רגעים למזכרת – אטרקציות

בהשראת ספרו של נחום גוטמן, שביל קליפות התפוזים, בפרדס בחדרה, הוקם פארק רחב ידיים. שביל התפוזים, שם לו למטרה לשמור על צביונו של הפרדס המיתולוגי בו הוא שוכן ויש בו שפע של אטרקציות, המתמזגות עם עצי הפרי בטבעיות. כך למשל, יכולים הילדים ליהנות במסלול מכוניות חשמליות, העובר בין עצי הפרדס, להחליק באומגה, לשחק במיני גולף ולהשתעשע בעוד שלל אטרקציות, בזמן שהזאטוטים ממש משחקים בג'ימבורי וההורים נחים בבית הקפה, שהוקם בין כתליו של בית האריזה הישן.

ילדותא, המשחקייה המעוצבת, בזיכרון יעקב, מזמינה את ההורים להירגע, בזמן שהילדים מתרוצצים ומשחקים במתקנים השונים. יש כאן במה פעילה, עליה מפוזרים משחקים רכים לקטנטנים, יש כאן תחפושות ועוד משחקי דמיון, משחקי עץ וכמובן מטבח מאובזר למשחק. במקום מציעים גם חוגים שונים.

בנימה קצת שונה, אבל עדיין בזיכרון יעקב, בבית אהרונסון, נשתמרו למופת, ביתם וחפציהם האישיים, של בני משפחת אהרונסון, ממקימי זיכרון יעקב ומקימי המחתרת היהודית הראשונה, ניל"י. בחצר הבית ובכתליו, ניתן ללמוד על פעילות המחתרת, בד בבד, עם אורחות חייהם של בני הבית, דרכי האירוח שלהם, כליהם וריהוטם. מעניין במיוחד לבקר בביתו של מנהיג ניל"י, אהרון אהרונסון, ולראות את בור המילוט, הסליק וחדר האמבטיה בו התאבדה שרה גיבורת ניל"י.

אוטופיה, הגן הבוטאני-אקולוגי, בקיבוץ בחן, מציע מגוון של אטרקציות למשפחה המטיילת באזור השרון. גולת הכותרת היא, כמובן גן הסחלבים היפהפה, אך את הילדים שובים בנקל התוכים והחיות בפינת החי, כמו גם המבוכים המאתגרים, המזרקות וגן הפרפרים.

בלגעת בחיות, הספארי לילדים, בקיבוץ גבעת חיים מאוחד, יכולים הילדים להסתובב בין החיות, להאכיל וללטף אותן. באתר אפשר גם לחלוב כאן עזים, לצאת למסע בטרקטור, ליהנות מסדנאות יצירה בעץ, להתרווח על הדשא ועוד.

לכל כיס - נקודות חן

מבצר שוני - פארק ז'בוטינסקי, הוקם בתקופה העות'מאנית על שרידי מבצר מהתקופה הרומית. בעבר, הייתה שוני עיר הנופש של עשירי קיסריה, שהגיעו אליה לחגוג ולהתהולל בבתי המרחץ, הספא והבריכות הגדולות. בימי המנדט שימש המבצר המבודד, כבסיס לאימוני האצ"ל וכיום פועלים בו, זה לצד זה, מוזיאון האצ"ל, אתר הנצחה ללוחמי האצ"ל ואמפיתיאטרון בו מתקיימות הופעות, במהלך הקיץ. עוד ישנם כאן מוזיאון ארכיאולוגי ומרחבי דשא בהם ניתן לערוך פיקניקים.

דרך נוף כרמל, היא דרך עוצרת נשימה, עם תצפיות יפהפיות ופריחה משגעת בחורף ובאביב. הדרך עצמה היא דרך עפר עבירה לכל סוגי הרכב, אך בימים גשומים היא הופכת לעבירה לרכבי 4X4 בלבד. הדרך עוברת במנזר המוחרקה, שכדאי לעצור בו ולבקר בכנסיה הכרמליתית. בחצר המנזר, הוכיח אליהו הנביא את כוחו של אלוהים, כאשר התחרה בנביאי הבעל, מי יגרום לאלוהים להוריד אש מהשמיים אל המזבח, עליו הונחו פרים לקורבן. לאחר שכל נביאי הבעל נכשלו, צלח נסיונו של אליהו הנביא ואש אחזה במזבח.

אם אתם מטיילים באזור טיול כרמל, רמות מנשה בעונת פריחת האירוסים, מאמצע ינואר ועד לסוף פברואר לערך, אל תפספסו את פריחת אירוס הארגמן, בשמורת אירוס ארגמן, בנתניה. בשמורה, שהיא סוג של זכר לטבע הפראי של מישור החוף, בלב הפרדסים והשדות, צומחים, לצד האירוסים, גם סביונים, פרגים, קחוון החוף ועוד.

אירוסים נוספים, פורחים בשמורת נחל פולג, הממוקמת בין מחלף פולג לשפיים. אבל האטרקציות בשמורה רבות ואינן מסתכמות רק בפרחים היפים. כאן, צומחת צמחייה מגוונת, המושפעת מהקרבה לים מצד אחד ולנחל פולג מצד שני. באפיק הנחל עצמו, ניתן לראות צבי ביצה ובשמורה עצמה, צבי יבשה ועופות שונים. הילדים, באופן טבעי למעשה, מחבבים במיוחד את הדיונות, שבסוף השביל השחור, עליהן אפשר פשוט לטפס ומשם להתגלגל בחזרה מטה.

לטיול יצאנו - מסלולים

מי שיוצא לטייל עם ילדים באזור טיול כרמל, רמות מנשה, נמשך אל נחל אלכסנדר והצבים הרכים. המסלול הקצר, שמאופיין בהליכה נעימה, בגדות הסלולות, שלאורך הנחל, מתחיל בגשר הצבים, ממנו ניתן לצפות על אוכלוסיית הצבים בנחל. אלה הם צבים מסוג צב רך, שאורכם יכול להגיע למטר ומשקלם לחמישים קילוגרמים.

בשל זיהום מי הנחל, אוכלוסיית הצבים מצטמצמת. בחודשים מאי-יוני, מטילות הנקבות את ביציהן בגומות, שהן חופרות על הגדה. את מחזה הבקיעה ומיד אחריה את הריצה אל המים, ניתן לראות מהגשר, כחודשיים אחר כך.

לאחר התצפית מהגשר, ממשיכים, בשבילים המסומנים, לאורך הנחל ואחר כך, יורדים אל דרך עפר והולכים, לצד האיקליפטוסים של יער חדרה, עד לתצפית היפה בחרבת סמארה. מכאן ממשיכים אל שפך הנחל לים ואל תל מכמורת. לאורך הדרך, נהנה מפריחתם של כלניות, אלת המסטיק, נוריות ופרחים נוספים.

מסלול שני, עליו ממליצה מערכת טיולי, הוא מסלול אמות המים לקיסריה. כאן, בקצה רמות מנשה ואזור חוף הים, בנקודת המוצא בנחל תנינים, הפריחה משגעת בחורף, המסלול טובל בירוק והים סוער מרחוק. בקיץ, גם אז אפשר לטייל כאן, הלא המסלול נמתח לאורך תוואי אמות המים של קיסריה, הים הכחול שובה את העין והגוף ממתין בסבלנות לטבילה בים, בסוף המסלול.

נתחיל את הטיול בפארק אלונה ונעבור בפירים, שהובילו אל האמה התחתונה, וכיום ניתן להיכנס אליהם בליווי מדריך, וליהנות מחוויה ייחודית, לילדים ולהורים, של הליכה בבטן האדמה כשמים, לאורך כל השנה, מכסים את הרגלים.

פיר נוסף, פיר סנונית, נפגוש בהמשך הדרך. גם אליו ניתן להיכנס, בירידה מוסדרת בכ-20 מדרגות וגם כאן המים ממלאים את הקרקעית לאורך כל השנה. נמשיך אל שמורת בורייקה, שהיא שריד ליער שהיה כאן בעבר. נוסיף ללכת אל מבצר שוני ונבקר במעיינות שוני ובפארק, רחב הידיים, במקום.

מכאן נמשיך אל בית חנניה וג'סר א זקרא ונסיים לאורך החוף, כשהאמה נגלית, במלוא תפארתה, בקיסריה העתיקה.