כל המידע על במורד אלף מדרגות חיפה: ממרכז הכרמל למושבה הגרמנית

המסלול נכתב על ידי מדריכת הטיולים ורד פשוט. לפרטים נוספים על המדריכה »


מסלול זה מראה את הרב גוניות המיוחדת שקיימת בחיפה, הוא מתחיל במרכז הכרמל ומסתיים במושבה הגרמנית הראשונה שהקימו הטמפלרים בארץ ישראל בשנת 1868. 

איך מטיילים

 • הטיול במדרגות חיפה הוא טיול רגלי נוח ומעניין העובר בשכונות השונות של העיר.
 • הסיור אינו מעגלי, יש להחנות בנקודת ההתחלה ובסוף הטיול להגיע אליה חזרה בתחבורה ציבורית (אוטובוס, כרמלית או מונית).
 • המסלול אינו מונגש, אף לא לעגלות.

איך מגיעים

המסלול המובא כאן הוא מסלול רגלי המתחיל במרכז הכרמל ומסתיים במושבה הגרמנית.

 • הגעה ברכב: חנייה במרכז הכרמל. החנייה היא ברחובות השכונה או בחניון שהכניסה אליו משדרות הנשיא 65.
 • הגעה בתחבורה ציבורית: הגעה למרכז הכרמל - קווים 133, 136, 28, 37, 37א' מגיעים למרכז הכרמל ויש ללכת לכיוון טיילת לואי. ניתן גם להגיע עם הכרמלית*
 • קווים לחזרה מהמושבה הגרמנית: 136, 28, 37, 37א'
 • * כרמלית: נקודת ההתחלה תחנת גן האם שבמרכז הכרמל, נקודת הסיום תחנת כיכר פריז בעיר התחתית (נכון לינואר 2018 הכרמלית נמצאת עדיין בשיפוצים ועתידה להפתח בסוף קיץ 2018).

הרקע לבניית המדרגות

העיר חיפה בנוייה על הר הכרמל, והיא החלה את דרכה כעיר קטנה שאותה הקים השליט הבדואי דהאר אל עומר בשנת 1761, כעיר מוקפת חומה עליה מגדלי שמירה. עיר זו החליפה למעשה את חיפה העתיקה, שהתקיימה באזור בית חולים רמב"ם, ובעיר זו התגוררו זה לצד זה יהודים וערבים.

בסוף המאה ה-19 החלה העיר להתרחב ותושביה החלו להקים שכונות חדשות מחוץ לחומת העיר, תחילה קרוב אליה ובהמשך אף במעלה ההר. המבנה הטופוגרפי של העיר החדשה הקשה את חיי התושבים, שהיו צריכים לעלות ולרדת במעלה הרחובות לצרכי עבודה ,או להגיע לעיר התחתית שהיתה המרכז הכלכלי של העיר. על מנת להקל עליהם את ההליכה, נבנו גרמי מדרגות לאורכו של ההר, המחברות את מרכז הכרמל עם העיר התחתית.

כיום, ישנם מסלולים רבים לאורך אותן מדרגות ואנחנו בחרנו את המסלול המחבר את מרכז הכרמל עם המושבה הגרמנית. אז קחו תרמיל, כובע, בקבוק מים וכמובן מצלמה ותתחילו לגלות את יופיה של העיר חיפה. 

עיר הנופים היפים

נתחיל את הטיול בתצפית על העיר חיפה מטיילת לואי, הנמצאת ברחוב יפה נוף. מטיילת זו  נשקפים נופים מעוררי פליאה ביום ובלילה כאחד. מה תראו מכאן? את כל מפרץ חיפה פרוש לפניכם, שכונות הדר והעיר התחתית, הגנים הבהאים, המושבה הגרמנית והנמל המרשים של חיפה, את אזור התעשייה של העיר וכמובן את הרי הגליל וביום יפה אפילו את עכו, נהריה ואת ראש הנקרה.

הטיילת הוקמה בשנת 1992 מתרומת פול ומאי גולדשמידט שרצו להנציח את זכר בנם לואי שנהרג בתאונת דרכים בשנת 1971. היא מתחילה במקום בו מוצבים האובליסק המנציח את ביקורו של הקיסר וילהלם השני בארץ ישראל בשנת 1898 ולצידו התותח מימי מלחמת העולם הראשונה, והיא מסתיימת במלון דן פנורמה.

לאורכה נמצאים אתרים רבים: בריכת האיילה, שהינה חלק מהתכנון המקורי של הטיילת משנות ה-50’, ובה מפל קטן ופסל של איילה ולמרגלותיה עופר שתכנן הפסל אריה רזניק; מסעדת הרונדו של מלון דן כרמל הבנוייה ממבנה מעוגל העומד על עמודים אלכסוניים וממנה נשקף נוף מפרץ חיפה; בסמוך למסעדה ישנה כניסה למוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, ובו תערוכות קבועות ומתחלפות המראות למבקרים את עושר התרבות והאומנות היפנית. במקום מתקיימות גם סדנאות לילדים, הרצאות במגוון נושאים ומוקרנים סרטים במועדים שונים (שעות פתיחה: ראשון-חמישי, 10:00-19:00, שישי 10:00-13:00, שבת 10:00-19:00 | הכניסה בתשלום. טלפון: 04-8383554).

אפשר לשלב ביקור בגנים הבהאיים »

מוזיאון מאנה כץ

בקצה הטיילת נגיע לרחוב יפה נוף 89 שם נמצא מוזיאון מאנה כץ, שהוקם בבית בו התגורר ויצר הצייר מאנה כץ. מטרת המוזיאון היא להפגיש את המבקרים עם עולם התרבות החוצה את גבולות הזמן והמרחב שהזין את יצירתו של מאנה כץ. בתצוגה נמצאים ציורי שמן, מים וגואש אך גם פסלים, פריטי יודאיקה שונים, וכן ריהוט עתיק ושטיחים מזרחיים - כולם מהאוסף הפרטי של מאנה כץ, שהורש לעיריית חיפה כחלק מחוזה שנחתם ביניהם בו הבית יינתן למאנה כץ תמורת רכושו ואוספיו.

 • שעות פתיחה: ראשון-רביעי 10:00-16:00, חמישי 16:00-19:00, שישי 10:00-13:00, שבת 10:00-15:00
 • הכניסה בתשלום. טלפון: 04-9119372 

מוכנים, היכון, צא: מתחילים לרדת בנתיב אלף המדרגות

נמשיך ליפה נוף 105, שם נמצא שילוט המראה על תחילת מסלול המדרגות. כיוון שבחרנו את המסלול היורד למושבה הגרמנית, יש לעקוב לאורך המסלול אחר השילוט הכתום. חלקו הראשון של המסלול עובר בין בתיה של שכונת מרכז הכרמל, ובחלקו השני נכנסים יותר לשכונות הדר והמושבה הגרמנית. שימו לב להשתנות הנופים, הבניה, האוכלוסיה, והשתנות אופי המקום ככל שיורדים במורד המדרגות עצמן. אז רגע לפני שאתם מתחילים נצלו את הזמן לתצפית אחרונה על העיר, שכן מכאן ואילך אתם הולכים לרדת במורד המדרגות ונופי חיפה ילכו וישתנו. 

מדרגות גדרה הן על שמה של המושבה היחידה שהקימו אנשי ביל"ו (בית יעקב לכו ונלכה) בארץ ישראל בשנת 1884. מיד בתחילת המסלול תוכלו להבחין בשקט השורר במקום, ומשני צידי המדרגות תראו בתים פרטיים, גינות מושקעות של דיירי השכונה העמוסות בעצי פרי ופרחים צבעוניים, מעין פינה פסטורלית בלב המולת העיר. בקצה המדרגות נגיע לרחוב הנרייטה סאלד שהיתה ממקימי ארגון הדסה ומובילת פרוייקט עליית הנוער. נחצה את הרחוב להמשך הירידה שבסופה נגיע לרחוב החשמונאים, אשר היו בני שושלת המלוכה היהודית ששלטה בארץ ישראל בחלק מהתקופה ההלניסטית בארץ ישראל, במהלך המאה השניה לפנה"ס עד המאה הראשונה לפנה"ס. במקום זה עבר "שביל החמורים" ששימש להובלת חומרי בניין בשנות ה-20' וה-30' של המאה הקודמת, על גבי... חמורים.

בחשמונאים נפנה שמאלה עד שנגיע לבית מספר 16 א', שם נמצא את מדרגות גמלא על שמה של העיר היושבת על הר דמוי הגמל שברמת הגולן, והייתה עיר יהודית שחרבה במרד הגדול בסוף ימי הבית השני. מדרגות אלו יובילו אל בית חולים בני ציון (או בשמו הישן והשגור בפני החיפאים, בית חולים רוטשילד) הנמצא ברחוב אליהו גולומב, מי שהיה בין שלל תפקידיו מראשי ארגון ההגנה וממעצבי כוח המגן היהודי בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי.

ברחוב זה נפנה שמאלה עד לתחנת גולומב של הכרמלית הנמצאת במספר 37. הכרמלית היא כרגע הרכבת התחתית היחידה בארץ, היא נחנכה בשנת 1959 ומחברת ב-6 תחנות בלבד את העיר התחתית עם שכונות הדר ומרכז הכרמל (מה שהקנה לה מקום של כבוד בספר השיאים של גינס, כרכבת התחתית הקצרה בעולם).

נרד אל התחנה אך לא נכנס אליה אלא נמשיך למדרגות יהודה וילונסקי שהיה פעיל בתנועה הציונית. בסוף המדרגות נפנה שמאלה אל סמטאת השחר הציורית שמשני צידיה שורות בתים, הנקראת על שם כתב עת עברי ציוני שיצא לאור בעיר וינה בסוף המאה ה-19. בקצה הסמטא נפנה ימינה אל מדרגות כורש, מי שהיה שליטה של הממלכה הפרסית, שבמסורת היהודית זכור בעיקר בשל הצהרת כורש, שהעניקה ליהודים הגולים בבבל את הזכות לשוב לארץ ישראל ולבנות בה את בית המקדש השני. בסוף המדרגות נחצה את הכביש ונמשיך במדרגות עד שנגיע לרחוב הילל. 

שכונת הדר המתחדשת: רחוב מסדה ושלל גרפיטי

מומלץ ורצוי לעשות הפסקת התרעננות בשכונת הדר, ולהמשיך מרחוב הילל לרחוב מסדה הנמצא במקביל (הירידה לרחוב במדרגות כורש). רחוב מסדה הוא על שמה של מצדה ההסטורית שבנה הורדוס ברוב פאר והדר, וחרבה בשנת 73 לספירה במהלך המרד הגדול נגד הרומאים. זהו רחוב שבשנים האחרונות עבר התחדשות רבה, ותוכלו למצוא בו שלל בתי קפה אינטימיים עם אווירה שכונתית, חנויות יד שנייה המציעות למכירה שפע של בגדים, תקליטים וספרים ישנים, וכל זאת כשמסביב נמצאות עבודות גרפיטי של אומנים חיפאים מקומיים לצד אמנים תל אביביים שהצפינו עד לחיפה על מנת לצייר על קירות העיר.

לאחר הפסקה קטנה נחזור על עקבותינו לרחוב הילל, ונתקדם לעבר שדרות הציונות אשר עד שנת 1975 נקראו שדרות או"ם כאות תודה לאו"ם על החלטת כט' בנובמבר 1947 (חלוקת הארץ והקמת שתי מדינות). אבל, השם שונה בשנת 1975 בשל החלטת האו"ם כי ציונות זו גזענות. 

הגנים הבהאיים

בשדרות הציונות ניתן לבקר במפלסו האמצעי של הגנים הבהאיים, הפתוח אף הוא לציבור הרחב. גולת הכותרת של המפלס הוא ביקור במאוזולאום בו קבורים הבאב ועבד אל-בהאא', שתי דמויות מרכזיות בדת הבהאית, אשר מעליו הוקמה הכיפה המוזהבת. נצלו את הביקור בחלק זה של הגנים לתצפית נוף על חיפה, אך גם לעצירת שירותים הנמצאים במתחם הגנים.

וממשיכים לרדת

אחרי הביקור בגנים נחזור לעבר רחוב שפרה, על שם אחת המיילדות במצרים, ושם נפנה שמאלה לעבר הרחוב שבסופו מדרגות. זהו גרם המדרגות הגדול ביותר שנתקל בו במהלך המסלול, ומשני צידיו נתחיל לראות בתי אבן המשולבים בבניה מודרנית, שרידי רצפות מצויירות ואלמנטים אדריכליים מיוחדים של הבניה הערבית.

אחד הבניינים שילוו את הירידה מצד ימין הוא בית הספר ומנזר "נזירות נצרת", שנחנך בשנת 1911 וכולל מגורי פנימייה וחטיבת חינוך מהגן עד י"ב ונחשב לאחד מבתי הספר היוקרתיים בעיר.

בקצה המדרגות נגיע לרחוב עבאס, על שם אחת הדמויות החשובות בדת הבהאית, וברחוב הפרסים נפנה שמאלה ושוב שמאלה לעבר מגרש החניה הצמוד לקונסוליה של רוסיה. בקצה החניה נגיע לרחוב הכרמים, שם נפנה ימינה ונרד בגרם המדרגות האחרונות שלנו למסלול זה, אשר יובילו אותנו לרחוב הגפן. שמות שני הרחובות (כרמים וגפן) הם כתזכורת לכך שבעבר, כשהטמפלרים הקימו את מושבתם בעיר, הם גידלו באזור זה את הכרמים שלהם.

ברחוב הגפן נפנה שמאלה אל עבר כיכר אונסק"ו, שקיבלה את שמה כאות תודה על הענקת התואר אתר מורשת עולמית לגנים הבהאים בחיפה ובעכו. כיכר זו נמצאת בסמוך לכניסה לטראסות התחתונות של הגנים הבהאיים. באם תכנסו לבקר, תוכלו לראות את המושבה הגרמנית הראשונה שהוקמה על ידי הטמפלרים בארץ ישראל בשנת 1868 פרושה בשיא תפארתה.

בנקודה זו מתחילות שדרות דוד בן גוריון, על שם ראש הממשלה הראשון, ובמספר 48 תוכלו לבקר בעמותת חיפה לתיירות, לצפות בסרט קצר על העיר חיפה ולקבל חומר על המושבה ועל אטרקציות להמשך ביקורכם בעיר.

מומלץ להמשיך ולטייל בין בתי האבן הישנים בעלי גגות הרעפים האדומים, אשר לכל אחד מהם היסטוריה רבת שנים. שימו לב בעיקר לכתובות בגרמנית הרשומות מעל הכניסות למבנים, לתריסי העץ ולמנשעלך השומרים עליהם. נצלו את המקום גם למנוחה באחד משלל בתי הקפה והמסעדות שיש במקום.

 • שעות פתיחת עמותת חיפה: ראשון-חמישי 9:00-17:00 , שישי 9:00-13:00, שבת: 10:00-15:00
 • טלפון: 1-800-30-50-90