כדי לבקר בשמורה מומלץ להזמין מקום מראש באתר רשות הטבע והגנים, אחרת הכניסה על בסיס מקום פנוי. הכניסה למוזיאון הארכיאולוגי ולחומה ומגדל תחת מגבלות התו הירוק.

להכניס קצת היסטוריה לטיול: עתיקות בית שאן

אם אתם אוהבים לשלב בין טבע לבין היסטוריה, שווה לקפוץ לפני הביקור בסחנה, לגן הלאומי בית שאן שנמצא במרחק של רק עשר דקות נסיעה. הביקור בגן הלאומי מתחיל בהליכה נוחה בין העתיקות המרשימות של העיר סקיתופוליס, שנהרסה ברעידת אדמה עוצמתית.

במקום נותר על כנו תאטרון מרשים, ה"קארדו" הרחוב הראשי, פסיפסים, בית מרחץ ואפילו שירותים ציבוריים של פעם. מיטבי הלכת יכולים לעלות לתל העתיק, שם החלה ההתיישבות באזור לפני כ-7,000 שנה ולתצפת על המרחבים הפתוחים של עמק בית שאן. בגן הלאומי יש הרבה מה לראות, אך גם ביקור קצר של כחצי שעה עד שעה יהפוך את יום הטיול שלכם לחווייתי ומלמד.

עתיקות בית שאן, צילום: עדי שילדן
עתיקות בית שאן | צילום: עדי שילדן

הדובדבן שבקצפת: נפלאות גן השלושה (הסחנה) 

אין מה להגיד, גן השלושה (הסחנה) הוא ללא ספק אחד האתרים היפים והמפנקים בישראל. אין אחד מאיתנו שלא ביקר שם פעם ותמיד כיף לחזור. מי המעיין מצליחים למלא בריכות רחבות ידיים ושומרים על טמפרטורה קבועה של 28 מעלות לאורך כל השנה, כך שגם ביקור חורפי הוא רעיון מצוין!

בין הבריכות יש מפלים שמזמינים לשבת למסאז' מתנת הטבע ומסביב יש מדשאות ירוקות, צמחייה עשירה ופינות פיקניק. במתחם פועל מוזיאון "עקבות בעמק" ובו אתר משוחזר של מגדל וחומה ואגף המוקדש לארכיאולוגיה מקומית ומאזור הים התיכון.

רוצים לגוון קצת? אין בעיה! תוכלו לצאת כאן לטיול קטן. מתחילים באתר “חומה ומגדל” המשוחזר. תוכלו לסייר כאן בין חדרי החלוצים ולצפות במיצג מולטימדיה "מסע העלייה על הקרקע", שימחיש לכם בדרך חווייתית את יום העלייה להקמת הישוב (ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לגן השלושה, אך יש להירשם למיצג מראש בטלפון 04-6581017 או בדוא"ל [email protected]). בחוה”מ סוכות תוכלו לצפות במיצג בתאריכים 22.9.21, 23.9.21, 26.9.21, בשעה 13:00

לאחר מכן תוכלו להמשיך במסלול ותעברו על גשר מעל הנחל, אל הגדה הדרומית. אם תמשיכו מערבה לאורך הנחל, תעברו בסמוך לטחנת קמח, מתקופת שלטון התורכים בארץ ישראל. הטחנה, שפעלה עד הקמת המדינה, שופצה לפני מספר שנים. בסיום המסלול תגיעו לבריכת "המעיין" הצלולה והנקייה, בה אפשר לשחות לאורך כל השנה.  

יושבים למסאז' מפנק מתחת למפל | צילום:עדי וינריושבים למסאז' מפנק מתחת למפל | צילום:עדי וינר

להכניס פק"ל קפה לתיק: תצפית מכתף שאול

התצפית בכתף שאול היא אחת היפות בצפון. תוכלו לראות משם את המרבדים המשובצים של עמק חרוד ועמק בית שאן המורכבים משדות מעובדים ירוקים, שטחי אדמה חומים ובריכות מים כחולות. כביש הגישה לתצפית הינו נוח ומתאים לכל הרכבים, יש חנייה וגם מספיק מרחב בשביל למצוא פינה שקטה לעצמכם, לבשל קפה, להתענג על הטעם ולהתפעל מהנוף הנהדר והבריזה.

המרבדים המשובצים של עמק חרוד ובית שאן, צילום: דן אופנהיימר
המרבדים המשובצים של עמק חרוד ובית שאן | צילום: דן אופנהיימר

להכניס קצת אקשן לתכניות: לייזר טאג ווטר טאג

כל הרוגע והשלווה האלה הרדימו אתכם? אז עכשיו הזמן להתעורר. בין מוזיאון חומה ומגדל לנחל ההאסי תוכלו להשתתף במשחק מלחמת מים צבעונית בגרסת ווטר טאג (water tag) – חוויה מגבשת ומשעשעת, שמחזקת אמון הדדי וחשיבה אסטרטגית ותורמת הרבה לביטחון העצמי. התכוננו להרבה צחוק ואקשן.

מוכנים לקצת קצב? זה הזמן למשחק לייזר טאג מים | צילום: פאלקון לייזר טאגמוכנים לקצת קצב? זה הזמן למשחק לייזר טאג מים | צילום: פאלקון לייזר טאג

ולסיום, להכניס קצת אוכל לפה: אצל צרפתי

זוהי עצירה טעימה שמתאימה בדיוק רגע לפני שמתחילים את הדרך חזרה הביתה בשביל לסיים את יום הטיול בטעם של עוד. בקיבוץ שדה נחום יש מקום קטן וביתי להפליא – מסעדת הבוטיק הביתית “אצל צרפתי”. תמצאו שם בימים שלישי וחמישי אוכל איטלקי פשוט על טהרת חומרי גלם איכותיים מאיטליה ובשישי – חומוס תוצרת בית. אל תגידו "לא ידענו"!

  • כתובת: קיבוץ שדה נחום
  • שעות פעילות: מסעדה איטלקית: שלישי וחמישי, 17:30-21:00, חומוסייה: שישי, 11:00-15:00
  • טלפון: 052-8663550

מה עוד אפשר לעשות בגן השלושה? היכנסו לכל הפרטים »