תחביב הצפרות הופך לפופלרי משנה לשנה, ויותר ישראלים מאי פעם יוצאים באופן קבוע לשטח וזוכים לתצפיות מדהימות של הציפורים בארצנו ומקווים ליהנות מהתצפיות הכי נחשקות שהן של ציפורים נדירות שמבקרות בישראל לעיתים רחוקות.

השנה, מרכז הצפרות הארצי של החברה להגנת הטבע, ריכזו את כל התצפיות הכי נדירות וכעת מזמינים אתכם לבחור מי תיהיה ציפור השנה של ישראל לשנת 2023.

אנחנו דרך אגב, לא מאמינים בהימורים אבל יש שמועות שהמובילה הברורה היא הפורפיריה אפורת-ראש הססגונית ואחריה מזדנבות השיחנית הגמדית והחסידן הוורוד, אבל הכול עוד פתוח והתחרות רק התחילה אז יש למה לצפות.

מוזמנים ומוזמנות להצביע ולהשפיע לציפור האהובה עליכם מבין המועמדות:

יסעורון קטן

היסעורון הקטן, נדיר ביותר בים התיכון מאחר והוא דוגר באיים בצפון האוקיינוס האטלנטי. בארץ ישראל נרשמו למין זה שש תצפיות בלבד! והשנה נרשמה לראשונה תצפית במפרץ אילת. התצפית נעשתה בזכות שיתוף פעולה עם היחידה הימית של רשות הטבע והגנים ומרכז הצפרות באילת בניהול נועם וייס שמקיימים שייט במפרץ אילת בעקבות ניטור עופות ים בעשור האחרון.

יסעורון קטן במפרץ אילתיסעורון קטן במפרץ אילת | צילום: נתנאל ברנשטיין 

יסעורון אטלנטי

תצפית זו הזדמנה בתחילת פברואר 2023 בחסות הסופה "ברברה" שפקדה את חופי ישראל והביאה איתה את היסעורונים האטלנטיים. בתאריך ה-8 בפברואר נרשם יום השיא שלהם, עם תצפיות במעל מאה פרטים במעבר מול חוף יפו ומול חוף פלמחים.


יסעורון אטלנטייסעורון אטלנטי | צילום: מיכה מנדל

נחליאלי המסכה 

 נחליאלי המסכה הוא תת-מין של הנחליאי הלבן שמצוי בארץ בתקופת הנדידה. נחליאלי המסכה מגיע אלינו ממרכז אסיה הרחוקה, ומאופיין במסכה לבנה על ראשו השחור. הנחליאי הזה הוא נדיר במיוחד וזו היא התצפית הרביעית שלו בישראל. הוא תועד בחודש פברואר באזור חוף מעיין צבי ע"י הצפר איתן דפני.

 נחליאלי המסכהנחליאלי המסכה | צילום: עמית גולדשטיין

חסידן ורוד

אזור הבריכות של עמק המעיינות הוא אזור נפלא לצפרות! ושלושה צפרים מנוסים שהגיעו לישראל במיוחד מהולנד, לא ניחשו שיתמזל מזלם בעת יום צפרות ב-28 במרץ באזור זה ושיצלחו לזכות בתצפית של אחת הציפורים הנדירות בארץ: החסידן הוורוד. בשנים האחרונות דווחו מספר תצפיות של חסידן שכזה באותו אזור אבל הוא נחשב לנדיר מאוד ותצפית בו היא לא דבר של מובן מאליו בכלל!

חסידן ורודחסידן ורוד | צילום: טוביה קאהן

דוחל שחור

כולנו זוכרים את התצפית שהסעירה את עולם הצפרות השנה, עם התצפית העשירית בלבד שנרשמה בארץ ישראל לדוחל הנדיר הזה (האחרון לפניו היה ב- 2018). הוא נמצא על ידי ישי בן-אדר סמוך למושב מאור שבעמק חפר.

דוחל שחורדוחל שחור | צילום: אמיר בן דב

שיחנית גמדית 

ציפור קטנה וחמודה, אולי לא מרשימה במיוחד אבל סוד קסמה הוא בנדירות שלה; לפני חודש אוגוסט 2023 היא נצפתה ארבע פעמים בלבד בישראל. השיחנית הגמדית נתגלתה ע"י הצפר יגאל סימן טוב שאיתר וזיהה אותה באזור בריכות הדגים של קיבוץ מעגן מיכאל.

 שיחנית גמדיתשיחנית גמדית | צילום: אמיר בן דב

פורפיריה אפורת-ראש

הפורפיריה המערב-אסייתית הזאת נצפתה רק פעם אחת בישראל מאז שנות החמישים;  השנה היא נצפתה לא פעם אחת, לא שתיים, אלא שלוש פעמים! (ממש סיבוב הופעות) התצפית הראשונה שנרשמה הייתה בבריכות הדגים בקיבוץ המעפיל, השנייה באגמון ראשון לציון והתצפית השלישית בבריכות הדגים בכפר מסריק.

 פורפיריה אפורת ראשפורפיריה אפורת ראש | צילום: רמי מזרחי

קיכלי סהרון 

קיכלי סהרון נצפה  לראשונה ע"י הצפר אוריאל לוי בתל יודפת ומאז היו עוד שתי תצפיות שנרשמו בסוף הסתיו, שלושה פרטים בכרמי יתיר ע"י הצפר בארי אברמוב, ופרט נוסף ביער אמציה שנצפה ע"י הצפר אבנר רינות, מהצפרים הטובים בארץ.

 קיכלי סהרוןקיכלי סהרון | צילום: יונתן גורדון

גיבתון שחור-פנים 

גיבותון שחור-פנים, הופיע פעם בישראל, בזמן מחקר טיבוע ציפורים שנעשה ע"י פרנסיס ארגייל באגמון חפר. השנה הוא הופיע שוב ב-21 בפברואר ואותר ע"י הצפר חן פייביש שמצא אותו במעיין צבי, וב-29 בנובמבר, נצפה פרט נוסף של גיבתון שחור-פנים הפעם בטיבוע ציפורים שנערך בביצת רובין שנמצאת סמוך לשפך נחל שורק מדרום לראשון לציון, ע"י רון הרן.

גיבותון שחור-פניםגיבותון שחור-פנים | צילום: רון הרן

ההצבעה השנתית נערכת באתר הצפרות הישראלי » 

לתכנים נוספים שאולי יעניינו אתכם: