בין האקליפטוסים: יער שוקדה

הידעתם שיש תופעה שנקראת יער קהילתי? מסתבר שיער שוקדה, השוכן במערב הנגב, בתחום המועצה האזורית שדות נגב, נחשב לכזה. את היער פיתחה קק”ל בשיתוף תושבי המושבים שוקדה, כפר מימון וקיבוץ עלומים.

על חלק גדול משטחו נטעו מינים שונים של אקליפטוסים, אורן וקזוארינה בגלל התאמתם לאדמת הלס ולתנאי האקלים של האזור. אם תתקלו בעצי אשל, כדאי שתדעו שהם ניטעו כאן מזמן, כנראה בימי המנדט הבריטי ואולי אפילו קודם – בתקופה העות’מאנית.

ביער מספר חניונים, אך המיוחד שבהם הוא חניון הכלניות, שזכה לשם בגלל שבפברואר הוא מתכסה מרבדים של כלניות. המלצה שלנו, אל תפספסו את הפריחה המטורפת שמכסה השנה את היער. לאלה מכם שרוצים ליהנות גם מאתרים היסטוריים או לטייל בטבע, יש ביער שבילי טיול רגליים וגם שני שבילי אופניים – סינגל כחול יער לאורך 7.5 ק”מ וסינגל אדום לאורך 11 ק”מ. 

עוד סיפור מיוחד ומעניין ביער נמצא בבאר מרווה, הקרוי על שמה של מרווה בביאן, תלמידת כיתה י”ב מקיבוץ עלומים, שנפטרה מסרטן. אם תהיתם למה פזורות בשטח כיפות אבן, הבולטות מהאדמה, התשובה טמונה בתקופה עתיקה, בה התושבים הקדמונים היו צריכים למצוא פתרון יצירתי לחציבת בורות בסלע. הם לא נרתעו מאדמת הלס הרכה, שלא מאפשרת חציבת בורות בסלע ופשוט בנו לבורות דופנות אבן. במהלך השנים הקרקע שמסביב לבורות נסחפה וחשפה את ראשיהם. משם תוכלו להמשיך בנסיעה קצרה למושב זימרת ולעצור במשתלת דרך הזית וליהנות מפיקניק במטע עצי זית עוצר נשימה או להצטרף למגוון הסדנאות במקום.

בעלי הרוח הספורטיבית מביניכם, יכולים להצטרף למרוץ הכלניות ה-9 של קק”ל, המתקיים השנה  במשך חמישה ימים, בין התאריכים 7-11 בפברואר במסגרת פסטיבל דרום אדום, ביער שוקדה. לבחירתכם 4 מקצים: 2 ק”מ, 5 ק”מ, 10 ק”מ ו-15 ק”מ. פרטים נוספים והרשמה באתר » 

דרכי הגעה: ליער 5 כניסות: כניסת קו שפד”ן, בין סימני ק”מ 21-22 על כביש 234 צומת אורים – רעים, חוצה את נחל גרר ואת נחל בוהו. שימו לב, בזמן שטפונות אסור לחצות את הנחל!, כניסת בארי, כ-1.5 ק”מ מדרום לקיבוץ בארי, ליד השלט “חוות נירעם”, גישה לחניון הכלניות, מכביש הגישה למושב שוקדה – כביש 2422, גישה לבור מרווה מכביש 232 הנמצא מול קיבוץ עלומים וכניסה מחוות טל אור בין סימני ק”מ 214-215.

אדום מכל כיוון, צילום: עמית להב
אדום מכל עבר | צילום: עמית להב

תופעת טבע: בתרונות רוחמה

המפגש של אדמת לס רכה עם מי סחף, שחודרים דרך הסדקים וממיסים את הכורכר, שמתחת לאדמה יוצרים תופעה של בתרונות, כלומר - חיתוך. כך נוצרה שמורת הטבע בתרונות רוחמה, הנמצאת בגבעות קיבוץ רוחמה. וזה לא הכל. בניגוד לרוב האזור, בשיאי הגובה רכס הכורכר נחשף וזה מה שמייחד את השמורה.

המאפיינים הייחודיים של הקרקע נותנים חיים למינים רבים של צמחיה. בחודשים פברואר – מרץ תוכלו ליהנות ממשטחים מרהיבים של כלנית מצויה לצד נוריות, סביונים, דבורניות, סחלבים, עיריות, אירוסים ארצישראליים ופרחי בר ובאביב – מרבדי חרציות. 

השנה במשך חמישה ימים, בין התאריכים 21 ל-25 בפברואר, במסגרת פסטיבל דרום אדום מתקיימת כאן צעדת הכלניות של קק”ל לזכר שושנה דמארי. הצעדה יוצאת מאתר ראשונים בקיבוץ רוחמה בשלושה מסלולים שונים – מסלול קצר של 2.5 ק”מ, מסלול בינוני של 5.5 ק”מ ומסלול ארוך של 8 ק”מ. לאורך הדרך תוכלו ליהנות ממשימות, הפעלות, משחקים וחידות אינטראקטיביות. יש להרשם לצעדה מראש באתר הפסטיבל » 

דרכי הגעה: נוסעים דרומה על כביש 4 לכיוון אשקלון עד צומת ברכיה. שם פונים שמאלה לכביש 35 וממשיכים לנסוע עד צומת גבעתי. פונים ימינה לכביש 232 וממשיכים ישר עד צומת איבים. פונים שמאלה לכביש 334 וממשיכים ישר כ-1.7 ק”מ. אחרי שעוברים את קיבוץ רוחמה יש פנייה שמאלה משולטת לבתרונות רוחמה.

לצעוד בין גבעות מוריקות, כלניות ופרחי בר | צילום: תהילה ברקלצעוד בין גבעות מוריקות, כלניות ופרחי בר | צילום: תהילה ברק

כמו קערה: שמורת הטבע מכתש בארי

בסביבת קיבוץ בארי יש לא מעט חורשות ושטחים המתמלאים פריחת כלניות אדומות בחודשים ינואר עד מרץ. את היופי הזה תוכלו לראות גם בנסיעה על הכביש, אבל אם אתם רוצים לחזות בקערת כלניות, עקבו אחרי השילוט לשמורת הטבע מכתש בארי.

את הרכב השאירו במגרש החנייה וחפשו את השביל השחור, שייקח אתכם אל מרכז המכתש. למרות שהמכתש כאן לא נוצר בצורה דומה למכתשים באזור מצפה רמון, הוא מזכיר בצורתו קערה. מלבד בעלי חיים רבים, כמו צבאים, כוחים וצבים מצויים, שאוהבים לפקוד את המכתש, יש כאן פריחה, שתגרום לכם להשמיע כמה קריאות וואו! לצד הכלניות תוכלו גם לראות אירוס מצוי ועירית גדולה ואם תגיעו באביב – גם דבורנית וסחלב קדוש.

אם אתם לא מסתפקים בגיחה קצרה לשדה פורח, תוכלו לצאת ליום של טיול פריחה מסעד לבארי.

מכתש קטן שכולו פריחה | צילום: Bar Artzi Photography
מכתש קטן שכולו פריחה | צילום: Bar Artzi Photography

במעבה החורשה: מצפור יונתן ורמולן

משפחתו של יונתן ורמולן הגיעה מהולנד, התאהבה בארץ והתיישבה במושב נס עמים. למרות שהמשפחה נוצרית, יונתן התעקש להתגייס לצבא והפך ללוחם ימ”מ וחבלן משמר הגבול. ב-28 בדצמבר 2000 נפל סמוך לגדר הגבול עם רצועת עזה.

קק”ל הקימה לזכרו מצפור מהמם ביער בארי, שמתכסה כל חורף במרבדים של כלניות. בסמוך למצפור יש חניון מונגש עם שולחנות קק”ל, פחי אשפה, ברזייה ואנדרטה לזכרו של יונתן. 

דרכי הגעה: מכביש 4 בצומת יד מרדכי פונים שמאלה לכביש 34. ממשיכים לנסוע כ-10 ק”מ עד צומת שער הנגב, פונים ימינה לכיוון כביש 232. ממשיכים עוד כ-8 ק”מ עד צומת שעד, פונים שמאלה ולאחר כ-200 מטר פונים ימינה אל תוך השטח. נסיעה קצרה של כמה דקות תביא אתכם לחניון יונתן ורמולן.

כלניות במעבה חורשה | צילום: איתי דר
כלניות במעבה החורשה | צילום: איתי דר

בשולי היער: יער דבירה

יער דבירה קיבל את שמו מקיבוץ דביר, השוכן לא רחוק ממנו ושניהם מבוססים על דביר המקראית, שבעבר שכנה בסמיכות. את עצי המחט המהווים את עיקר היער נטעו בראשית שנות ה-90’ של המאה ה-20. בטיול ביער תראו גם אלה אטלנטית, חרוב מצוי, אקליפטוס, מיני שיטה ועצי בוסתן – זית ותאנה.

היער משתרע על פני כ-8,165 דונם ויש בו גם צמחים ים תיכוניים, כמו שלהבית קצרת שיניים הפורחת באפריל, מרווה ריחנית הפורחת באביב וסירה קוצנית, בפברואר הכלניות מכסות בפריחה אדומה לוהטת את שולי היער ובאביב מצטרפים אליהם נורית אסיה, צבעוני ההרים ונץ חלב.

במרחבים הגדולים של היער חיים גם לא מעט בעלי חיים מדבריים, כמו צבי ארצישראלי, דרבן, שועל, ארנבת, תן ומכרסמים אחרים. הקסם של היער לא מסתכם בזאת. חניון “טבע” מונגש ומשמש את המבקרים גם כבסיס יציאה לטיולים וגם כמקום לפיקניק הודות לשולחנות הפיקניק, ברזי מים, פחי אשפה ומתקני מנגל.

מהחניון יוצא שביל הליכה המוביל לחורבת מגדלית מהתקופה הביזנטית. עם רכב 4X4 או טנדר חזק אפשר לצאת מכאן לטיול רכוב בדרך נוף נחל שקמה, לתל מלחה ולחורבת זעק.

דרכי הגעה: נוסעים על כביש 40 – כביש קרית גת-באר-שבע עד פנייה לכביש 325 – הכביש המוביל לקיבוצים דביר ולהב. הכניסה ליער כ-700 מטר מזרחה מהכניסה לקיבוץ דביר. הכניסה לחניון – כחצי קילומטר מצפון לכביש.

כלניות בשולי היער | צילום: יגאל סלבין
כלניות בשולי היער | צילום: יגאל סלבין

שמורת פורה

את הפריחה האדומה של הכלניות אפשר לראות גם בשמורת פורה, הנמצאת בין צומת פלוגות לצומת בית קמה. תוך כדי הליכה נוחה וקלה על השביל תוכלו ליהנות משלל פרחים ושיחים, ביניהם פרג, נורית אסיה, רותם, לענה ודבורנית.

בחורף נוצר מדרום-מערב לשביל אגם מלאכותי, שסביבו תראו עופות ואפילו צפרדעים. אם אתם בעניין של ארכיאולוגיה והיסטוריה, תוכלו להמשיך עד תל נג’ילה ולראות את שרידי העיר הגדולה מהתקופה הכלכוליתית.

דרכי הגעה: נוסעים על כביש 40 (תל אביב-באר שבע). כ-11 ק"מ דרומית לצומת פלוגות ישנו שלט המפנה לשמורת פורה. 

על השביל בשמורת פורה | צילום: דנה רבין
על השביל בשמורת פורה | צילום: דנה רבין

לכל דיווחי הפריחה

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות ראשוניות של אירוס הארגמן, רקפת מצויה, עירית גדולה, כלנית מצויה ושקד מצוי. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!

טיפים לצילום פרחים

1. התאורה הנכונה לצילום: כשמדובר בצילום בחוץ כדאי לצלם בתאורה טבעית, כלומר – השמש. זה אומר לצלם לפני שקיעה. במצב אידאלי מצלמים כשעתיים לפני השקיעה, כשתאורה הטבעית הופכת לרכה וקסומה. כאשר אין עננות, עומדות בפניכם שתי אופציות: האחת – לצלם במקום בו יש צל אחיד, כמו למשל – מתחת לעץ, השנייה - לצלם כשהשמש נמצאת מאחורי האובייקט שרוצים לצלם, כך שלא נוצרים צללים חדים בתמונה. כשיש עננות המצב קל הרבה יותר. בכל מקרה הכי חשוב- להימנע מצילום עם פלאש!

2. להראות למצלמת הפלאפון היכן לשים את הפוקוס: למקד את הפוקוס על החלק שחשוב לכם, שיהיה חד בתמונה. 

3. זווית הצילום: יש שתי זוויות מומלצות: צילום מלמעלה, בו יראו גם את כמות הכלניות וצילום מלמטה - ממש מהגובה של הפרחים.

4. יצירת עניין: צילום מבעד לאובייקט יוצר עניין, לכן אפשר לצלם מבין הפרחים, או בין עלים של שיח  או עץ, שמוסיפים מימד יצירתי לתמונה.

הטיפים נכתבו באדיבות הצלמת רותי בנזימן

טיפים לצילום פרחים | צילום: רותי בנזימן
טיפים לצילום פרחים |
צילום: רותי בנזימן

והנה עוד כמה דברים שתוכלו לעשות באזור: