כל המידע על נחל חצץ ופריחת הנרקיסים

עדכונים אחרונים:

  • הדרך אל בורות חצץ פתוחה רק לרכבי 4×4, ולכן יש לחנות סמוך לכביש הראשי, מה שמאריך את המסלול הקווי בכ-1.2 ק"מ.

איך מטיילים

  • המסלול הקווי (לא מעגלי): זהו המסלול המתואר בהמשך העמוד, והוא עובר בבורות חצץ, באתרי פריחת הנרקיסים (בעונה) ובנקודת תצפית יפה. חוזרים בחזרה לרכבים באותה דרך | אורך המסלול הלוך ושוב: 6-7 ק"מ.

  • מסלול למטיבי לכת: מתחיל באותה הדרך, אך במקום לסיים בתצפית ממשיכים בשביל המסומן לעבר נחל דרוך. המסלול עובר בנחל, יורד בסדרת מפלים (בעזרת סולמות), פוגש את פרסת דרוך המרשימה, ומסתיים בנחל צין, בסמוך לחוד עקב. ניתן להישאר ללון כאן בחניון הלילה או לחזור דרך מעלה צין בחזרה לשדה בוקר | אורך המסלול מבורות חצץ ועד חניון הלילה חוד עקב: כ-14 ק"מ.
     

איך מגיעים

נוסעים מבאר שבע לכיוון דרום בכביש 40. בצומת חלוקים [1 במפה] פונים לכביש 204. לאחר 4.5 ק"מ [2] יורדים ימינה מהכביש לכיוון מזרח, לשביל עפר המסומן בסימון שבילים שחור לתוך נחל חצץ – במקום יש שלט המורה על כניסה למסלול. נוסעים בדרך כ-1.5 ק"מ עד לבורות חצץ [3], ושם חונים (בתקופות גשומות מומלץ לחנות קרוב יותר לכביש). נכנסים ברגל אל השביל שבנחל חצץ. הבורות נמצאים בגדה הצפונית של הנחל ולא באפיק עצמו.

נחל חצץ

נחל חצץ הקצר יורד מרכס חתירה מערבה לעבר נחל הרועה. אמנם בחלקו הראשון הוא מתחתר בסלעי גיר רבים, אך בהמשך התוואי שלו עובר בסלעי קירטון וצור, שיוצרים תצורת אבני חצץ, שמקנות לנחל את שמו. במכונית או ברגל נחלוף עם הנחל בין הגבעות הרכות השזורות בחצץ חום עד שנגיע לבורות חצץ.

בורות חצץ

אזור זה של הנגב היה העורף האסטרטגי של ממלכות שונות לאורך ההיסטוריה. הסוחרים שהעבירו סחורה בין המדינות של אזור ים סוף לבין מדינות הים התיכון הוליכו שיירות גמלים ארוכות בדרכי המדבר הקשות. מסחר מצליח ומשגשג היה מטרת הממלכות השונות, ובמיוחד בתקופה הביזנטית, לפני כ-1700 שנים, אז הוקמו מצודות דרכים במקומות שונים לאורך נתיב הסחר. שרידי מצודות ניתן למצוא בשדה בוקר, מצפה רמון, ירוחם ואף כאן בנחל חצץ, בחרבת חצצה וחרבת הרועה הסמוכה.

כדי לקיים את המצודות, ששימשו כמגדלי שמירה לנתיב החשוב, נחפרו בורות מים, נסכרו נחלים והוקמו טראסות לחקלאות מדברית. כאן בבורות חצץ נראה את שרידי התיישבות זו. מתוך אבן הקירטון הרכה חפרו התושבים הקדומים בורות מים גדולים, ובתוכם השאירו עמודים לתמוך בתקרה ומדרגות, כדי שניתן לרדת כדי לנקות את הבורות. עכשיו לא נותר לחופרים אלא לחכות לשיטפונות החורף שנאספו בתעלות, שיבואו וימלאו את הבורות עד גדותיהם. אם תבקרו במקום אחרי הגשמים, תוכלו גם אתם לראות את המים ולהבין את עצמת המדבר.

לאחר הביקור בבורות [3], נמשיך בדרך העפר המסומנת בסימון שבילים שחור עד שנגיע לצומת עם סימון שבילים אדום [4]. אנו נמשיך בסימון השחור בערוץ משני של נחל חצץ ונעלה איתו לכיוון דרום-מזרח, עד שנגיע לאתר פריחת הנרקיסים [5], שמתרחשת בחודשים דצמבר-פברואר. זהו אחד מאתרי פריחת הנרקיסים הבודדים המוכרים בהר הנגב.

תצפית: נמשיך לעלות בשביל עד לראש השלוחה בנ"ג 666 [6]. מנקודה זו נוכל ליהנות מתצפית אל רכס חתירה, שבו נמצא המכתש הגדול, רכס חלוקים, רמת בוקר, רמת עבדת ועיר הנבטית עבדת שבה.

מנקודה זו נחזור למכוניות.

המשך המסלול למיטיבי לכת: נחל דרוך

אלו שזמנם בידם וחושבים לעשות טיול מטיבי לכת עם חניית לילה, יוכלו להמשיך עם השביל השחור עוד כ-7 ק"מ בנחל דרוך ושמורת מצוק הצינים. המסלול עובר במספר גבי מים יפים, יורד בסולמות במפלונים בנחל. לבסוף מגיעים לפרסת דרוך – תופעה גיאולוגית יפה שבה שכבות סלע הגיר "נאכלו" וחשפו את שכבות הקרטון שנשטף על ידי המים. מה שנשאר זה בור עצום במצלעות הרכס הנראים למרחוק.

המסלול מסתיים בנחל צין משם אפשר להגיע לשדה בוקר או לעין עקב וחוד עקב.

עדכון 20.12.2020: הגולשת שני כספי מבקשת להוסיף אזהרה להולכים במסלול נחל דרוך. ההליכה בנחל דרוך אילצה אותם ללכת על שפת מצוק, שמתחתיו נפרשת תהום בעומק הנע בין מטרים בודדים לעשרות מטרים. בחלק מהמקומות אין אפשרות לבצע יותר מצעד אחד על שפת המצוק, כשמסביב אין יתדות או מעקה. הדבר מסוכן יותר למטיילים עם תיקים כבדים המפרים את שיווי המשקל.