אגדה מפורסמת מספרת על החלמוניות שהן בעצם שליחות של השמש על פני האדמה, והן מתחילות לזרוח בצהוב בדיוק כשהשמש יוצאת להפסקה, בסתיו. וכשאנחנו אומרים לזרוח, אנחנו מתכוונים לזה ממש – לא סתם הפרחים האלה נקראים חלמונית גדולה, כי עם עלי כותרת בגודל של 10-15 ס"מ, הם אכן מאירים כל מקום שהם מופיעים בו.

ואכן, הנסיכה הצהובה כבר מאירה שלל נקודות בכל רחבי הארץ, אז אספנו לכם כמה מסלולים שאם תצאו לטייל בהם, אין לנו ספק שלא תוכלו לפספס אותן. אם אתם כבר מתכוננים לצאת לדרך, נזכיר שכדי לתפוס אותן במיטבן מומלץ לצאת אל מרבדי החלמוניות בבוקר, כשהן פתוחות, ולא כשהן נסגרות לקראת הערב.


רמת הגולן זורחת: פריחה ברכס בשנית

רכס בשנית שנמצא במזרח הגולן הוא אחד מאתרי הפריחה הכי מפורסמים של החלמונית, ואחד מהראשונים שבהם היא מופיעה, לפני שהיא מתחילה את המסע שלה דרומה. המסלול של רכס בשנית יורד מפסגת הר חזק דרך יער קסום עד לשרידיו של כפר צ'רקסי, ולאורכו תוכלו לראות את מקבצי החלמוניות בולטים במיוחד על רקע האפור של סלעי הבזלת - שרידים להרי געש שהיו כאן פעם, ועל רקע הירוק העמוק של האלונים. אם תרימו את העיניים מהיפהפיות הצהובות, תוכלו ליהנות מתצפית מרהיבה לעבר הרמה, הגלעד, החורן והגליל.


חלמוניות ברכס בשנית | צילום: יוחאי כורם

פסגה פורחת: פריחה בשביל הפסגה בהר מירון

גם בלוקיישן הצפוני הזה החלמוניות כבר מתחילות לפרוח. לצד כל הצהוב שצץ בשביל הפסגה, תוכלו להתענג כאן על טיול קצרצר שיפרוס לרגליכם נוף נהדר אל כל הגליל העליון. לא מוכנים להסתפק בצהוב? בצדק! זה הזמן לגלות לכם, שלאורך כל המסלול תוכלו ליהנות מפריחה נהדרת של עוד פרח סתווי, שגם נקרא על שם העונה: הסתוונית הבכירה.

אגב, את הסגולה הזאת, שיכולה ללא ספק להתחרות על הכתר עם החלמונית, תוכלו לראות פורחת כמעט בכל אזור שבו פורחת החלמונית, ובאותו הזמן. ומי עוד תראו על השביל? ציפורן נקוד ושרידים של קוצן קיפח.


סתוונית בכירה |
צילום: יוחאי כורם​

כשצהוב מתערבב עם צהוב: פריחה ברכס בוקר ובירוחם

מהצפון הרחוק נגלוש היישר אל המדבר! ברכס בוקר מחכה לכם ריכוז גבוה במיוחד של הפריחה המרשימה, שהופכת למרשימה עוד יותר על הרקע המדברי של הנגב. בתחומי השמורה תמצאו את שביל החלמוניות, שבו צצות בחודשים אוקטובר-נובמבר מאות רבות של חלמוניות מתוך הסדקים שבמשטחי הסלע.

גם בעיירה הדרומית ירוחם, תמצאו ממש בימים אלו את אחת מהפריחות הכי מרשימות של החלמונית. על הדרך אתם מוזמנים להתענג גם על נופי המדבר הסתוויים, וגם מאגם ירוחם, שבתחילת המסלול תזכו לתצפית יפהפיה אליו, ובסופו תגיעו ממש עד אליו.


חלמוניות בירוחם | צילום: יוחאי כורם

עוד מעט: פריחה בהר התבור

אמנם פריחת החלמוניות בהר תבור עוד לא התחילה, אבל היא עומדת להגיע ממש בקרוב. איך אנחנו יודעים? ובכן, במהלך המסלול הקסום שמתפתל במורד התבור תעברו בשביל שנקרא "שביל החלמוניות", ואם תשאלו אותנו, אין התחייבות גדולה מזו לנוכחות של חלמוניות. בינתיים, עד שהצהבהבות יחליטו להפציע, תוכלו ליהנות כאן מהיסטוריה מרתקת, תצפיות יפות לכל רוחות השמים ומסע הרפתקני במיוחד.


נוף מהר תבור | צילום: יוחאי כורם

והנה עוד כמה נקודות צהבהבות

כמו שהזכרנו בהתחלה, החלמוניות מציפות ממש את כל הארץ, מצפון ועד דרום, ומדי פעם הן מפתיעות גם באזורי פריחה חדשים. גולשים דיווחו לנו כי ראו חלמוניות בסביבות דרך נוף יער ביריה. יש לכם עדכונים נוספים? צאו לטייל וספרו לנו בתגובות למטה איפה אתם הבחנתם בהן!

יצאתם לטיול ופגשתם חלמוניות? פגשתם פרחים אחרים? בואו לדווח לנו בלוח הפריחות שלנו! »