רגעים למזכרת – אטרקציות

גן גורו הפארק האוסטרלי, נמצא אומנם, בניר דוד, בעמק יזרעאל, אך משעוברים בשעריו, נשבים מיד בקסם האוסטרלי. ילדים מטיילים יוכלו להאכיל וללטף כאן קנגורו, לחזות בקואלות המנמנמות על העצים, להשתובב עם חיות המשק ולהאכיל את התוכים. משישבעו מאלה, תוכל כל המשפחה לנסות ולפתור את המבוך ואז לשבת לאכול, אל מול האגם בו משייטים ברבורים, אווזים וברווזים.

גן לאומי גן השלושה - הסחנה, נמצא ממש ליד גן גורו. באחד מאתרי התיירות האהובים ביותר על המשפחות הישראליות, ישנה בריכה טבעית, מעליה נובע מעיין ובצידיה מפלי מים וגשרים, שכמו נלקחו מתמונה פסטורלית. מסביב לכל הטוב הזה ישנם מרחבי דשא גדולים, בהם ניתן לערוך פיקניק ובאתר עצמו, ישנן אטרקציות נוספות למשפחות, כדגם משוחזר של יישוב חומה ומגדל, מוזיאון ארכיאולוגיה ועוד.

גן לאומי בית שאן מזמין אותנו למסע בזמן, לתקופות שונות בחיי היושבים בארץ הזאת. יישוב המקום החל במאה החמישית לפני הספירה, על ידי הכנענים. היהודים, כך במקרא, לא נחלו הצלחה, בניסיונותיהם לכבוש את בית שאן, וזכורים במיוחד שאול ובניו, שגופותיהם נתלו על חומות העיר, לאחר תבוסתם בקרב בגלבוע. לבסוף, כבש דוד המלך את בית שאן ויישובה, בידי יהודים, נמשך עד שנפלה בידי האשורים. מכאן ידעה העיר ידיים רבות, הרומאים היו כאן, והחשמונאים תקופה ואפילו הצלבנים, שהגיעו שנים רבות אחרי שרעש אדמה החריב את העיר הקדומה. כיום ניתן לסייר כאן בקראדו, הוא הרחוב הראשי, ליהנות מהפסיפסים ולהתפעם מהאמפיתיאטרון שנשתמר במקום. בלילות, כובשים את בית שאן ההיסטורית פנסי הפירוטכניקה וצובעים בצבעים דרמטיים את העתיקות, תוך שהחיזיון מספר על העבר העשיר של העיר.

עוד קצת היסטוריה, מוזמנים הילדים לספוג באתר חומה ומגדל בתל עמל. יישובי חומה ומגדל הוקמו לאורך שנות הפרעות, שבין 1936-1939, במטרה לקבוע עובדות בשטח ולגבור על גזרותיו של הספר הלבן, שהגביל את ההתיישבות היהודית בארץ. תל עמל הוקם בעשרה בדצמבר 1936 והוא מוכר לנו כיום כקיבוץ ניר דוד.  במקום שוחזר, בגודל מלא, היישוב המקורי וסיור בו שופך אור על סיפורם של חלוצי חומה ומגדל ועל אופייה של צורת ההתיישבות הייחודית.

ביער הקופיםבדומה לגני חיות אחרים, חיות חיות, אלא שכאן הן חיות בסביבה הקרובה ביותר לסביבתן הטבעית. האטרקציה המרכזית בגן היא קופי הסנאי הקטנים וקופי המקק הגדולים מהם. לצד חיות אלה, משוטטות, ברחבי הגן, חיות בר כאלפקות ויעלים, חיות בית ועופות ממינים שונים.

ובכפר תבור, במוזיאון המרציפן, תוכל המשפחה המטיילת, באזור טיול גליל תחתון, העמקים והגלבוע, ליהנות מתצוגה שמעטות כמוה בעולם. במוזיאון ניתן לצפות במוצגים שונים, העשויים כולם ממרציפן, ללמוד על תהליך הייצור של הממתק בסרטון ואף לנסות ולפסל צורות שונות במאכל האהוב.

לכל כיס - נקודות חן

נחל הקיבוצים, הזורם, לאורך כל השנה, בסמוך לניר דוד, הוא מוקד משיכה, למשפחות רבות. הטיול בנחל קצר, רטוב ומהנה. ניתן להשתכשך בבריכת הקצינים, עשוית הבטון, שהקימו הבריטים, וממנה לצאת בהליכה לעבר ניר דוד. הבריכה עצמה, ממוקמת בסמוך לחניון הרכבים, בו תמצאו גם שולחנות פיקניק, שהתקינה קק"ל. לאורך הדרך, ניתן לרדת למימי הנחל, להצטנן וליהנות מהם, אנחנו ממליצים להגיע עם שביל העפר עד ניר דוד ואז לחזור, דרך המים, אל בריכת הקצינים ולעבור בצינורות הבטון. תנו לילדים לגלוש על הצינורות, הם הרי יעשו זאת ממילא. חוויה.

שביל הכלניות במנחת מגידו, הוא נקודת עלייה לרגל למשפחות רבות, השמות פעמיהן לכאן, לאורך עונת הפריחה של הצמח האדום (לרוב, מאמצע ינואר ועד לאפריל). לצד שטיח הכלניות האדום, פורחות במנחת מגידו גם כלניות כחולות, סגולות ולבנות הנפתחות בבוקר ונסגרות עם עת ערב. שימו לב, ההליכה בין הפרחים היא בשבילים מסומנים, על מנת להגן על הפרחים ולשמר את פריחתם גם בשנים הבאות. ועוד בעניין הגנת הטבע, הכלנית היא צמח מוגן, שאסור לקטוף!

בקיץ 1927 עלה על מפת הארץ, כפר יהושע, מיישוביו הבולטים והידועים של עמק יזרעאל ולו רק בזכות אותה רכבת שעצרה בפתחו. הכפר, הקרוי על שמו של גואל האדמות, יהושע חנקין, תוכנן על-ידי ריכרד קאופמן, שכמחווה לחנקין תיכנן את בתיו לפי צורת האות י'.

בין האתרים, שמומלץ לבקר בהם בכפר, נמנה את: מוזיאון רכבת העמק, התחנה המטאורולוגית, מגדל המים, האנדרטה לזכר בני היישוב שנפלו בהגנתו והפסיפס, בו מצוינים שאר היישובים, שתכנן קאופמן.

לטיול יצאנו - מסלולים

מסלול הטיול הראשון, שחברי מערכת טיולי ממליצים עליו, יוצא, בעקבות הספר פונטנלה של הסופר, מאיר שלו, אל אלוני אבא ובית לחם הגלילית. זהו מסלול המתאים לכל המשפחה ומורכב, למעשה, משני מסלולים קטנים ומעגליים, כך שבהחלט ניתן לעשות אותו בפיצול, בשתי הזדמנויות שונות.

נתחיל בשמורת הטבע, אלוני אבא, בה צומחים, בעיקר בחורף ובאביב, אלפי פרחים צבעוניים כנורית אסיה, רקפת מצויה, פואה מצויה ועוד, לצד עצי אלון התבור, שהעניקו לשמורה את שמה והינם שריד ליער האלונים, רחב הידיים, שכרתו התורכים, במהלך מלחמת העולם הראשונה. עוד צומחים בשמורה עצי חרוב מצוי, אלון מצוי, כליל חורש ואחרים. המסלול, מעגלי בעיקרו, הכניסה ללא תשלום וכפי שכבר רמזנו, מומלץ להגיע בין ינואר למאי.

נמשיך אל המושבה הטמפלרית, בית לחם הגלילית, שהקימה קבוצת נוצרים פרוטסטנטים, בראשית המאה ה-20. מעבר לסיפורה המרתק של המושבה, עליו ניתן לקרוא כאן. מומלץ לסייר ברחובותיה ולהתעכב בנקודות הבאות: בית העם, מגדל המים ובמרכז המבקרים בבית משפחת וואגנר.

מסלול הטיול השני, לוקח את המשפחה המטיילת בחבל ארץ גליל תחתון, העמקים והגלבוע, יד ביד, בעקבות אירוס הגלבוע להר ברקן. הטיול כאן הוא הזדמנות מצוינת ליהנות מפריחתו של אירוס הגלבוע, הפורח כאן, בכל שנה במרץ ואפריל. סיפורו של אירוס הגלבוע, הוא סיפור אהבת הטבע בארץ, לאחר שחבורת "משוגעים" החליטה לשמור על הפרח, שנמצא אז בסכנת הכחדה, להפרות את הפרחים בהאבקה ידנית, לשמור עליהם ולחנך לשמירת הטבע, חזר האירוס לצבוע את הגלבוע והחבורה המשיכה הלאה והקימה את אחד המפעלים היפים בישראל, החברה להגנת הטבע, שסמלו, איך לא, אירוס הגלבוע.