מצפור גורני: רגע מול זהב השקיעה

יש מקומות שאני זוכר אותם לא בגלל הנוף. שמם מתקשר עם טעם מתוק בפה, טעמו של אבטיח צונן. כך גם המקום היפה מצפור גורני, על שמו של איתמר איליה לוחם השייטת. ממנו נשקפץ תצפית על הרי מואב, על גבעות המדבר, הר נעמה, צוקי נחל צאלים, בצד השני מתנשא הר קנאים. שלוות המדבר. יצאנו מכפר נוקדים לנקודת התצפית. המדבר בשעות שלפני השקיעה הוא מדהים ביופיו, הצבעים המהלכים על הגבעות בשעה זו נגועים בזהב השקיעה. טיפסנו אל המקום בלי שידענו על ההפתעה. חתכנו אבטיח אדום וצונן. אני חייב לציין שזה היה האבטיח הכי טעים בחיי, לא בגלל האבטיח אלא בגלל המקום. שילוב מנצח, שקיעת השמש ואבטיח. 

צילום: דובי זכאי
מצפור גורני | צילום: דובי זכאי
 

עין נון: אבטיח על שפת המעין

אנחנו במעיין נון. כמה דקלי וושינגטוניה דקי גזרה, בראשן מקלעת, ציצית עלים שענפיה מתבלבלים ברוח הקלה. הגזע הדקיק והגמיש נד מצד אל צד, כדבק בתפילה חרישית. לידם שני עצי אקליפטוס ענקיים. גזעם עבה, חסון, ענפיהם מתנשאים לגובה רב ומעניקים צל נדיב ביום החם. תחתיהם פזורים מספר שולחנות וכיסאות. מטיילים שזמנם בידם, עוצרים על הדרך לפוש מחום היום עם אבטיח צונן. בקצה הצפוני אסופה של צמחי קנה וצמחיית מים שזוהרת בירוק. וכל היופי הזה מקיף בריכה גדולה, לתוכה זורמים מי מעיין זכים.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
עין נון | צילום: דובי זכאי
 

הירקון - שלווה מתוקה 

קטע של הירקון (הנקי) סמוך לנביעה בראש העין. קרני השמש נגעו והבהירו קטעים במי הנחל. עלי עצי האקליפטוס השתקפו במים הרגועים, נדו פעמיים ברוח הקלה. סמוך לגדה, הזדקרו מהמים צמחי קנה, בקצותיהם מתנדנדת בנחת פריחה דומה למברשת של צמח הקנה. עלי הנופר שייטו נינוחים על המים, משמשים כמשטח המראה ונחיתה לשפיריות הצבעוניות, שריחפו במרחק קצר מעל המים, מסובבות כהליקופטר זריז. סוקרות את מרחבי המים סופיות קטנות, ציפורים זריזות כנף שמוצאות מסתור, בציוץ עליז, בין צמחי הקנה. ברווז יגע, מזדחל בקריאות "געגע" לצל הצמחים ומדי פעם צולל עם ראשו במים ונוצות ישבנו באוויר. בצל האקליפטוסים הענקיים מה חסר? אבטיח.

  • איך מגיעים: מכביש 5 יורדים במחלף ירקון, נוסעים מעט דרומה בכביש 40 ופונים שמאלה לפי השילוט לכפר הבפטיסטים ולפארק מקורות הירקון. כשמגיעים לכניסה לפארק, פונים שמאלה לכביש קטן, כשגדר כפר הבפטיסטים מימינכם, וממשיכים עד למגרש חנייה קטן, שממנו מתחיל המסלול הרגלי (נ.צ.669247/ 191983)
  • מחפשים חוויה סוערת יותר על הירקון? קחו אפניים ותתחילו להתגלגל >>

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
נחל הירקון | צילום: דובי זכאיכתבות נוספות שיעניינו אותך: