראש פינה - קריית שמונה). סוף מסלול.

כמה טיפים

  1. הזדמנות טובה לחזור על סיפור ייבוש ביצת החולה.
  2. בקיבוץ נאות מרדכי שוכנת חנות המפעל של 'נעלי נאות'.
  3. עופות מים וצמחי מים בנקודות שונות לאורך הירדן ההיסטורי.

חוות דעת על טיול ג'יפים בירדן ההיסטורי

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...