טיולי פריחה חדשים: הביישנית, הכחול והמלך נחשפים!

החורף כבר איתנו, אתם ממשיכים לטייל ולדווח לנו על הפריחות הנהדרות שראיתם, ואנחנו, כרגיל, ממליצים לכם על המסלולים הכי שווים שפורחים כרגע. והשבוע: נרקיסים, אירוס הסרגל, רקפות ופריחה אחת שמגיעה דווקא מלמעלה למטה
| 05/01/2017

אירוס הסרגל

האירוסים כולם נקראים על שמה של איריס, אלת הקשת מהמיתולוגיה היוונית, ו"הסרגל" נוסף לכחלחל הספציפי שלנו בגלל העלים הישרים שלו. אמנם אירוס הסרגל נמצא בסכנת הכחדה ונחשב לנדיר ביותר, אבל בכל זאת זכיתם לפגוש אותו ולדווח לנו שהוא צובע את הר שוקף בכחול. 

למרות השם היווני שלו, אירוס הסרגל הוא ציוני לא קטן – מלבד הצבע הכחול-לבן (והמעט צהוב) שלו, הוא מין אנדמי לישראל, כלומר ייחודי לארץ. אתם מוזמנים לנסות ולמצוא אותו בעצמכם, אך היזהרו לא להתבלבל בינו לבין אירוס הלבנון שדומה לו מאוד – הפס הצהוב של אירוס הסרגל בולט החוצה ככרבולת מסולסלת, בעוד שבאירוס הלבנון הוא אינו בולט,  ויש כתמים ארגמניים וכחולים על רקע עורקיו.

רקפת מצויה

אם גם אתם תוהים למה מרכינה הרקפת את ראשה, אתם מוזמנים לשאול בעצמכם את הביישנית הידועה, שכבר הופיעה בשבוע האחרון, כפי שדיווחתם לנו ביער כסלון, ברמת הנדיב ובחורשת הארבעים.

גם אם היא קצת נחבאת אל הכלים, בהחלט יש לרקפת במה להתגאות, שכן היא צמח הפקעת הנפוץ ביותר במזרח התיכון, ובארץ ניתן למצוא אותה בגולן, בגליל, בשומרון וביהודה ובסדקי סלעים במדבר יהודה ובצפון הנגב, או בקיצור – כמעט בכל טיול שתצאו אליו בחודשים הקרובים. חלקים שונים של הרקפת שימשו כתרופות עממיות שונות, הפקעות שלה מכילות רעל ששימש דייגים כפיתיון לסימום דגים ואם קולים את הפקעות הן גם ראויות למאכל, אך היום כל זה כבר לא קורה בארץ, שכן הרקפת המצויה היא צמח מוגן, ואין לפגוע בה בכל צורה שהיא.

נרקיס מצוי

מלך הביצה האצילי חזר אלינו, ואחרי ששלל גולשים סיפור לנו שהם ראו מרבדים ענקיים יפהפיים וגם ריחניים בנחל חצץ, עכשיו גם הוא מתחיל לככב ביער כסלון, לצד הרקפת.

הנרקיס המצוי היה בעבר מהנפוצים שבפרחי ישראל, אבל עקב קטיפות רבות וייבוש הביצות והשטחים לחים שהם בית גידולו העיקרי, הצטמצמה מאוד פריחתו. המלך הלבנבן הזדקק לשומר ראש, ולכן כיום הנרקיס הוא פרח מוגן. לנרקיס יש מגוון סגולות רפואיות, אבל תכונתו הבולטת ביותר היא כנראה הריח החזק והנעים במיוחד שלו, שמשמש מרכיב חשוב בבשמים מפורסמים רבים ומושך מטיילים לטבע בכל שנה. גם אתם מוזמנים למצוא לכם פינה עם ניחוחות פריחה כאלה, ושם תוכלו לשבת ולספר את הסיפור מהמיתולוגיה היוונית על הנער נרקיסוס שיופיו הביא לסופו, וכמובן גם את האגדה שמספרת איך הציל הנרקיס את מלך הצפרדעים.

זלזלת הקנוקנות

לסיום, נספר לכם על הפריחה של פרח אחד חברותי במיוחד. הזלזלת היא צמח מטפס, ולכן אינה יכולה לצמוח מבלי שיהיה לה חבר להתלפף עליו: עצים גבוהים ונמוכים בחורש הים-תיכוני, גדרות-אבן, ובמיוחד דרדרות-אבן של גיר ובזלת. מצד שני, לעיתים היא קצת שתלטנית, ואז הפרחים הלבנים הגדולים שלה עשויים לכסות את כלל הצמח שעליו היא מטפסת. מלבד חיי חברה עשירים, לזלזלת יש גם קרבה משפחתית מיוחדת, וקרובות המשפחה שלה – משפחת הנוריתיים – הן סלבריטאיות שאתם בטוח מכירים: הכלנית והנורית האדומות המפורסמות, שפורחות קצת יותר מאוחר. ברפואה העממית זלזלת הקנוקנות מפורסמת דווקא בזכות עצמה, בתור צמח המשמש להגברת כוח הגברא ולריפוי פצעים פתוחים. אתם דיווחתם לנו שראיתם אותה מתפתלת ברמת הנדיב.

 

תגובות

טוען תגובות...