כשהציונות פגשה את המדע - סיור היסטורי ברחובות

מראשית הקמתה בשנת 1890, נחשבה רחובות מרכז לפעילויות בתחומי החקלאות, המדע ואפילו הביטחון. המסלול עליו אני ממליצים, עובר בין אתריה ההיסטוריים של עיר מיוחדת זו, המשלבת בצורה נפלאה בין הישן לחדש. במהלך הסיור נעבור במכון איילון, המשוחזר בפירוט את תהליך ייצור התחמושת והמכונות, אשר שימשו את ארגון "ההגנה" בפעילויותיו החשאיות. נמשיך לכיוון הפרדס הוותיק ביותר במושבה, שניטע בסמוך למכון וייצמן ובו בית אריזה משוחזר ומסקרן במיוחד, המגולל את ראשיתה של אימפריית ההדרים מהשפלה. נסיים את סיורנו בין עצי הגן והמתקנים המהנים של גן המדע במכון וייצמן, אקורד סיום רגוע ומהנה לכמה שעות טיול באווירה עברית נוסטלגית.

קראו עוד על האתרים ההיסטוריים ברחובות >>

כאן הכל התחיל - בעקבות הבאוהאוס בתל אביב

מתוך שפע המסלולים והאתרים ההיסטוריים של תל אביב, בולט מעל כולם מסלול הבאוהאוס המיתולוגי בליבה של העיר. את המסלול נתחיל בצידן המערבי של שדרות רוטשילד, במקום בו נוסדה שכונתה הראשונה של תל אביב, הלא היא "אחוזת בית". את בתי הבאוהאוס ניתן לזהות בקלות: הם מרובעים בעיקרם, אך משלבים משחקים של צורות גיאומטריות בסיסיות, כמו המרפסות העגולות והחלונות הארוכים והצרים. נמשיך לכיוון היכל הבימה המחודש, כשבדרך נעבור מול עשרות מבנים שעוצבו בסגנון הייחודי ומספרים את סיפורה המרתק של העיר הלבנה.

למידע המלא אודות מסלול הבאוהאוס בתל אביב >>

בחזרה למקורות - טיול גלילי בסמטאות צפת

פנינה גלילית ומרתקת זו, טומנת בחובה שילוב מרתק של מבנים עתיקים, סמטאות קסומות, היסטוריה, תרבות, רוח וכמובן, נופים צפוניים עוצרי נשימה. מסלול גלילי זה, יעבור ברובע היהודי העתיק ובין סמטאות אבן מרהיבות, המספרות את סיפורו של הישוב היהודי לאורך מאות השנים האחרונות. בין האתרים החשובים בעיר, נזכה לבקר בכמה מבתי הכנסת המיוחדים וההיסטוריים בארץ ישראל. כמו כן, נבקר במוזיאון לאמנות הדפוס, שם נחזה בתצוגת מכונות דפוס עתיקות, תדפיסים וספרים בני מאות שנים. נעצור להתרשם מבית הקברות העתיק שבו קבורים כמה מגדולי חכמי ישראל, ביניהם: האר"י, רבי יוסף קארו, רבי יוסף בירב, הרמ"ק (רבי משה קורדובירו) וה"ינוקא", הידוע כתינוק שהחל לדבר בדרך פלא וגילה סודות חסרי תקדים. עוד נבקר בגבעת המצודה הצלבנית, המשקיפה על כל העיר ובקריית האמנים, מוזיאון התנ"ך ואפילו במוזיאון הבובות צבועני ומסקרן.

לחצו כאן וגלו את סודותיה של צפת העתיקה >>

הפתעה במרכז - מסע אל דתות ותרבויות ברמלה

המסלול ברמלה מפגיש אותנו עם עולם מסקרן, השופע באתרי דת חשובים ומונומנטאליים. רמלה מציעה למבקרים בה הצצה לעולם של מבנים עתיקים, המשרתים עד עצם יום זה את שלושת הדתות, על שלל הזרמים השונים של כל אחת ואחת מהן. במהלך הסיור נבקר ב"מסגד הלבן", אשר נבנה בראשית המאה ה-8 וכולל את המגדל הלבן, המהווה את אחד מסמלי העיר. בכנסייה הפרנציסקאנית נתוודה לסיפורו של נפוליאון בונפרטה, ששהה במקום עוד בשנת 1799, כחלק ממסעו באזור זה. עוד במסלול: שוק רמלה, מוזיאון העיר, המסגד הגדול וכמובן, בריכת הקשתות הקסומה, בה צולם הסרט "חסמבה ונערי ההפקר" בשנת 1971.

למידע נוסף אודות אתריה המיוחדים של רמלה >>

אורבניות מהפנטת - השכונות הראשונות מחוץ לחומות ירושלים

ירושלים מציעה למבקרים בה מבחר עצום של טיולים מרתקים, מלאים בהיסטוריה וסיפורים מרגשים. אחד מן המסלולים הללו עובר בשכונות הראשונות, שנבנו בשלהי המאה ה-19, מחוץ לחומות העיר העתיקה. מסלול זה עובר בין נופיה הקסומים של שכונת משכנות שאננים, על שלל אתריה הארכיטקטוניים, כשבולטת מעל כולם טחנת הקמח המפורסמת ובה מוזיאון המנציח את חייו ופועלו של השר משה מונטיפיורי. בהמשך, נגיע למבצר מסקרן המשמש כיום כמרכז למוזיקה. בשכונת ימין משה נזכה לראות כמה מהבתים והרחובות היפים (והיקרים) בארץ. מי מבינכם שיחפוץ בחוויית קניות מיוחדת במינה, ישמח לגלות את שדרות ממילא הנוצצות והמשופצות, על שלל רשתות הבגדים וחנויות הבוטיק. במהלך המסלול נבקר גם במספר בתי כנסת היסטוריים, בהם, בית הכנסת "אוהל יצחק" הגדול והמפואר ובית הכנסת "נחלת יעקב", בעל התקרה היפהפייה. אין ספק, מדובר באחד המסלולים העירוניים היפים בארץ.

קראו עוד על האתרים המרהיבים במסלול השכונות הראשונות >>

לתחילת הכתבה