מאת: שי גנון, מנהל הדרכה ברשת למטייל

בכתבה זו:


רשימת ציוד לבישול בשטח: מה לקחת איתנו למטבח החדש?

לפני הכל, חשוב להתאים את הארוחות לסוג הטיול (בעיקר למי שסוחב הכל על הגב). זו לא חוכמה להביא סירים גדולים וכבדים ומשקולות בתחפושת של קופסאות שימורים, ואחר כך לסבול מסחיבת המשקל הכבד. שנית, חשוב להקפיד על כמות המים שאתם לוקחים – המים שתכננתם לשתייה אינם יכולים לשמש לבישול או לכל שימוש אחר, אלא לשתייה בלבד. הביאו מים, והרבה! (בהתאם לאקלים, תנאי השטח, נקודות עצירה למילוי המים).

לכל שף יש את הסינר, המגבת, והסכין האהובים עליו. גם לכם צריך להיות ציוד מתאים לבישול בשטח, אותו מומלץ לאחסן בתום הטיול מוכן לפעם הבאה:

קרש חיתוך
אפשר לקחת את הישן מהבית או לקנות במיוחד קרש חיתוך זול ופשוט שלא עולה במחירו על 15 ₪. הכי חשוב שלא יהיה קטן מדי ולא עבה וכבד.

סכין מטבח
כדאי מאוד לקחת סכין אחת טובה ונוחה לשימוש, וחשוב גם להתאים את הסכין לסוג האוכל (בשר, ירקות קשים וכדומה). כמו כן, כף עץ לבחישה, מצקת למרק ומרית לחביתות יתגלו כאביזרי בישול יעילים. על מנת לשמור שהסכין לא יפגע בתרמיל או בפריטים שבתוכו, אפשר לעטוף אותו בפריט החובה הבא ברשימה.

מגבת מטבח
אפשר לקחת את המגבת שכבר מזמן רציתם לזרוק לפח בבית, ולצרף לפק"ל הבישול שלכם. מלבד ייבוש ידיים המגבת יכולה לשמש גם כדי לאחוז כלי בישול שהתחממו מדי במהלך הבישול.

סכו"ם
איזה כיף לאכול על צלחת פלסטיק קשיחה (אפשר להשתמש באחת ממש כמו זו בגן, עם ציור של הדרדסים). כדאי שגם כוס השתיה תהיה מפלסטיק קשיח או מנירוסטה. כמו כן, מומלץ להביא סכין ומזלג כמו אלו שמשתמשים בבית ולא לסמוך על פלסטיק שנשבר, נשרף, לא חותך כמו שצריך ומלכלך.

תבלינים
הכלל הוא פשוט: קחו כל מה שאתם משתמשים בו בבית לאותם סוגי הבישולים שתבשלו בשטח. אפשר לשים כל תבלין בנפרד בתוך שקית סנדוויצ'ים, או למי שעדיין יש קופסאות ישנות של פילם למצלמה. קחו הרבה סוכר, כיוון שמכל שאר התבלינים שמים כמות קטנה עם האצבעות, אך סוכר שמים עם כפית או כף. כמו כן, לא לשכוח לקחת שמן, לימון, שום, קטשופ, מיונז וחרדל, אותם ניתן להשיג בסניף מקדונלד'ס הקרוב.

סירים
פיתחו בבית את ארון הסירים שבבית, התכופפו עוד קצת וחיפרו עמוק. מה מצאתם? את הסירים והמחבתות שלא השתמשתם בהם שנים, והם בדיוק אלה המתאימים לבישול בשטח (אל תשכחו את המכסים שלהם). שוב, התנאי הוא שהם מתאימים לסוג הטיול שלכם. אם אתם מתכננים לסחוב את הכל בתרמיל על הגב, מומלץ להצטייד בערכת מסטינג קומפקטית וקלה.

קערות
פריט חשוב ביותר לנוחות, ולאפשרות להגשת ארוחה מגוונת. גם קופסא ריקה של חומוס או גלידה שיש בבית יכולות להיות קערות נהדרות.

פנס ראש
נכון, אתם לא מטפסים להימלאיה, בסך הכול מכינים פסטה בשטח או שקשוקה. אבל ממש לא נוח כאשר יד אחת שלכם או הפה תפוסים על ידי פנס יד. בקיצור, פנס ראש פשוט יעשה את אותו הבדל כמו נהיגה ברכב עם גיר אוטומט לעומת נהיגה עם הילוכים, בפקק הארוך של איילון. 

אכלנו, שבענו, אולי גם שתינו קצת יין – מאמץ אחרון, עכשיו צריך לשטוף כלים (או לפחות להכין אותם לשטיפה). ראשית, כל הפסולת לפח. אם אין פח קרוב, שימו בשקיות זבל וסגרו היטב, אחרת כל חיות הסביבה יצטרפו בלילה לארוחה (ואולי גם יישארו ללון אתכם – הרי אתם מארחים טובים). כמובן אל תשכחו סבון כלים וסקוטצ' אם אתם רוצים להשתמש בהם גם למחרת.

על מה אפשר לבשל? מידע, יתרונות וחסרונות

גזייה
כירות הגז הן הפשוטות והבטוחות ביותר להפעלה. החלפת מיכלי הגז היא פעולה פשוטה וניתן למצוא מיכלים ברוב המקומות בעולם. אסור להעלות מיכלי גז למטוסים, ולכן במקומות בהם לא ניתן לקנות מיכלי גז המתאימים לגזיה שלכם אין אפשרות להשתמש בה. (במקרה של גזיית הברגה, ניתן לרכוש מתאם עבור בלוני ניקוב, וכך ניתן להשתמש בכל סוגי הבלונים עבור אותה גזייה). החסרון בגזיה הוא, שככל שהלחץ במיכל יורד, כך יורדת יעילות הלהבה, וכך גם ככל שעולים בגובה כיוון שגם אז יורד הלחץ... (מעל גובה של 3500 מטר מעל פני הים קשה מאד להשתמש בגזיה).

בלוני גז
ישנם שני סוגים עיקריים לבלוני הגז: חד פעמי (ניקוב) ורב פעמי (הברגה). בידקו כי לקחתם אתכם מספיק בלוני גז לכל שעות הבישול הדרושות , עדיף תמיד בלון עודף מאשר בלון חסר.

כהליה
הכהליה מומלצת למטיילים עם הרבה סבלנות וכאלו שאוהבים לשבת שעות ב"טקסים" כשהם מבשלים, מכיוון שהבישול בה איטי, ללא יכולת שליטה על הלהבה. לכן כדאי לתכנן את הבישול בהדרגה על מנת שכל האוכל יהיה מוכן ביחד. היתרון הגדול הוא זמינות חומר הבערה (גם במרפאה בכפר הכי נידח ניתן להשיג כוהל). חשוב לשמור את הכוהל בבקבוק מיוחד אחרת הוא מתנדף או נוזל, דבר שיכול להיות לא נעים כאשר כל התרמיל מריח כמו בר מלא שיכורים (גם אם שמים את הבקבוק מחוץ לתרמיל). גם כשמחשבים את המשקל הכללי והנפח שהיא תופסת, היא מנצחת את כולם.

בנזיניה
בנזיניה לא נועדה רק למטפסי ההימלאיה שהזכרנו קודם. מצד שני, אם אתם מכינים קפה על גדות הירדן או במילואים, גזיה תעשה זאת ביעילות רבה יותר, ובמחיר זול שבעתיים. בנזיניה היא כלי בערה אמין, עוצמתי ובטיחותי מאוד. כל זאת בתנאי שמתייחסים אליה בהתאם. מי שאוהב את ההתעסקות שבהכנת האוכל, יכול ומומלץ לו להצטייד באחת כזאת. ישנן בנזיניות "מולטי", אשר יכולות בהברגה פשוטה ומהירה להפוך גם לגזיה משובחת (למי שקיבל צו מילואים). השליטה אינה מיידית כמו בגזיה, לכן יש להגבירלהנמיך את האש למספר שניות מראש. כיצד להדליק את הבנזיניה? יש למלא את המיכל בדלק, לדחוס את  האוויר עם המשאבה ולחברה לכירה. לאחר מכן, יש להציב את הבנזיניה במקום שטוח ויציב ולוודא שהרוח נושבת בכיוון ההפוך מאיתנו ומהאוהל. בכדי להפעיל את הבינזיניה, נסובב את הברז ונאפשר לכמות קטנה של בנזין להגיע לעבר לכירה. כשנשמע קול צפצופו של הבנזין המתחיל לצאת, נסגור מייד את הברז ונדליק לעט בזהירות הדלק שהופיע בכירה. לאחר כ- 20 שניות הלהבה תשנה את צבעה הצהוב לצבע כחול מרוכז. כשזה יתרחש, ניתן יהיה לפתוח את ברז הבנזיניה ולבשל.

כיצד לתפעל תקלות וטיפים לשימוש בבנזיניה:

  • אם נסנן את הדלק בטרם נכניסו למיכל, נוכל למנוע מהיווצרות בעיות שונות, כגון סתימות למשל.
  • ניתן להשתמש במגן חום העשוי אלומיניום, דבר המסייע להגברת הביטיחות ואף מפחית כ-20% ממשך הבישול.
  • במידה והדיזה נשתמה ולא ניתן להעביר מחט בתוך החריר, אפשר להוציאה על ידי הברגה, לחמם אותה על ידי מצית ולזרוק אותה, בעודה חמה, לכוס מים קרים.
  • בטרם נצא לטיול, מומלץ להפעיל את הבנזיניה ולבדוק את פעילותה התקינה.
  • בבנזיניות בעלות חוטר, נצליץ על הוצאתו וניקיונו מדי 4 בישולים. לרוב, ניקיון עם בד חזק יעשה את העבודה, אך יש לקחת בחשבון כי בשימוש עם דלק עם תוספי עופרת, עשוי להדרש ניקיון נוסף בעזרת נייר ליטוש.

פנו לאחד מסניפי למטייל להתייעצות עם המומחים! לרשימת סניפי למטייל >>

בישול על המדורה

זוהי ללא ספק האופציה המעניינת והכיפית ביותר. יש במדורה קסם אשר שובה את כל הישובים סביבה. בנוסף היא גם מקור חשוב לאור וחום. אך כמובן, הכי חשוב - אפשר להכין במדורה פוייקה (תבשיל בשרעוף עם ירקות והרבה יין). נתחיל מהתחלה: חשוב לבדוק היטב כי באזור בו אתם מטיילים אפשר להבעיר מדורה, ושמזג האוויר יאפשר זאת (בכל מקרה אל תשאירו את הגזיה בבית, גם אם כל התנאים מושלמים למדורה – את הקפה של הבוקר קל יותר לבשל על גזיה).

אם במקום בו תשהו העצים היחידים שיש בסביבה הם האפר של המדורה שהשאירו המטיילים הקודמים, אתם בבעיה. גם אם אתם בשמורת טבע אתם בבעיה, מכיוון שלא תוכלו להוציא את המצ'טה ופשוט להתחיל לכרות עצים, בשום פנים ואופן אל תעשו זאת! (וזאת מלבד העובדה שיש על כך גם קנסות גבוהים). מומלץ לאסוף עצים מראש ולשים ברכב או לסחוב על הגב כמות מדודה לזמן הבערה שתרצו. חשוב לתחם את האש באבנים, ולתכנן מראש היכן תרצו למקם רשת גריל, מחבת, סיר וכדומה ולמקם אבנים שטוחות כבדות ויציבות.

הדלקת האש: כדאי לאסוף כמות גדולה של זרדים ולמעוך אותם, ולאחר מכן להניח כל פעם זרדים גדולים יותר ויותר עד שמקבלים אש יציבה למידתכם. (כמובן התמקמו במרחק מהאוהל, העצים והציוד. כמו כן, חשוב לשים לב לכיוון הרוח)
אל תשימו את כל העצים בבת אחת, אחרת לא יישארו לכם מספיק עצים לזמן שתכננתם. בסיום התענוג חובה לכבות היטב את האש, ולוודא כי לא נשארו גחלים בוערים שיכולים להצית שוב את המדורה.


לתחילת הכתבה