בכתבה זו:

משפחה צבעונית על ההר - דבורניות בכרמל

חודש אפריל האביבי והצבעוני חושף בפנינו את יופייה המהפנט של משפחת הדבורניות, הפוקדת את אזור הכרמל והרי הגליל מדי שנה בתקופת האביב. על הרכב בנות המשפחה המקסימות, נמנות דבורנית הדבורה, הדבורנית נאהדבורנית גדולהדבורנית הקטיפה ודבורנית הדבורה. כל אחת מבנות המשפחה זוכה לשילוב צבעים ייחודי ויפה למראה, אך מה שמעניין עוד יותר במשפחה זו, הוא האופן בו הפרחים "מתחפשים" בצורתם לדבורים ואפילו מדיפים ריח האופייני למעופפים הקטנים, כל זאת במטרה למשוך את זכרי הדבורה המאביקים את הפרח. אחד מהמסלולים היפים לצפייה בפרחי הדבורנית, עובר בנחל כלח וגלים ובשוויצריה הקטנה שעל הר הכרמל המוריק ומציע שתי רמות שונות (קלה ובינונית) לטיול נעים בין הנופים והפריחות.

אורחת לשבועיים בלבד - אדמונית החורש בהר הלל

פרח עתיק ויפהפה זה, יחשוף בפניכם תפרחת אדומה וגדולה, המגיעה לגודל של כעשרה סנטימטרים. אדמונית החורש מגיעה לשיא תפארתה כמדי שנה, למשך כשבועיים שלמים במהלך חודש אפריל וניתן לאתרה בעיקר באזור הגליל העליון והגליל המערבי. בין המסלולים המומלצים ביותר לצפייה בפרח מקסים זה, נמצא המסלול הנהדר בהר הלל. מעבר לפריחה היפהפה שמעטרת את השבילים הגליליים שבהר הגלילי, תוכלו ליהנות משפע של נופים ותצפיות עוצרות נשימה, שיחשפו בפניכם את כל הטוב שיש לאזור אטרקטיבי זה להציע.

בית הארחה למעופפים - אירוס הדור

מלבד יופיו המשגע של אירוס הדור, המתהדר בפריחה לבנבנה וסגלגלה משגעת, זוכה אירוס זה מחזיק גם בשיא ישראלי, כשקוטר פרחו נחשב לגדול ביותר מבין פרחי הבר בארץ. מלבד יופיו וגודלו, פרח מקסים זה גם משמש גם כמקום לינה בשעות הלילה עבור זכרי הדבורים המחושיות, שהם גם המאביקים הבלעדיים של אירוס ההוד. את שמו, ירש האירוס מאלת הקשת בענן היוונית- איריס, ואם תרצו לבקר את האלה הצבעונית בטבע, נמליץ לכם על שני אזורים מעולים לטיול: הראשון הוא רמת נפתלי, המתכסה בשלל פריחות האביב הצבעוניות ומציע שפע של נקודות תצפית מרהיבות המשקיפות על עמק החולה, החרמון, הרי הלבנון ורמת הגולן. הטיול השני ייקח אתכם לאזור הגלבוע, בו תוכלו ליהנות מפריחתם של אירוסים נוספים, לרבות אירוס הגלבוע בעל המראה המלכותי.

ליהנות מגל פריחות האביב

האביב הנפלא העוטף אותנו בימים אלה בשלל פריחות וריחות מרעננים, מגיע במהלך חודש אפריל לשיאו ומציע למטיילים הרבים מגוון מקומות לצפייה בפריחות הנפלאות, החל ממסלולים משפחתיים ועד לפארקים ונקודות חן נעימות לביקור קליל ונינוח בטבע. בין הפריחות הרבות המקשטות את נופינו בתקופה זו, תוכלו לצאת לטבע ולפגוש בסחלב הגליל על שלל השילובים הצבעוניים שבו. עוד מאותה משפחה- הכירו אתסחלב השקיק הסגלגל, הגדל במרבית האזורים ההרריים בארץ.בנוסף, תחכה לכם הפתעה נוספת, בדמות המרווה הכחולה, הנחשבת ליפה שבמרוות וגם הנדירה מביניהן ותוכלו לצפות בה במרחבים הפתוחים שבגולן, בגליל, הרי השפלה וביהודה ושומרון. אורח אביבי ומסקרן נוסף, הוא הצמר המפוצל, בעל עלה הכותרת המוארך וכן, שנק החורש, הנחשב לגדול מבין משפחת הסחלביים ופורח בהרי הגליל והגולן, הכרמל ואזור יהודה.

לתחילת הכתבה