רשות הטבע והגנים, האחראית על שמירת ערכי הטבע וכמובן גם על החי והצומח, חשפה כי השנה (2020) התגלו וזוהו לראשונה בישראל 3 מיני צמחים, שלא נמנו עד כה על הצמחייה המקומית. ולא רק זאת, אלא שבהמלצת ועדת מומחים לעניין החליטו לצרפם לרשימת המינים הנדירים של ישראל. מי הם המינים החדשים? קבלו את שלושת המופלאים.

לימוסלת המים (Limosella Aquatica)

לימוסלת המים (Limosella Aquatica) שייכת למשפחת הלועניתיים. חובב הטבע סיקו בכור מצא אותה ביער אחיהוד באפריל 2020. מאוחר יותר ד"ר אורי פרגמן-ספיר, המנהל המדעי של הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים וממחברי הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל הגדיר אותה. זהו מין בעל תפוצה רחבה ולא ברור אם האוכלוסייה שלו יציבה. לימוסלת המים היא צמח קטן הגדל במקומות מוצפים בחורף, לפעמים טבול למחצה. יש לה פרחים קטנים לבנים או ורדרדים.

ככה נראית לימוסלת המים:

סמר ננסי (Juncus Pygmaeus)

דר בן נתן, בוטנאי במכון דש"א, מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט – המרכז הלאומי לחקר המגוון הביולוגי באוניברסיטת תל אביב ומימי רון גילו את הסמר הננסי (Juncus Pygmaeus) ביוני 2020 בבריכה עונתית בשמורת הטבע בריכת סמר. הוא  מין רחב-תפוצה, המופיע בדרום אירופה ובמערבה ובצפון אפריקה. הוא דומה מאוד לסמר מצוי, גם הוא מין חד-שנתי נמוך השייך לסוג סמר ונפוץ בבתי גידול לחים בארץ.

ככה נראה סמר ננסי:

רצועית קומפר (Himatoglossum Comperianum)

סאקרה (Sakra) גילתה את רצועית קומפר (Himatoglossum Comperianum) במאי 2020 בצפון הגולן, בראש אחד הבונקרים. מאוחר יותר הגדיר אותה ד"ר אורי פרגמן-ספיר. זהו מין הנפוץ בסוריה, טורקיה, לבנון, עיראק ואיראן. רצועית קומפר אינה מין נפוץ בשום מקום. מדובר ברצועית נדירה בכל איזורי הצמיחה שלה ככל הנראה עקב עקירה מסחרית ליצירת סחלב.

סאקרה הציעה לתת לו את השם העברי רצועית רב-לשונית. רצועית קומפר שונה מאוד מרצועית הגליל הידועה כאחד הסחלבים המרשימים והנדירים בישראל, שגם היא נמצאת בסכנת הכחדה. הפרחים של רצועית קומפר ורודים ארגמנים. משפית הפרח יורדות מספר רצועות ארוכות.

רצועית קומפר | צילום: דר בן נתן

רצועית קומפר | צילום: סאקרה / Sakra

עוד חדשות לשנת 2020 מאגף הצמחים 

1. השנה התגלו מחדש 5 מיני צמחים שלא נצפו שנים רבות בישראל

בר-דורבן הסירה (Consolida scleroclada) – עשבוני חד-שנתי ממשפחת הנוריתיים. פרופסור אבי שמידע, אוהד בנימיני ועפרה פרידמן  מצאו אותו באביב 2020 במזרח גוש עציון, אחרי שלא נצפה שנים רבות. למרות שמעולם לא תועד בישראל, בתי הגידול שלו הם ערבות הרריות בהר הנגב, הרי יהודה והחרמון. תפוצתו עולמית מוגבלת לטורקיה, סוריה, לבנון, ירדן וישראל. מתי תוכלו לראות אותו פורח? בחודשים מאי – יוני.

שלחופן עטוי (Tripodion vulneraria) – יאיר אור גילה אותו לראשונה בשנת 1972 ובפעם האחרונה בשנת 2000 בסיור משותף של בוטנאים ישראליים ופלשתינאים. השנה צפה בו איין נוימן בפארק אלון בקריית ארבע. שלחופן עטוי הוא עשבוני נמוך בעל פריחה ורודה, שגדל בישראל רק באזור חברון. 

גזר עדין (Daucus guttatus) – בר שמש מצא אותו במאי 2020 בסמוך לקריית ענבים בהרי יהודה. בספר האדום הופיע המין של גזר עדין ברשימת מינים אפיזודיים, שלא ברור אם הם מקיימים אוכלוסיות יציבות בישראל. התגלית הנוכחית הובילה להחלטה להוסיף את המין לרשימת המינים הנדירים מאוד.

דבקה אפורה (Galium canum) – הפעם האחרונה שנמצא בישראל היתה לפני למעלה מ-20 שנה בוואדי קלט, בוואדי מכמש ובגליל מערבי. זהו צמח רב שנתי בעל עלים אפרפרים, שגדל על מחשופי סלעים קשים ונפוץ באדום שבירדן. השנה ראה אותו אוהד בנימיני בנחל ערוגות עליון.

קחוון אליעזרה (Anthemis eliezrae) - סיור של הבוטנאי דר בן נתן, אורי פרגמן ספיר, יואל מלמד ונוגן צברי באוקטובר 2020 בחולות שונרא באזור אירוס הנגב הוביל אותם למציאת קחוון אליעזרה. המין אנדמי לחולות הנגב המערבי וצפון  מזרח סיני וקיים בעשבייה של האוניברסיטה העברית בירושלים. אוכלוסייתו מונה מאות פרטים.   

2. תוספת לרשימת המינים בסכנת הכחדה

16 מיני צמחים התווספו השנה לרשימת המינים בסכנת הכחדה הודות לצמצום אזורי התפוצה שלהם. את מי תוכלו לראות ביניהם? את אבוטילון כהה, שלמון דק ושלמון סורי ובר-דורבן הסירה.

3. הסרה מרשימת המינים בסכנת הכחדה

37 מינים ירדו מרשימת המינים בסכנת הכחדה, בין היתר בגלל הגדרתם כמינים חולפים (אפיזודיים) או כאלה שהסקרים האחרונים הוכיחו שתפוצתם רחבה יותר מאשר היה ידוע עד היום והם פחות מאוימים. את מי תמצאו ברשימה? בארנין ההרים, מחומש לולייני, מכבד הביצות, אבגר צהוב, חרחבינה חופית וריבס המדבר.

4. בנק הגנים

השנה נאספו בפעם הראשונה 37 מינים נדירים ובסכנת הכחדה לבנק הגנים, כאשר עד כה לאורך השנים נאספו 343 מינים.

לתחילת הכתבה