פעילויות אונליין בכתבה זו:

טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

את העצרת המרכזית לזכרם של חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, המתקיימת ברחבת שער יפו בירושלים, תוכלו לראות בשידור חי בערוץ 12, בערב יום הזיכרון, שני, 27/4/2020, בשעה 20:00. הטקס כולל הקרנת סרטוני זיכרון של סיפורי נופלים, מופעי אומנים וקטעי קריאה.

מלבד טקס יום הזיכרון הממלכתי המשודר בטלוויזיה, ניתן להצטרף לשידור חי בפייסבוק של לא מעט טקסים עירוניים. איפה? לטקס העיר צפת, ביום שני, ה-27/4/2020 בשעה 20:00 » 

ביום הזיכרון עצמו, שלישי, 28/4/2020, ב-9:00, תוכלו להצטרף לטקס יום הזיכרון באולם מועצת העיר בירושלים, באמצעות אתר עיריית ירושלים או בדף הפייסבוק העירוני. הטקס משלב דברים, שיישאו ראש העיר ירושלים, משה ליאון, ומנכ"ל העירייה, איציק לארי עם קטעי שירה של הזמר דוד ד'אור, קטעי קריאה והנחיה מאת צבי סלטון, קדיש – יובל עליוף וקטעי וחזנות - יהודה נפתלי.

בעקבות מיזם הנצחה אמנותי של חללי מערכות ישראל: פנים. יום. זיכרון

מיזם ההנצחה "פנים.יום.זיכרון" של בית אבי חי, מפגיש משפחות חללים עם יוצרי אנמציה. יחד הם הופכים רסיסי זיכרון מחייהם של חיילים שנהרגו, לרגעים מצויירים לנצח. סרטי האנימציה הקצרים מאפשרים לכל אחד אחד להתחבר לזיכרונות ולגעגועים מהבית, דרך המסך. 

במאגר סרטי ההנצחה קיימים כ-50 סרטים מעשור של זיכרונות וגעגועים ושל חיים. לצד סרטי האנימציה מזמינים אתכם בית אבי חי ועמותת "האחים שלנו" למיזם “מתחברים וזוכרים” - אלפי מפגשי זום וירטואליים, לזכר הנופלים. על מנת לארח מפגש או להתארח יש להירשם באתר “האחים שלנו” » או להצטרף לסדנאות ומפגשים:

  • הסופרת והמשוררת שרי שביט בסדנת כתיבה בין שירי הפחד והאהבה, מתי: ראשון, 26/4/2020, 12:00
  • זכרונות וגעגועים למיכל זהר ז”ל – מפגש אישי עם משפחת זהר, מתי: שני, 27/4/2020, 17:00 
  • זכרונות וגעגועים לנמרוד שגב ז”ל - מפגש אישי עם חזי שגב, מתי: שני, 27/4/2020, 18:00 
  • זכרונות וגעגועים לצחי איטח ז”ל – מפגש אישי עם אתי אסאו (איטח), מתי: שני, 27/4/2020, 19:00
  • זכרונות וגעגועים לאחים אלירז ואוריאל פרץ ז”ל – מפגש אישי עם אליסף פרץ, מתי: שני, 27/4/2020, 21:00
  • זכרונות וגעגועים ליוסי מועדי ז”ל – מפגש אישי עם וופא וסמיר מועדי, מתי: שלישי, 28/4/2020, 10:00
  • זכרונות וגעגועים לאחים יצחקי ומלאכי רוזנפלד ז”ל – מפגש אישי עם הדס רוזנפלד אלקיים, מתי: שלישי, 28/4/2020, 10:00
  • סדנה על סרטוני הנצחה לבני נוער – כשרסיסי זיכרון מקבלים חיים, מתי: שלישי, 28/4/2020, 12:00

קבלו הצצה לשלושת סרטוני ההנצחה החדשים, שמצטרפים השנה אל המאגר:

מנציחים וזוכרים בגליל

בגליל, בגולן ובעמקים נמצאים עשרות אתרי מורשת, הנצחה וזיכרון, המאגדים בתוכם סיפורי גבורה, הקרבה ואומץ. בחלק מהאתרים ישנן אנדרטאות, באחרים שבילים לזכר נופלים. אחד מהם נמצא ב"שביל החידות ומצפה רן" לזכרו של הטייס רן כוכבא, שנהרג בעת התרסקות מסוקו ב-20 ביולי 2006, בדרכו לפעילות מבצעית בלבנון. לאורך השביל סיפור, זיכרון, כתב חידות ורגש.

את המידע אודות כל אתרי ההנצחה שבאיזור הגליל כולו, האנדרטאות והסיפורים תוכלו למצוא באתר הרשות לפיתוח הגליל » 

שביל החידות במצפה רן | צילום: הרשות לפיתוח הגליל
שביל החידות במצפה רן | צילום: הרשות לפיתוח הגליל

כך מתמודד האמן עוזי עמרני עם זיכרונות העבר: תערוכת "דָרוּך" 

האמן עוזי עמרני, שנפגע כששירת כחובש צבאי בדרום לבנון בשנים 1997-8, מתמודד עם זיכרונות העבר דרך האמנות. השנה הוא מציין את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה דרך התערוכה הווירטואלית "דָרוּך".

בין העבודות שלו אפשר לראות הדפסי מונוטייפ, ציורים ושילובים של דימוי וטקסט, שקיבלו שמות כמו “החייל השקוף”, “ברית עולם” ו”מספרי ברזל”. את התערוכה שתפתח בשבת, 26/4/2020 ב-20:00 תוכלו לראות כאן » ובנוסף להצטרף לשיח גלריה ב”זום”, בשלישי, 28/4/2020 ב-12:00 » 

לכל חייל יש ירח, דפוס מונוטייפ, 2019 | עוזי עמרני
לכל חייל יש ירח, דפוס מונוטייפ, 2019 | עוזי עמרני

משימת חמשת החושים: פקחים צעירים ברשות שמורות הטבע

מה עושים אם אי-אפשר לצאת מהבית לטבע הפורח? מביאים אותו אלינו. איך? רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם להפוך לפקחים צעירים תוך כדי ביצוע משימות מעולם החי והצומח, ממש צמוד לבית. כל שעליכם לעשות זה להצטייד במצב רוח טוב ומסכה, לבחור משימה, לחדד את כל החושים שלכם ולהתחיל ליהנות.

מה תמצאו כאן? יצירה מהטבע, אתגר ה”תשע ב-100”, תיקון העולם בעזרת בוץ, אבירי ניקיון, הכרת כוכב הצפון, פעילות בעקבות צמח אהוב, גשש-בלש, שפת ציפורים ועוד הרבה משימות. אם תצליחו לבצע לפחות 6 משימות, תקבלו תעודת פקח צעיר מיוחדת. לכל המשימות הקליקו כאן »  

ככה תהפכו לפקחים צעירים | צילום: ליאת מרגלית מזרחי
ככה תהפכו לפקחים צעירים | צילום: ליאת מרגלית מזרחי

מדינה בסרט: מביאים את מרחבי הבריחה מהשטח הפתוח אל הסלון

לא צריך להיות מפיקי קולנוע זוכי פרסי אוסקר, כדי ליהנות מפעילות מהסרטים, שהפיקה חברת “רונדוGO” מרמת הגולן, במיוחד ליום העצמאות גירסת 2020. “הדמות המיסתורית” מלווה אתכם לכל אורך המשחק, דרך אפליקצייה, אביזרים וירטואליים שתקבלו בדרך אינטרקטיבית ואביזרים שנמצאים בכל בית.

הסלון הביתי שלכם הופך לקולנוע וירטואלי, שמקרין על המסך משימות מסרטים המייצגים את שבעת עשורי הקולנוע הישראלי. כך אתם הופכים לבמאים, תלמים ושחקנים, מפענחים את המשימות ובסוף יכולים להכתיר את עצמכם כזוכי האוסקר הבייתי. כמה זה עולה? קודם תשחקו ורק בסיום המשחק תחליטו כמה לשלם. וזה לא הכל – התשלום שתבחרו לשלם יקוזז במלואו ממחיר משחקי השטח לאחר שמרחבי הבריחה יחזרו לפעילות מלאה. לפרטים נוספים והורדת המשחק » 

סקרנים? קבלו הצצה לכמה משימות:

פותרים חידות בחדר בריחה דיגיטלי ליום העצמאות

אוהבים לאתגר את עצמכם בחידות בחדר בריחה? ביום העצמאות הזה חדר הבריחה מגיע אליכם הביתה. כל זה קורה רגע לפני טקס הדלקת המשואות הממלכתי ברחבת הר הרצל עומד להתחיל. דמות חשודה משנה את הקוד למערכת שיגור זיקוקי הדינור! יו"ר הכנסת מבקש את עזרתכם, האם תצליחו לשגר את הזיקוקים בזמן ולשמח את ישראל? 

לרשותכם 60 דקות. האם תצליחו לפתור את ה"תעלומה בטקס"? הזמינו את המשחק » , הדפיסו ותתחילו לשחק. המשחק ברמת קושי בינוני-קשה ומומלץ למבוגרים ובני נוער. עלות המשחק – 89 ש”ח. לחדר הבריחה מצורף בונוס במתנה - משחק טריוויה ליום העצמאות לכל המשפחה!

חדר בריחה בבית | צילום: לילך פינצ'בסקי סימיאן
חדר בריחה בבית | צילום: לילך פינצ'בסקי סימיאן

המירוץ למורשת: מסע מאתגר גדוש חידוש בין אתרי המורשת

מוכנים לצאת למסע בין אתרי המורשת ברחבי הארץ? כן, כן, זה אפשרי ממש בלי לצאת מהבית ואפילו כולל הגרלה נושאת פרסים. אז מה צריך לעשות? להצטרף ביום העצמאות, בין השעות 10:00 ל-20:00, לחידון וירטואלי נודד בין דפי פייסבוק של אתרי מורשת ברחבי הארץ ולפתור 20 חידות.

במהלך המירוץ תצטרכו לפתור חידות מאויירות, לבצע משימות ואפילו לנווט בלי לצאת מהבית, כאשר בכל עמוד תופיע חידה, שפתרונה מוביל לעמוד של האתר הבא. במהלך החידון תחשפו למקורות מידע שונים, שיפגישו אתכם עם מעט סיפורים ואנקדוטות מימי ראשית המדינה וההתיישבות ומחייהם של מנהיגים ואנשי רוח, שעיצבו את דמותה בשנותיה הראשונות.

את החידון יזניק נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ביום העצמאות בשעה 10:00 בבוקר, בסרטון שיוקרן בעמוד הפייסבוק של המועצה לשימור אתרי מורשת – התחנה הראשונה של החידון. החידון זמין להשתתפות ביום העצמאות עד השעה 20:00.

נרשמתם והצלחתם לפתור את כל החידות באתר המועצה לשימור אתרי מורשת? תוכלו להשתתף בהגרלה לסוף שבוע משפחתי גדוש בפעילויות בצפון הנגב. בנוסף יוגרלו כניסות משפחתיות לחמישה אתרי מורשת ברחבי הארץ ומשחקי רביעיות וערכות שימור בנושא מורשת. הפעילות בחסות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, בסיוע משרד התרבות והספורט.

המירוץ למורשת בלי לצאת מהבית | צילום: איתי בלסון
המירוץ למורשת בלי לצאת מהבית | צילום: איתי בלסון

אמנים ישראליים יוצרים בהשראת יום העצמאות 2020: תערוכת כחול-לבן

את סיפורה של מדינת ישראל החוגגת 72 שנה, תוכלו לראות דרך עיניהם של כ-30 אמנים ישראליים, המציגים את יצירותיהם בגלריית Unity Art Home ביפו. הצטרפו לסיור וירטואלי בעקבות צילומים, ציורים, איורים, תכשיטים, פסלים וחפצים » 

תערוכת כחול-לבן בגלריית Unity Art House | צילום: מריה פרייגר
תערוכת כחול-לבן בגלריית Unity Art House | צילום: מריה פרייגר

יוצאים לסיור וירטואלי בביתו של ראש הממשלה הראשון: צריף בן-גוריון בשדה בוקר

גם אם כבר ביקרתם בצריף של פולה ובן-גוריון, ביום העצמאות הזה אתם מוזמנים לסיור וירטואלי עם מדריך, בו תגיעו גם אל אזורים שלא זמינים בסיורים השיגרתיים בבית. את הביקור תתחילו באירוע ההכרזה והקראת מגילת העצמאות, משם תמשיכו לסיור בין בתי הקיבוץ ותחזרו לסיור בבית של פולה ובן-גוריון.

תוך כדי סיור תקבלו משימה לזהות חפצים, שלא שייכים לבית המקורי ושתלו אותם במיוחד לקראת הסיור הזה. ובמיוחד לקראת המאורע יוציאו מהכספת את יומנו של בן-גוריון, שיחכה לכם על שולחן העבודה שלו. הסיור נמשך כ-45 דקות. ניתן להצטרף אל הסיורים, ברביעי, 29/4/2020, החל מהשעה 10:00 בעמוד הפייסבוק של צריף בן-גוריון, שם גם ימתין לכם צוות הצריף ויוכל לענות על שאלותיכם לאורך היום. הסיורים ללא עלות.

איור של בן-גוריון | זהר גנות
בן-גוריון | איור: זהר גנות

מגבירים קצב בעיר תל-אביב-יפו

העיר תל-אביב-יפו מזמינה אתכם לקבל את יום העצמאות ה-72 ברביעי, 29/4/2020 עם מספר אירועים. מתחילים ב-11:00 עם ראיון חגיגי של הבמאי והמפיק אבי נשר והיוצר ומבקר הקולנוע יאיר רווה על החיים בתל-אביב-יפו ועל הקריירה הקולנועית מ”הלהקה” עד “סיפור אחר”. לראיון בפייסבוק “דיגיתל” » או בפייסבוק מרכז עינב לתרבות » 

רוצים ללמוד לעמוד על הראש כמו ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל? הצטרפו ברביעי, 29/4/2020, ב-11:00 לסיור וירטואלי בבית בן גוריון, שם תוכלו לשמוע את סיפור הבית ואת הסיפור על יחסיהם של בן גוריון וד”ר משה פלדנקרייז. משם תמשיכו לשיעור פלדנקרייז עם עלית אפשטיין, מורה ומטפלת מוסמכת לפלדנקרייז.

לקראת שקיעה, בשעות 18:00-19:30, אתם מוזמנים לצאת למרפסת ביתכם או להגביר את הווליום ברמקולים של המחשב ולהצטרף לת”ארימו עצמאות בלייב, מסיבת גג, שמשודרת גם בעמוד הפייסבוק העירוני וגם בזום. 

מסיבת גג עם הדיגי איתי גלו | צילום: דיגי גלו
מסיבת גג עם הדיג’י איתי גלו | צילום: דיג’י גלו

חוגגים עצמאות ירושLIVE במרפסות ובמסכים

עיריית ירושלים חוגגת עצמאות במגבלות הנחיות משרד הבריאות. מה זה אומר? שהאמנים יגיעו אליכם הביתה לחגיגה מיוחדת. בערב יום העצמאות, שלישי, 28/4/2020, בין השעות 19:00-21:30 מוזיאון מגדל דוד מזמין אתכם לאירוע “מזיכרון לעצמאות”, המתחיל בשירי זיכרון ושירה בציבור וממשיך מ-21:30 עד חצות עם מסיבת סטודנטים, עם דיג’י, שירקיד אתכם בבית. לאירועי מגדל דוד בשידור חי » 

גם מרכז שלווה מציע לכם להצטרף לערב שירה בציבור, בשלישי, 28/4/2020, בין השעות 19:30-23:00. האירוע מתחיל בתפילה חגיגית וממשיך להופעות של להקת שלווה, עקיבא מרגליות, אבי מצליח, חבורת אנדרדוס וביני לנדאו. 

ולסיום, חגיגה בענק, ביום העצמאות, רביעי, 29/4/2020, בין השעות 21:00-1:00 עם משאיות השמחה הירושלמיות, שיעברו בשכונות העיר ירושלים וירקידו את תושבי העיר עם הזמרים עדן אלנה, עידן עמדי, אברהם טל, אתניקס, הדג נחש, דנה ברגר, מוקי, איתי גאלו, ג'קי מקייטן, מאיה סול, דוד מזרחי, אבי מוטרן, טל ועקנין, עקיבא טורג'מן, שרון חזיז, אמיר שרייבר, אור בן עטר ואורית עטר.

משאית השמחות של עיריית צפת יוצאת לדרך

אמן הילדים דוד חיים, הזמר דודו אהרון ובובות גדולות עולים על משאית השמחות של עיריית צפת, איתה יסיירו ברחבי העיר במהלך יום העצמאות. פספסתם את החגיגה? תוכלו לראות את הפעילויות בערוץ הלייב של העירייה »