כל המידע על בתרונות רוחמה

שמורת בתרונות רוחמה, כוללת שני אזורים ממזרח וממערב לקיבוץ רוחמה. הגבעות העגלגלות נמצאות במזרח, ובמערב תמצאו רכס כורכר. בעונה, סביב חודש פברואר שבו גם נחגג פסטיבל דרום אדום, פורחים על הרכס ובין הבתרונות המוני כלניות, נוריות, סביונים, ולעתים גם דבורניות וסחלבים, אירוסים ארצישראלים ועיריות גדולות. בקיץ שלל חרציות מעטרות את הבתרונות.

איך נוצרו הבתרונות?

אדמת האזור שבו נמצאות הבתרונות היא אדמת לס, אדמה רכה, שעם השנים הגשם יצר בה חריצים, וחשף את שכבות האדמה התחתונות.

מלבד בתרונות רוחמה, בנגב המערבי נמצאים גם בתרונות בארי, שגם בהם ישנה פריחת כלניות מרשימה מאוד בעונה.

מסלולים בבתרונות

שמורת הטבע בתרונות רוחמה מציעה מגוון מסלולי טיול ברכב, באופניים או ברגל ומאחר ומדובר בשמורת טבע, ההליכה, רכיבה ונסיעה היא רק בשבילים המסומנים, שימו לב שאתם לא דורכים על השדות הזרועים או נכנסים לתוכם. המסלול המתואר מטה הוא מסלול מעגלי של כ- 12 ק"מ. אם אתם מגיעים לאחר הגשמים הדרך יכולה להיות בוצית ולא עבירה לרכבים רגילים.

העץ הבודד והנוף

אם נפנה בצומת ה- T שמאלה במפגש השבילים האדום והכחול, נגיע לאחר כ-קילומטר אל "העץ הבודד". עץ מיוחד ומרשים שזכה לכינוי "העץ הבודד" והפך למוקד משיכה בשמורה למטיילים ולצלמים בשל היותו העץ היחיד בלב הבתרונות כשהוא מוקף בנוף רחב ופתוח. מנקודה זו תוכלו לחזור באותה הדרך לשביל המסומן באדום וחזרה אל הכביש הראשי ממנו נכנסתם או להמשיך עם סימון שבילים הכחול עד למפגש שבו גם סימון כחול וגם שחור יחד.

יש גם תצפית ופינה לפיקניק

עם הפנייה שמאלה בשביל השחור, תגיעו לתצפית מגדל האש ברוחמה. זהו מגדל תצפית של קק"ל אליו לא ניתן לטפס, אבל מהגבעה הקטנה תקבלו תצפית יפה על כל האזור ועל הבתרונות. כאן גם תוכלו למצוא שולחנות פיקניק בתוך מתחם המוקף בעצי חרוב ושקמה. המשיכו בשביל השחור עד הכניסה ליישוב רוחמה, שם תוכלו לסיים את המסלול בביקור באתר הראשונים האוצר בתוכו את ההיסטוריה של ההתיישבות היהודית בנגב. אם לא הספקתם לעצור קודם לארוחה טובה, תמצאו כאן שולחנות נוספים לפיקניק.