נחל געתון ומבצר יחיעם

נחל געתון ידוע כנחל שנשפך לים התיכון בחופי נהריה ומדי פעם, בחורפים גשומים, אף מציף את הבתים הסמוכים אליו. מעטים יודעים כי נחל הגעתון מציע למטיילים מסלול יפיפייה וירוק העובר בנוף הגליל המערבי.
עודכן לאחרונה: 23/7/2012

דירוג

8.1
10

משך המסלול


יום

רמת קושי


בינוני, 3 ק"מ

עונות


אביב, חורף

מאפיינים: מתאים למשפחותרומנטימתאים לאופנייםמעגלי

איך מגיעים

מכביש 70 פונים מזרחה לעבר כביש 89 (נהריה צפת). לאחר 3 ק"מ, ישנה פניה ימינה [2] לעבר כביש 8833. כקמ לאחר הפניה ישנה פניה שמאלה לעיינות געתון. נפנה לדרך עפר (עבירה לכל רכב) המסומנת בסימון שבילים כחול ואיתה נמשיך (מבלי לפנות לדרכים צדדיות) כשני ק"מ עד לעין אשחר [5] בו ישנה חורשה קטנה של קקל עם שולחן פיקניק וכן מבנה בטון של אתר שאיבה.

לאלו שמעוניינים במסלול לחובבי לכת, ראו בהמשך הנחיות הגעה.

נחל געתון ונחל מירב

נחל געתון, זורם לאורך 19 ק"מ, ממושב מעונה אשר בגליל העליון ועד לחוף הים התיכון, בסמוך לנהריה. למעשה שמה של נהריה ניתן לה בעקבות מיקומה בסמיכות לנחל הגעתון. בנחל זרמו בשנים עברו מים רבים מהמעיינות הרבים השופעים בו. כיום רוב המים נתפסים עי מקורות והם מנוצלים לטובת ישובי האזור. שמו העברי של הנחל:  ואדי אלעיון (נחל המעיינות) מעידים על המעיינות הרבים שנובעים בו.

עין אשחר, בו מתחיל טיולינו הוא אחד משלושת המעיינות הגדולים שבנחל ומבנה הבטון שעליו מעיד על שאיבת המים. בחודשי החורף והאביב, לא כל המים נשאבים ואפיק הנחל מתמלא במים זורמים. מאחורי מבנה השאיבה מתחיל השביל, שסומן על ידי קקל. השביל עובר בגדה הדרומית של הנחל שעליה חורש ים תיכוני עשיר הכולל את העצים: אלון מצוי, הלבנה רפואי, כליל החורש והחרוב  נוכל גם למצוא עצי אורן ירושלים בודדים, שרידים ליער שנטעה קקל  עם קום המדינה ונכרת בעקבות מחלה לפני מספר שנים.

בסוף החורף ובתחילת האביב נראה כלניות נוריות ורקפות רבות ואילו לקראת סוף האביב נראה את עמוד הפריחה של החוטמית הזיפנית, את הלוטם המרווני והלוטם השעיר, את הסירה הקוצנית, את דם המכבים, את הגזר הקיפח, ועוד ועוד.

 נלך עם השביל מערבה כ- 300 מטרים, אז נראה שילוט המוביל אותנו במעלה הגבעה לעבר תצפית החרוב. העלייה אינה ארוכה ומראש הגבעה נפרש נוף מרהיב מעמק געתון ועד לנהריה וחוף הים. לאחר התצפית נמשיך, בשביל המסומן שחור, דרום מזרחה על גבי השלוחה המפרידה בין נחל געתון לנחל מירב. לאחר כ 700 מטרים השביל יורד לעבר עיינות אט [7] שגם הם זורמים בחלק מחודשי השנה. בסמוך למעיינות ישנם בור מים ומערת קבורה, ככל הנראה מהתקופה הרומאית (ראו ציר זמן היסטורי).

מעיינות אט, נמשיך עם השביל לכיוון מערב ולאחר הליכה לא ארוכה נגיע לעין מירב, בו ניתן להבחין בקלות לפי האיקליפטוס הגדול הנטע לצידו. עין מירב שמימיו אינם נתפסים בצינורות, נובע כל השנה לתוך בריכה עגולה ויפה. אמנם המים רדודים אך בהחלט ניתן לשכשך את הרגליים. גם כאן, בסמוך למעיין ישנם שרידי מבנים שמפוזרים בשטח, עדות לטחנות הקמח שפעלו כאן עד מלחמת העצמאות. המדרגות והחדרים המקורים וקשתות האבן היפות משאירים מקום רב לדמיון ומשחקים.
מעין מירב נמשיך עם דרך העפר בנחל מירב שחוברת, לאחר כ- 400 מטרים בחזרה לנחל געתון. כאן נשוב לשביל עמו התחלנו עד שנגיע בחזרה למכונית בעין אשחר איתה נמשיך בנסיעה קצרה לעבר חרבת געתון.

חרבת געתון

מעין אשחר נחזור מערבה בדרך העפר המסומנת בסימון שבילים כחול איתה באנו כ- 400 מטרים עד לפניה שמאלה לעבר עין געתון. דרך עפר קצרה, תוביל אותנו לרחבת חניה שלידה חורשת איקליפטוסים [4]. גשר עץ עובר מעל ערוץ הנחל שמים זורמים בו רק בחודשי החורף והאביב. את האפיק מזין עין געתון שבערבית נקרא עין מג'נונה (המשוגעת) כי השפיעה שלו אינה אחידה.

 על ראש הגבעה עומדת לה מורמת ונישאת מעל עמק געתון, חרבת געתון, שהיתה בעבר אחוזה מרשימה של משפחת סורסוק. משפחה לבנונית עשירה שאדמות רבות היו לה ברחבי הארץ. חלק מן האדמות נרכשו בימים שטרם הקמת המדינה על ידי גואל האדמות, יהושע חנקין. האחוזה שכנראה יושבת על שרידים של ישובים מימים עתיקים אף יותר, כללה את כל הנדרש כדי לקיים אורח חיים חקלאי מוסלמי. את התוצרים החקלאיים מהחלקות הפורות שלאורך נחל הגעתון עיבדו באחוזה שכללה, בית בד, ברכת מים חצובה, ובית קברות מוסלמי שבמרכזו קבר שייח חוסין.

שרידי האחוזה מצביעים על בנייה בארבע שלבים, הקדום שבינם כנראה עוד מימי הצלבנים (המאה ה12 לספירה). מראש האחוזה נגלה נוף מרהיב לכל עבר אז זהירות, המבנה אינו יציב.

החורשה שלמרגלות האחוזה מתאימה מאוד לפיקניקים.

המסלול הארוך

לאלו שאינם רוצים להסתפק במסלול המעגלי ורוצים להנות עוד מהגעתון מומלץ להתחיל בתחילת הנחל [8] ולרדת לאורכו לאורך סימון השבילים הכחול, עד שמחברים למסלול שמתואר לעייל. תחילת המסלול כ- 900 מ' מהשער הדרומי של מושב מעונה הנמצא בקמ ה- 16 על כביש נהריה מעלות (כביש 89). הסימון מתחיל בסמוך לעץ האחרון (המערבי) של מטע זיתים הצמוד לכביש המחבר בין מושב מעונה למושב עין יעקב. המסלול ממשיך בכחול, בדרך סלולה עוד כ- 1.5 ק"מ עד שהופך לשביל צר. המסלול ממשיך עוד כ- 1 ק"מ ומגיע למערת נטיפים. מהמערה המסלול יורד מערבה, עוקף מפעל פטריות מדרום ועולה על דרך עפר סלולה העוברת לאורך הפאה הדרומית של שמורת תל מרוה ולאורך אפיק נחל מרוה הנשפך לנחל געתון תוך מעבר בחורש ים תיכוני. המסלול ממשיך עוד כ- 4.5 ק"מ עד חניוני קקל בעין אשחר ועין ירק הסמוכים זה לזה ובהם חורשת אקליפטוסים ושולחנות פיקניק. מכאן על פי המתואר לעייל.

לאחר הביקור בחרבת געתון, נחזור לכביש 8833 ונפנה שמאלה [3].  לאחר 3 ק"מ נראה פניה ימינה לעבר קיבוץ יחיעם בו נמצא מבצר יחיעם [9].

מבצר יחיעם

מבצר יחיעם הינו שריד מרשים נוסף למלוכתם של הצלבנים, אותם עולי רגל נוצרים שהגיעו מאירופה במסעות הצלב, בארץ ישראל. המבצר הוקם ככל הנראה במאה ה- 12 על ידי מסדר האבירים הטבטוני, נהרס ב- 1265, והוקם שוב במאה ה- 18 על ידי השליט הבדואי ד'אהר אל-עומר שמשל בכל אזור הגליל בשנים אלו. בערבית נקרא המבצר קלעת ג'ידין ומקורו בשמו הצלבני ג'ודין.

במרכז המבצר ניצב מגדל תצפית בן 3 קומות מתקופת הצלבנים שהתצפית ממנו מקיפה את כל הגליל העליון המערבי.

שמו העברי של המבצר בא לו מקיבוץ יחיעם שעלה לקרקע באזור זה ב 27 בנובמבר 46, ארבע חודשים לאחר פעולת ליל הגשרים של הפלמח. באותה פעולה נהרג יחיעם וייץ בניסיון לפוצץ את הגשרים שעל נחל כזיב. חברי הגרעין של השומר הצעיר החליטו להקים את הקיבוץ בנקודה מבודדת זו ולקרוא לו על שמו. המבצר שימש מקום מושבם של בני הקיבוץ החדש ובזמן מלחמת השחרור, עת היה הקיבוץ מבודד ונצור בלב אוכלוסיה עוינת, הוא שימש להגנה מפני התקיפות החוזרות ונשנות.

אחת הבעיות הקשות של הישוב היו אספקה של נשק, תחמושת, מזון ודלק. פרט לניסיונות להצניח אספקה לקיבוץ ממטוסים קלים, נשלחה מדי פעם שיירה מאזור החוף לעבר הקיבוץ.

אחת מאותן שיירות שבראשה נסע פורץ מחסומים משוריין, נעה על הכביש הישן מנהריה לתרשיחה. ליד הכפר הערבי כברי, נתקלה השיירה במארב  של כח ערבי גדול אשר התקיף את השיירה. רק פורץ המחסומים נחלץ מן התופת והגיע ליחיעם. שאר כלי הרכב נלכדו ואנשיהם השיבו אש. עם רדת החשיכה הצליחו לוחמים מעטים לסגת ברגל לנהריה, אך יתר חבריהם, 47 במספר, בינהם מפקד השיירה בן עמי פכטר, נפלו בקרב.

סיפור עליית הישוב על הקרקע מתואר יפה בסרט שמוקרן באחד מחדרי המבצר.

שעות פתיחת המבצר: אוקטובר - מרץ (כולל) 08-16, אפריל עד ספטמבר (כולל) 08-17. בימי שישי וערבי חג השמורה נסגרת שעה אחת מוקדם יותר.ישנה גישה לנכים. עלות יחיד: מבוגר: 12 שח, ילד: 6 שח,  קבוצה: מבוגר: 11 שח, ילד: 5 שח. טלפון 04-9856004

אנדרטת שיירת יחיעם

מומלץ בחום לאחר הביקור במבצר לחזור בחזרה לכביש 89, בצומת כברי לפנות שמאלה ולאחר כקמ לפנות שמאלה לאנדרטה שיירת יחיעם על פי השילוט [1].  באתר ניתן לראות שרידי המשוריינים כמו גם מפת אזור הקרב ואנדרטה בה מונצחים כל חללי צהל שנפלו באזור יחיעם.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 10 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.1
טיול לעין מירב 11/05/2012 - דני1966 11/5/2012 22:40 דירוג: 7
עיינות הגעתון - idotal 27/4/2008 18:43 דירוג: 7
סימוני שבילים - אופיר 16/4/2007 23:19 דירוג: 9
יופי של טיול - eburcat 11/4/2006 20:23 דירוג: 9
עין אשחר - bernyj123 17/6/2006 11:47 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 4 צפיות: 4008 אחרונה: 12/06/2011 00:03:08
תגובות: 2 צפיות: 20844 אחרונה: 28/01/2010 21:01:00
תגובות: 6 צפיות: 5664 אחרונה: 10/10/2008 18:18:00
תגובות: 3 צפיות: 2874 אחרונה: 11/05/2007 19:36:00
תגובות: 3 צפיות: 3844 אחרונה: 08/04/2007 12:35:00
תגובות: 4 צפיות: 2311 אחרונה: 26/10/2006 16:54:00
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
צימרים וחדרי אירוח באזור
הצעות ששווה לבדוק