כבר כשמתקרבים לכניסה לבאר שבע, מקבלת את פני המגיעים לעיר מזרקה ענקית, רומזת למה שמחכה לכם בבירת הזדמנויות של ישראל בהמשך היום: הפתעות, המון הפתעות, ומים הם רק אחת מהן. אז בואו נצא לדרך, או יותר נכון נצלול פנימה.

זורמים אל העבר בעיר העתיקה

העיר העתיקה של באר שבע היא אחד המקומות המיוחדים ביותר בארץ. היא הוקמה לפני כמאה שנה, הרבה לפני קום המדינה, וברחובות שלה מסתתר עולם מלא בהיסטוריה משלל תקופות, תרבות, צבעים, סיפורים, ריחות וטעמים. רגע לפני שמתחילים:

שטים על גלי ההיסטוריה - באר אברהם

את הטיול נתחיל בשערי העיר העתיקה, מקום שהיום אולי כבר אין בו מים, אבל פעם היו גם היו. באר אברהם היא כבר בת יותר מאלף שנה, ולפי המסורת, נבנתה על ידי לא אחר מאשר אברהם אבינו. מאז היא הספיקה להשקות שלל אנשים ובוסתנים לאורך תקופות ושלטונות שונים, ולאחר חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים, היא אפילו זכתה לביקור של נשיא מצרים אנואר סאדאת, לכבוד העובדה שהיא גם הייתה המקום שבו נכרת הסכם השלום הראשון בהיסטוריה, בין אברהם ואבימלך מלך פלשתים.

אחרי שכל המי ומי הרוו פה את הצימאון שלהם, אם אתם צמאים לסיפור טוב, גם אותו תוכלו לקבל כאן. במרכז המבקרים הבינלאומי של המקום מחכה לכם מיצג חיזיון אורקולי תלת מימדי שיספר לכם את סיפורה של הבאר וגם של אברהם אבינו, האב הרוחני של שלוש הדתות המונותאיסטיות.

  • בכל יום רביעי באוגוסט תתקיים בבאר אברהם פעילות חווייתית ומהנה לכל המשפחה: סיורים מודרכים, המחזת שחקנים משעשעת ושעת סיפור לילדים - לכל הפרטים >>
     


מרכז המבקרים באר אברהם

משקים את הנפש באמנות - מוזאון הנגב לאמנות

אוהבים אמנות? מבאר אברהם אתם מוזמנים להמשיך אל מוזאון הנגב לאמנות, הממוקם במבנה בית המושל מהתקופה העות'מאנית. זהו המוזאון המרכזי לאמנות בדרום, והוא מציג תערוכות מתחלפות שונות. אם מתחשק לכם לספוג עוד קצת אמנות, מעט יוצאת דופן יותר, לא הרחק מהמוזיאון תמצאו במבנה מנדטורי מיוחד את בית האמנים בנגב, שמציג תערוכות של אמנים ייחודיים מהדרום. אל תפספסו את החצר האחורית, שבה מחכה לכם גן פסלי עצים יפהפה!

עצירת מנוחה: לפני שממשיכים, אנחנו מזמינים אתכם לנוח רגע גן אלנבי הסמוך, שהינו אחד מהגנים הציבוריים הראשונים בארץ. הגן הוקם בתחילת המאה העשרים על ידי התורכים, ולאחר מלחמת העולם הראשונה הוקם במרכזו אתר זיכרון לכבוד הגנרל הבריטי אלנבי, שכבש את העיר מידי התורכים.

  • איפה: רחוב העצמאות פינת הרצל.
     


מוזיאון הנגב לאמנות

מעלים קיטור - מתחם הקטר 70414

אם אתם כבר בעיר העתיקה, אל תפספסו את תחנת הרכבת התורכית של באר שבע עברה חידוש ושחזור אותנטי, והיום המבנים המרתקים שלה משמשים כמתחם תרבות ובילוי לכל המשפחה. תמצאו כאן מיני מוזיאון אינטראקטיבי של רכבת ישראל, סדנאות יצירה לילדים, גלריה לתערוכות מתחלפות, קטר קיטור מקורי וקרונות אותנטיים, והחודש מחכות לכם שם גם הצגות מעולות מבית תיאטרון הילדים "בים בם בום".

כשמים פוגשים מדע - פארק קרסו למדע

פארק קרסו למדע, פארק המדע הגדול בארץ (!), הוא שילוב של מוזיאון אינטראקטיבי וגן מדעי, עם פעילויות לכל הגילאים. בפארק תמצאו 13 אולמות עם תערוכות חדשניות ומרתקות בנושאים שונים, כמו הגרעין, מיקרו-אלקטרוניקה, גנטיקה וביולוגיה מולקולארית, מכניקה ועוד. לכבוד הקיץ, מזמין אתכם פארק המדע בכל יום שני ורביעי באוגוסט לגלות מה קורה כשמים ומדע נפגשים. אתם מוזמנים לצפות בהדגמות מדע מרתקות במעבדות הפארק, לשחק בבאולינג מים, לגלות איך מתכות יכולות לצוף, להכין בועות סבון ענקיות, ליהנות מסדנאות יצירה ועוד.
 


פארק קרסו למדע

 

פארק נחל באר שבע

מסתבר שאברהם לא לבד, כי גם הטבע פינק את באר שבע בקצת מים משלו. פארק נחל באר שבע, שמשתרע על פני יותר מ-5,000 דונם, מזמין אתכם לפסוע או לרכוב באופניים לאורך 8 ק"מ על גדת נחל באר-שבע המקראי, וגם ליהנות ממגוון שטחים ירוקים, מתקני משחק, אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים ייחודיים ועוד. כשתפסעו בשבילי הפארק תפגשו בדרך את הגשר התורכי, גשר הצינורות, גן הפעמון, טיילת אימבר ומתחם בית אשל.

  • איפה: דרך יגאל אלון, שדרת שלושת המצפים.

חוף הים של באר שבע

כידוע, כל הנחלים זורמים לים, ולכן גם את היום שלנו נסיים בשכשוך בחוף הים של באר שבע. כן, שמעתם נכון. בעיר הדרומית החליטו שהעובדה שהיא לא נמצאת במישור החוף בטח לא תעצור אותם מללכת לים, והקימו חוף ים משלהם. חוף הים של באר שבע, או בשמו הרשמי סיטי פארק על שם לארי ולילאן גודמן, משתייך למיזם המזרקות של באר שבע, שכולל שלושים מזרקות ובריכות מים ברחבי העיר. בפארק מחכה לכם אטרקציית מים מדליקה: 140 ג’טים של סילוני מים מרהיבים במופע של אור וזרמי מים. בקיץ הילדים משתובבים ב"חוף הים של באר שבע" וההורים נחים תחת פרגולות עץ.

  • איפה: שדרות רגר פינת דרך המשחררים.

בדרך הביתה עושים טיול מים

אחת מהאטרקציות המיוחדות בבאר שבע היא כאמור מיזם המזרקות היפהפה שלה, ולכן לפני שחוזרים הביתה (או ממשיכים לצ'ופצ'יק הדרומי של המדינה), החלטנו לקחת אתכם לטיול מים לילי קצר אל שתיים מהמזרקות הכי יפות שבה. משדרות רגר, הכביש המרכזי בעיר, נסטה מעט שמאלה לנקודה הרטובה הראשונה: מזרקת הגלובוס, שעל מימיה מתקיים פלא טבע: גלובוס במשקל 2 טונות מסתובב על ידי אינרציית מים בלבד בראש פירמידה, שלקראת הלילה גם זוהרת בכל צבעי הקשת (רחוב וינגייט, בכניסה לבית חולים סורוקה). נמשיך דרומה בשדרות רגר, ושוב משמאלנו, נפגוש את מזרקת מונטריאול  מפל ענק ומרשים, שבלילה נצבע באינספור צבעים מתחלפים (דרך אביגדור אביטל פינת שדרות לוי אשכול). 


ועד שתגיעו לבירת הנגב, הנה טעימה קטנה מחוף הים של באר שבע: