בחודש האחרון נפתח במוזיאון העמק שבקיבוץ יפעת מיצב מרגש ויחידי מסוגו, שמטרתו להעלות את המודעות להשבת החטופים והנעדרים. המיצב נעשה בשיתוף עם מוזיאון “המקלחת הציבורית” מניר עוז, ובמסגרתו מוצגים פריטים היסטוריים אשר חולצו ממוזיאון המורשת של קיבוץ ניר עוז לאחר אירועי השבעה באוקטובר.

כזכור, קיבוץ ניר עוז הקטן שמנה 400 איש, ספג את אחת הפגיעות האנושות ביותר בטבח של שבעה באוקטובר, כאשר רבע מחבריו נרצחו או נחטפו. מוזיאון “המקלחת הציבורית”, שהוקם בבניין המקלחות הציבוריות של הקיבוץ משמש כמרכז המורשת של הקיבוץ וזה שמתעד את סיפורו של הקיבוץ מיום הקמתו. במוזיאון מוצגים עשרות פריטים וחפצים היסטוריים שמנציחים את מורשתו של הקיבוץ. בין מקימי המוזיאון נמנית כרמל דן ז”ל, חברת הקיבוץ שנרצחה בטבח יחד עם נכדתה ואשר שניים מנכדיה מוגדרים כחטופים.

כעת, הוסב המוזיאון יחד עם חפציו השונים אל מוזיאון העמק שביפעת והפך למיצב מצמרר שמבקש להעלות את המאבק להשבת החטופים והנעדרים, בהם אחוז גדול מקהילת ניר עוז. במוזיאון מוצגים מבחר פריטים היסטוריים ממוזיאון המקלחת הציבורית, לצד סרטונים המתעדים את המוזיאון כשבוע לאחר הטבח וגם סרטונים מימים יפים יותר של הקהילה שהייתה ואיננה עוד.

תמונה מתוך אתר למטייל בישראלזה לא אותו הבית | צילום: שאול רחמים

תמונה מתוך אתר למטייל בישראלצילום: שאול רחמים

תמונה מתוך אתר למטייל בישראלצילום: שאול רחמים

עידית שכנאי רן ושני שילה, אוצרות משותפות במוזאון העמק: "מוזיאון העמק עוסק בראשית ההתיישבות העובדת בעמק יזרעאל ומתוך כך ברור ומתבקש שיארח את מוזיאון "המקלחת הציבורית" מניר עוז. מוזיאון העמק עוסק בערכים שעמדו בבסיס ההתיישבות העובדת וחשוב לנו כמוזיאון להנציח ערכים אלו דווקא בעת הזאת."
שני שילה היא בת ניר עוז ועבורה זו משימה אישית ולאומית.

אייל בצר - ראש המועצה: "קהילת המועצה האזורית עמק יזרעאל עומדת לצד חברי קהילת ניר עוז וכל תושבי העוטף. מאז הטבח הנורא שהתרחש בדרום לפני חודש בדיוק, החיים של כולנו עצרו מלכת. כעת, כולנו יוצאים בקריאה ברורה להחזרת כל החטופים עכשיו!"

לא שוכחיםלא שוכחים | צילום: שאול רחמים