בעוד שערים רבות בישראל מנסות להתחרות על תואר "העיר הכי הכי", נדמה כי חיפה נמצאת בפאזה אחרת - ההתנהלות שלה היא ייחודית, שלווה ו-הו כה תרבותית. אחת השכונות שהופכות אותה לכזו היא ללא ספק ואדי ניסנאס, ובאמת הגיע הזמן להכיר אותה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)

צילום: אינה מנשה

ואדי הנמיות

משמעות המילה ניסנאס בערבית היא: "נמייה", אך אם הן חיו פה פעם, לא נותר להן שום זכר, ובמקומן התיישבו תושבים חמים ומכניסי אורחים. יש האומרים שהם שם כדי לשמר את הנוסטלגיה ולספר את מה שהיה פה פעם. אלא שהם יספרו אחרת: על חלומותיהם, רצונותיהם ועל העתיד שהם רואים בשכונה.

הוואדי שוכן בין העיר התחתית להדר, ואפילו המקומיים לא יודעים לומר מהו קו הגבול ה"רשמי". קו זה משתרג בין בתים וחנויות, וכמו אומר: ישנם דברים שלא צריכים להגדיר במילים. אך אתם תרגישו אותו, פסיעה אחר פסיעה, כשתראו את הבתים העתיקים והחצרות ברחוב סנט לוקאס, וכשעל דרך אלנבי יתגלו מראות של ממתקים ערביים. הסמטאות הממשיכות אותו יתמזגו עם הבתים: כביסה תלויה בחוץ, ילדים מתרוצצים, אמנות על הקירות וניחוח קפה טוב, ואתם תדעו שהגעתם.
 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)צילום: אינה מנשה

מתיקות חיפאית

חזרה לרחוב אלנבי, ולמאמא שלו: מאמא פיתה. וודה, אם המקום שהקימה אותו יחד עם בעלה לפני כעשרים שנה, תספר לכם סיפור אהבה, שמתחיל לפני 31 שנים, אז התחתנה עם בעלה. המשכו הוא בתוך המנקיש, שהיא וכל משפחתה מכינים בכל יום עד שעות הצהריים, הרי שאז מגיע הזמן להשקיע זה בזה | כתובת: דרך אלנבי 57 | לדף הפייסבוק »

לא רחוק ממנה במורד הרחוב נמצאת קונדיטוריית המזרח, שמביאה את הלב המערבי בדיוק לאן שהוא חפץ להגיע. התכוננו להסתכל למתיקות בעיניים: בקלאוות, כנאפה, לימונדה סחוטה ומתוקה, ולכבוד הכריסמס המתקרב גם שלל סנטה-קלאוסים שוקולדיים | כתובת: דרך אלנבי 34.

עמוק יותר אל תוך השכונה נמצא רחוב הוואדי, שבו מתרחשים קסמים, ונמצאים בו כמה מוסדות חיפאיים אסליים: פלאפל הזקנים וממולו פלאפל מישל, וקפה חיפה, שמפיץ את ניחוחות הקפה הריחניים לכל עבר.
 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
מתוק בקונדיטוריית המזרח | צילום: אינה מנשה

הסיפור הוא האנשים

פלאפל הזקנים נפתח בשנות החמישים על ידי ג'ורג' ונג'לה עפארה, ועד שנות השמונים היה הפלאפל היחיד שפעל בוואדי ניסנאס. הזוג עפארה היו מכינים את עיסת הפלאפל בבית ורק מטגנים אותו בחנות, וכשהייתה אוזלת העיסה, היה נגמר גם יום העבודה. מכיוון שמעולם לא היה למקום שם רשמי, נקרא על ידי ערביי המקום "נג'לה" (כשמה של הגברת עפארה) ו"פלאפל הזקנים" על ידי היהודים, שם שתפס גם בהמשך. ואכן, בני הזוג הזדקנו במקום, עד שהחליטו למכור אותו לבעלים הנוכחי – עפיף, מספר שיחד עם המקום, רכש גם את המתכון הסודי לפלאפל הטעים | כתובת: רחוב הוואדי 18.

ממש ממולו נמצא פלאפל מישל, שמספר שדווקא אין עוינות בין השניים, ולכל אחד ישנם הנאמנים שלו. מישל נדמה כמומחה של ממש, שגם מכין פלאפל מוצלח ביותר, ועל הדרך גם פיצח את הנוסחה לחיים נכונים | כתובת: רחוב הוואדי 18.

בחנות קטנה ברחוב הוואדי 36, נמצאת חנות כלי הנגינה של בשארה דיב. דיב היה מורה לשרטוט טכני ונגרות בנצרת, עד שעזב את עולם הטכניקה ועבר לעולם המוזיקה. את אהבתו הגדולה הוא מגשים בבניית עודים, תיקונם ומכירתם. דיב מספר כיצד הנשמה חשובה לא פחות מהטכניקה: "היום נגר יכול לבנות עוד... אבל הסוד הוא בצליל", וכמו בסיפור פינוקיו, הוא מפיח רוח חיים בגושי עץ | כתובת: רחוב הוואדי 36.


תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
בשארה דיב והעוד | צילום: אינה מנשה

עוד ברחוב נמצא ווליד הספר, שמספר שערות, וגם את סיפורי השכונה של היום, ואת זו שהייתה פה פעם. ווליד ישמח לספר לכם על פי מה הוא בוחר את לקוחותיו, כיצד הפך לספר בגיל 17 ולמה התבלבלו תושבי השכונה וחשבו שהוא יהודי כשהיה ילד. הוא יעשה זאת בנעימות, במאור פנים ובדרך שתגרום לכם לרצות להסתפר אצלו ולשמוע עוד. ולנשים – עמכן הסליחה, ווליד מספר רק גברים | טלפון: 04-853-2496 | כתובת: רחוב הוואדי 48

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
במספרה של ווליד | צילום: אינה מנשה

חגיגות בשלל צבעים: החג של החגים בואדי ניסנאס

אחד האירועים המזוהים במיוחד עם ואדי ניסנאס הוא פסטיבל ייחודי באמת: החג של החגים, שנחגג בכל שנה סביב חודש דצמבר וחג החנוכה, הכריסמס והרמדאן – חגיגת שלושת הדתות מוארת ואופטימיות.

את החגיגות מרגישים במהלך כל התקופה, גם מבלי לחכות לאירועי הפסטיבל עצמם: חלונות הראווה מגלים שלל מוצרי בגווני אדום ולבן לכבוד הכריסמס, בבתים ובמסעדות מעמידים עצי אשוח, והתושבים מתחילים בסיפורי נוסטלגיה – על החגיגות המשותפות לכל השכנים במהלך השנים.

אגב, גם אם תגיעו מעט אחרי – תגלו שכל האזור נשאר מקושט לפחות לעוד כמה חודשים.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)

מסעדת המערה מתכוננת לכריסמס | צילום: אינה מנשה


אחד מהמוסדות החשובים בשכונה הוא בית הגפן, שפועל כבר משנת 1963, ו"חגיגת השונות" חרוטה על דגלו ממש, כפי שמציין מנכ"ל המקום, אסף רון. עוד מוסיף ש"בעוד שקל בארצנו להתעסק בסיבות ל'למה לא', פה מתעסקים בסיבות ל'למה כן', כי המציאות היא מה שאתה עושה ממנה".

בבית הגפן עובדים יהודים וערבים גם יחד ומתקיימות שלל תוכניות, שחוגגות את השונות באופן קבוע - בין היתר בכל שנה בחודש דצמבר הם גם מנצחים בהרמוניה על החג של החגים.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)חגיגיים | צילום: אינה מנשה
 

ומעבר לתושבים, למאכלים, לשלל אירועי החוצות ולאווירת הפסטיבל הנהדרת, שפוקדת את השכונה בחודש דצמבר, מדובר על מקום שנעים לשוטט בו – לחפש את אמנות הרחוב, ליהנות מהשוק הקטן ומהסביבה הקולינרית ביותר\ ולגלות שכונה, שכמו נלקחה מעולם שפוי ונעים יותר.

לתחילת הכתבה


והנה עוד כמה דברים שיעניינו אותך: