טיול חסכון מספר 1 – שמורות טבע ואתרים ללא תשלום

נחל הזאכי, הוא אחד מטיולי המים הכיפיים ביותר שקיימים בארצנו. הנחל נשפך לבקעת בית צידה, הנמצאת צפון-מזרחית לכנרת ומשם ממשיך ישר לימה הגדולה. ככל שתוסיפו ללכת בנחל, כך המים יגיעו גבוה יותר, עד כדי שחייה של ממש. המסלול נחשב לאתגרי וההליכה בו לוקחת מספר שעות ומחייבת ציוד הגנה בפני מים לחפצים חשובים, עם כל זאת מדובר במסלול המים המרהיב ביותר – וללא עלות!

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
נרטבים בטיול בזאכי
(צילום: עומר זיו)
 

המעוניינים בטיול פחות אתגרי, יעלו מזרחה, לרמת הגולן לטיול בנחל אל-על והמפלים השחור והלבן המפורסמים שבו. קיימות מספר אופציות לטיול בשמורה ולכן תוכלו לבחור מה הכי נוח לכם (פרטים נוספים בעמוד המסלול). נחל אל-על הוא נחל איתן והמים זורמים בו כל השנה ובתחתית כל מפל בריכה מפנקת להתרעננות.

פרט למסלולי הליכה, ראינו לנכון להמליץ לכם על אתר מרגש זה. קשתות רחבעם, או בשמו הנוסף אום-אלקנטיר, שהיה לכפר יהודי קדום מתקופת המשנה והתלמוד ובמרכזו בית כנסת מרשים. היום כבר הושגה התקדמות משמעותית בהסדרת האתר, שגילויו הראשון היא עוד במאה ה-19. הפעם האחרונה שבו עמד בית הכנסת על עמודיו הייתה בשנת 749, אז החריבה אותו רעידת אדמה שפקדה את האיזור. בין הממצאים ששוחזרו בדרך ייחודית: במת ארון הקודש, עיטורים וכותרות מעוררי השתאות. לא לוותר על הביקור במקום.

אם החלטתם לשלב בין הטיולים ולעשות זאת ביומיים, עם שילוב לינת קמפינג בשטח, חניון דליות, הנמצא בין היישוב נטור לאניעם, הוא המקום בו תוכלו לישון. ספסלים ומקומות לאוהלים נמצאים במקום לשימוש המטיילים.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
בריכה בנחל אל על (צילום: עומר זיו)

טיול חסכון מספר 2 – עיר ללא הפסקה ושווקים

פחות מתחשק לכם טבע? גם טיול עירוני יכול להיות חסכוני. אפשרות אחת היא להגיע למקום ממנו התפתחה תל אביב, הלא היא יפו. טיול ביפו העתיקה, בין אם במסלול מכוון, או סתם שיטוט בין הסמטאות, הוא תמיד חוויה. התיירים, הים, מזרקת המזלות, הכנסיות ומרפסות העץ. יפו מגוונת בהיסטוריה ובצורתה, במיוחד לאור פתיחת שווקים חדשים כמו השוק הפתוח בנמל. כמובן, שאל לכם לפסוח על שוק הפשפשים. זאת ההזדמנות למצוא את מה שתמיד חיפשתם (ולא ידעתם). שוק הפשפשים פשוט מציע הכל: מקופסאות טונה, ועד אריזות דיסקים משנות ה-60'. מציאות ובזול! 

מכיוון שביקרתם ביפו בבוקר. נמשיך ונתקדם למרכז העיר. ההמלצה שלנו היא להשאיר את הרכב בחניה ולשכור אופניים. כך גם נמנעים מפקקים, חוסכים כסף ופשוט נהנים הרבה יותר.

הטיול הבא לוקח אתכם למסלול חדש בטיולי, "אל מורדות הכרמל". למרות שמו המבלבל מעט, זהו מסלול עירוני קליל, המלמד אתכם טיפה על ההיסטוריה של רחוב קינג ג'ורג'. המסלול מתחיל באזור דיזינגוף סנטר ומסתיים בשוק הכרמל. עכשיו יש לכם הזדמנות להסתובב בשוק ואולי, כבר על הדרך, לקנות קצת ירקות, פירות ותבלינים הביתה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל

טיול חסכון מספר 3 - ההר הירוק וחוף הים

בקצהו הדרומי של ההר הירוק, המכונה גם "חוטם הכרמל", שוכן גן שהוקם לזכרו של הנדיב הידוע הברון רוטשילד, בשם רמת הנדיב כאן תוכלו להגיע עם כל המשפחה וליהנות מביקור פרחוני ומהנה, בלי להוציא אפילו שקל. לפי צוואתו, רצה הברון להיקבר במקום שטוב לנוח בו ומשפחתו החליטה להביא את גופתו לארץ, לכרמל שכל כך אהב. מלבד ביקור באחוזת הקבר של הברון ואשתו, תוכלו לטייל בגנים המיוחדים שבמתחם, כמו גן הורדים, גן המפלים וגן הריחות, המתאים במיוחד לעיוורים. בנוסף, תוכלו לשוטט בין מדשאות גדולות וליהנות מנוף משגע לים. מהגן עצמו יוצאים מספר מסלולי טיול קצרים, המתאימים לכל המשפחה. הסיור בגנים מתאים לעגלות, אך למסלולים מומלץ לצאת עם מנשא. הכניסה לגנים - כיאה לנדיב, היא ללא תשלום!

אם נוף הים לא יספק אתכם בגני הנדיב, תוכלו תמיד להגיע עד הים ולטייל על רצועת חוף דור-הבונים. זוהי שמורת טבע מדהימה ויפה עם המון חול, מערות כחולות בסלעי הכורכר ומפרץ צדפים, שכמותו כמעט כבר אין לנו (לראות אך לא לגעת). תוכלו להמשיך עד חוף דור ולראות את שרידי העיר העתיקה או לחזור כבר אז לרכבים, דרך החולות. המסלול קצר ומתאים למשפחות אך לא לעגלות. הביקור בשמורת חוף דור-הבונים לא יצריך מכם הוצאה כספית גדולה - תוכלו להחנות את הרכב בחניון הסמוך (בתשלום) ולהיכנס אל השמורה בחינם. אם תרצו להיכנס אל השמורה עם רכבכם הפרטי, תשלמו 37 ש"ח בלבד לכל יושבי הרכב (50% הנחה ניתנים למנויי רשות הטבע והגנים).

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
חוף דור (צילום: עומר זיו)

צילומים: עומר זיו

לבלות באטרקציות ולחסוך כסף: הקופונים של טיולי >>

לעוד טיולים, אטרקציות פעילויות לסוכות >>

לתחילת הכתבה