לוח אירועים
יש כרגע 19 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אוקטובר 2015
אבגדהוש
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

הצג את נובמבר

נובמבר 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

נחל הבשור

חבל ארץ:  אשקלון וסביבותיה
משך המסלול:  יום
רמת קושי:  קל, 14 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, חורף
מפת סימון שבילים:  13 - מישור חוף הנגב
מאפיינים:  מעגלי, אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, טיול פריחה, רומנטי, מתאים לאופניים, מתאים לכלבים
נקודות ציון:  (151714, 579966) / (34.4929, 31.3095)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  13/11/2014
איזור:  צפון הנגב
מפת אזור צפון הנגב
strName למפת המסלול למפת המסלול
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול


נחל הבשור הוא מהגדולים בנחלי הארץ, היורדים אל הים התיכון. לאורכו של הנחל תמצאו פינות חמד רבות ובחלק מהמקומות, מים בכל השנה. הטיול הפעם לוקח אותנו לדרך הבשור - דרך נופית באורך של כ-14 ק"מ, שעוברת לצידו של נחל הבשור. הנחל, אשר מתחתר בנופי הנגב המערבי, מרשים ופורח ומציג מספר מסלולי הליכה קצרים ביניהם נסיעה ברכב.

המסלול כולל נסיעה בדרך עפר העבירה לכל רכב ומשלב מסלולי הליכה שחלקם מעגליים בעצירות הבינים. לאורך הנחל ילוו אותנו פריחה מרשימה ומים זורמים.


איך מגיעים 

נעלה על כביש מס' 40 לכיוון באר שבע, ובצומת קמה נפנה ימינה. מול תחנת הדלק נפנה שמאלה בכביש מס' 264, לעבר משמר הנגב. ניסע עד לצומת הנשיא, נפנה ימינה בכביש מס' 25, עד צומת גילת ובו נפנה שמאלה בכביש מס' 241. נמשיך עד צומת אורים ונפנה בו שמאלה, לכביש מס' 234, עד צומת צאלים. בצומת נפנה ימינה בכביש מס' 222, בעקבות השילוט לדרך הבשור. כחצי ק"מ משם נפנה ימינה לדרך עפר המתאימה לכל כלי הרכב ומשולטת: דרך הבשור [1 במפה].

ניתן להגיע לתחילת המסלול גם בדרך שונה: סעו לכיוון אשקלון ובצומת יד מרדכי פנו שמאלה. לאחר כברת דרך, תפנו בצומת גילת לכיוון אופקים וצומת אורים. ומשם, לצומת צאלים.  


גשר תלוי מעל בריכת מים טבעית

בתחילת המסלול [1] נבחין במגדל תצפית, נסע אליו ונחנה בסמוך לו. אם תרצו תוכלו לטפס אל מרומי המגדל, משם תראו נוף מרהיב. שימו לב אל סבך האשל והקנה הנמצא מתחתיכם. הסבך מעיד על כך שכמות המים במקום מספיקה לקיים צמחיה. רדו מהמגדל והמשיכו בנסיעה לאורך הדרך. מספר עיקולי דרך והנה מימינכם גשר תלוי [2]. אורכו של הגשר הוא 80 מטרים. הוא נטוי מעל בריכת מים טבעית. עיברו על פני הגשר אל הגדה השניה וטפסו במעלה הגבעה עד האנדרטה שהוקמה לזכרם של שני חברים שנהרגו במקום.
מהגבעה נוכל לצפות לעבר הבריכה ואפיק הנחל, ולראות כיצד, בזרימת השטפונות, יצרו מי הנחל נוף של מצוקים בגדותיו. מהאנדרטה ניתן להמשיך ברגל במסלול המסומן בסימון שבילים ירוק עד החווה החקלאית, מרחק של 2 ק"מ עד לחווה החקלאית. מומלץ לחנות רכב אחד בסוף המסלול הרגלי הקצר (המקום שבו מחכה הרכב יהיה בהמשך דרך הבשור, במקום בו ישנו סימון שבילים ירוק לכיוון הנחל).

מי שבוחר להמשיך ברכב, ימשיך בנסיעה מהגשר. לאחר 2 ק"מ, נפנה מבטנו לימין, עד שנראה שלט ירוק המפנה אותנו לחווה חקלאית. פה מומלץ לחנות את הרכב ולצאת לטיול רגלי קצר לגדתו המזרחית של הנחל. לאחר שחוצים את הנחל בסכר שהוקם עי קקל, מבחינים בשרידים של בורות מים ואמות. הגדרות הנמוכות כאן, אגב, שימשו בעבר כמכלאות צאן. במקום גם נמצא בית בד שבו הפיקו שמן מזיתים, אבל כיום אין כאן זכר לעצי הזית ההם. 


באר רבובה: שריד מהכפר הבדואי

עכשיו חיזרו אל הרכב והמשיכו בנסיעה. היעד: באר רבובה [3]. שימו לב לעצי האשל הגדולים בדרך. המבנים שתראו שייכים לכפר הבדואי הגדול לשעבר רווייבה. עומקה של הבאר הוא כ-20 מטרים, והיא השריד השלום ביותר שנותר מהכפר. הבריטים שיפצו אותה, כמו בארות אחרות בנגב, והשתמשו במימיה. טפסו בזהירות אל ראש המבנה. שימו לב לבריכת האגירה. הכפר הבדואי, אגב, ננטש בימי מלחמת העצמאות כשכל תושביו נמלטו. המתיישבים הראשונים של קיבוץ גבולות, שעלו על הקרקע כבר בשנת 1943, רכשו כאן את מי השתייה שלהם.

נמשיך בדרכנו ונחלוף על פני תל-צווארין, גבעה קטנה שתראו משמאל לדרך. לפני 3,000 שנה שכן בתל זה יישוב, ועדות לכך משמשים שרידים של כלי צור שנמצאו במקום ונתנו לו את שמו. אם יתמזל מזלכם תוכלו לראות כאן מרבדים אדומים של צבעוני המדבר, הפורחים לזמן קצר ביותר רק בעונת חורף גשומה במיוחד.  


תל שרוחן

היעד הבא שלנו הוא תל שרוחן [4]. גם כאן נפגוש מגדל תצפית גדול. תל זה היה מיושב החל מהמאה ה-18 לפנה"ס ועד התקופה הרומית במאה הרביעית לספירה. ממגדל התצפית כאן השקיפו אל אפיק הנחל וגם על פארק אשכול שאליו נגיע בסוף המסלול. התל הזה אגב, שימש בימי מלחמת העצמאות כמוצב מצרי ובמבצע אסף בדצמבר 1948 הוא נכבש בידי כוחותינו.
בחפירות שנערכו בתל שרוחן בשנים 1928-29 נמצאו שרידי ישוב שהחיים בו נמשכו ברציפות מהתקופה הכנענית עד התקופה הרומית. זיהוי האתר שנוי במחלוקת : יש המזהים אותו כאחת מערי יהודה ויש המזהים אותו כעיר בנחלת שבט שמעון.

נעלה משם למרפסת התצפית של התל - ממנה נצפה אל נקודות המים ופיתולי הנחל. מכאן, אגב, לקוח שמו הערבי של הנחל ואדי שללה, נחל השלוליות. בעקבות המים כאן, אגב, מגיעים לאיזור בעלי חיים רבים ביניהם: השועל, הקרקל, הדרבן, הגירית, הנמיה ועוד. נחל הבשור ומעיינותיו גם מושכים לכאן בעלי כנף שונים, ולארכו נמתח ציר נדידת הציפורים העוברות וחולפות מעליו פעמיים בשנה.

נחל הבשור, מהווה מחסום להתפשטות חולות מישור החוף מזרחה אל לב הנגב. בגדה המערבית של הנחל הקרקע חולית ואילו בגדתו המזרחית זוהי אדמת לס, המאפיינת את קרקעות הנגב. מכאן מומלץ להנות ממסלול רגלי של כ2.5 ק"מ עד לפארק אשכול. ניתן לעשות מסלול זה מעגלי או להשאיר רכב בהמשך הדרך, במקום בו רואים את מסילת הרכבת.

מהתל יורד מסלול טיול המסומן בסימון שבילים שחור. המסלול לוקח אותנו בסמוך לנחל הבשור אשר בחורף ובאביב זורמים בו לא מעט מים. לאורך הדרך תוכלו להנות משלל פרחים, תלוי בזמן הטיול. בחודש פברואר ומרץ ילוו אותנו מרוודים אדומים של כלניות, נוריות ופרגים. חדי העין ימצאו גם את צבעוני המדבר. בצידי הנחל צומחים הקנה והאשל ובניהם חרציות צהובות, תלתן הארגמן, דרדר הקורים  טפח ועוד ועוד. בדרכנו נחלוף על פי שרידים של מחצבות מהתקופה הכלכוליתית (תקופת הנחושת, לפני 6000 שנים). זו הזדמנות מצויינת לעצור להפסקת אוכל וקפה קצרה בחיק הטבע ולהנות ממראה החסידות. המסלול השחור מסתיים בנקודה בה חצתה הרכבת הבריטית מרפיח לבאר שבע את הנחל [5].

במלחמת העולם הראשונה, שפרצה בשנת, 1914 יצאו הכוחות התורכים לכבוש את חצי האי סיני ואולי אף את מצרים. קווי האספקה הארוכים והמחסור במים הביאו אותם לתכנן את קו הרכבת לכיוון התעלה. המהנדס הגרמני מייסנר פחה סלל מסילה לבאר שבע בשנת 1915 ובשנת 1916 הגיעה המסילה לעוג'ה אל חפיר. הם לא נעצרו שם והמשיכו את הסלילה לעבר קסיימה וביר אלחסנה שבסיני. לצערם הרב של התורכים לא הספיקה המסילה לשמש זמן רב מאחר וכבר בינואר 1917 בעקבות כיבוש של בריגדות אוסטרליות את הארץ הפכה הרכבת לשמש את הכוחות הבריטים והאוסטרלים במלחמתם בתורכים. המסילה שאנו רואים בנחל הבשור הינה הסתעפות נוספת של המסילה התורכית שסללו הבריטים כדי לסייע בהנעת הכוחות והציוד הרב שנדרשו בשעת כיבוש הארץ ובהמשך בתקופת המנדט. המסילה הזו, נחנכה בשנת 1918 ושימשה עד 1927. בקו זה נסעו בדרך כלל 3 רכבות בשבוע. עוד על מסילת הרכבת התורכים והבריטית ושרידיה תוכלו למצוא במסלול לשמורת פורה, באר שבע וניצנה.

מהגשר יש בידנו מספר ברירות. ראשית אם באתם רק ברכב אחד ניתן לחזור לרכב החונה בתל נג'ילה בדרך הבשור או בחזרה בדרך בה באתם. אפשרות נוספות היא להאריך מעט את הטיול, לחצות את הנחל בנקודה בה המים נמוכים, ולטייל מעט בפארק אשכול [8]. אפשרות שלישית היא לאחר החבירה לרכב, להמשיך עד סוף דרך הבשור [6] ולהכנס לפארק אשכול בכניסה הראשית שלו.[7].


פארק אשכול: פינות חמד

נמשיך בדרך הבשור עד כביש מס' 241. [6] בהצטלבות עם הכביש פנו ימינה והגיעו לגשר העובר מעל נחל הבשור. לאחר עוד מספר מטרים נראה בצד ימין פניה לפארק אשכול [7]. הפארק הוא אתר גדול ובו תמצאו מדשאות ומתקני נופש פעיל. בפארק נמצא עין הבשור אשר נובע כל השנה ונשפך לבריכה גדולה. מי המעין חמים (20 מעלות צלסיוס) ומלוחים יחסית (1300 מיליגרמים כלורידים לליטר) ולכן לא היתה סביבו התיישבות רצופה לאורך השנים.
בין הנביעות נמצאים שרידי שקתות ומתקני בטון להרמת מפלס המים שנבנו במלחמת העלום הראשונה. פרט לפינות החמד לפיקניק נוכל למצוא בפארק גם שרידי כנסייה שנבנתה כנראה במאה ה6- לספירה. בשלהי מלחמת העולם הראשונה, ב 17.4.1917, חשפו כאן חיילים אוסטרלים רצפת פסיפס מפוארת של כנסיה ביזנטית בדגם זהה כמעט לזו שנמצאה בבית הכנסת העתיק במעון (9 ק"מ צפונית). במלחמת העולם הראשונה שימשה הכנסיה כעמדת מקלע תורכית ולכן החיילים הבריטים כבשוה.
במבנה נמצאה כתובת המתארכת אותו לשנת 561 לספה"נ. כאשר עזבו החיילים את אזור הנחל, הם עקרו את הפסיפס ממקומו והעבירו אותה למלבורן, שם היא מעטר את בית יד לבנים... מראש התל עליה נבנתה הכנסיה ישנה תצפית יפה על מסלול זרימת הנחל. מדי פעם נערכים בפארק כאן אירועים שונים וגם מופעים גדולים, וכדאי לברר מראש (הכניסה לפארק בתשלום).

פארק אשכול, מידע שימושי:

  • שעות פעילות: בימים א-ה ושבת בשעות 8:00-17:00 (כניסה אחרונה ב-16:00). בימי ו וערבי חג בשעות 8:00-16:00 (כניסה אחרונה ב-15:00).
  • בשעון חורף, שעות הסגירה מסתיימות שעה אחת קודם וכך גם הכניסה האחרונה לפארק.
  • ביולי אוגוסט שעות הפתיחה משתנות בגלל חופשת הקיץ, יש לברר בטלפון.
  • מחירים: מבוגר 22 ש"ח, ילד 10 ש"ח.
  • טלפון: 08-9985110.

פארק אופקים

בעיר אופקים הקימה קקל פארק יפה לרווחת התושבים והמטיילים, ובפארק נסללה דרך נוחה לכלי רכב פרטיים דרך האפק המסומנת בירוק. הפארק משמש מרכז עירוני לתרבות, נופש וספורט, ויש בו מדשאות ומתקנים. דרך האפק היא שביל טבעתי המוביל לחניונים שבהם נמצאים מתקנים למשחק ולפיקניק, שירותים ביולוגיים ופסל סביבתי הנקרא הנשר שגם הוא מתקן שעשועים. תוך נסיעה בשביל מגיעים אל מערת אלג'ריר, שבה ישב המושל הטורקי עם מחלקה מחייליו ובשנת 1894 המתין לסיום בניית מבצר פטיש הסמוך. בפתח המערה ששימשה כמאגר מים קדום, יש מחצבה שממנה נחצבו אבני הבניין לאתר ביזאנטי קדום, ומהריסותיו נבנה מבצר פטיש. מאיזור המערה עולה שביל הנקרא דרך המבצר אל מבצר פטיש. בימי הטורקים שימש המבצר מרכז שליטה ומינהל לבדווים בנגב. בורות המים כאן הם מהתקופה הביזאנטית והאלמוגים המאובנים שתמצאו כאן הם זכר לאגם קדום ששכן כאן.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
אטרקציות חוות פיליפ
20% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
אקשן פארק - חורשת החוויות בלכיש
1 + 1
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
חוות סודות ההיביסקוס
10% הנחה!
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 9 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 7.1
נהרס לנו הטיול - adi.glayzer 24/5/2015 17:35 דירוג: 1
אין פרחים במסלול - schindlerisme 24/1/2013 08:38 דירוג: 6
טיול נהדר! - mr.zivgal 22/10/2011 01:38 דירוג: 9
נחל הבשור - wayrun 9/2/2010 00:11 דירוג: 10
נחל בשור - udizachar 28/3/2009 18:16 דירוג: 7
תגובה למסלול נחל הבשור - 13/4/2007 11:48 דירוג: 9

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
דיונות+מעיינות בנגב ליומיים 27-8/2
נחל צאלים
גשר החבלים מעל לנחל הבשור והבתרונות
שיטפונות \גבים גדולים
עזרה-טיול לאורח חשוב מחו"ל-5 ימים
שאלה דחופה -נחל הבשור
טיול משפחות לכיתה א’
צפון הנגב עדיין אדום?
טיול משפחות עם ילדים לנחל הבשור
צמחים לחג הסוכות
הסתיו והחצב!
שטפונות בנגב

 
Share
עין הבשור
עין הבשור

צילום: יוחאי כורם
עין הבשורתצפית מתל שרוחן
תצפית מתל שרוחן

צילום: יוחאי כורם
תצפית מתל שרוחן


נחל הבשור זורם
נחל הבשור זורם

צילום: יוחאי כורם
נחל הבשור זורם


תל שרוחן
תל שרוחן

צילום: יוחאי כורם
תל שרוחן


קרון רכבת
קרון רכבת

צילום: יוחאי כורם
קרון רכבת


באר רבובה
באר רבובה

צילום: יוחאי כורם
באר רבובה


הגשר התלוי
הגשר התלוי

צילום: יוחאי כורם
הגשר התלוי


פארק אופקים - מבצר פטיש
פארק אופקים - מבצר פטיש

צילום: יוחאי כורם
פארק אופקים - מבצר פטיש