עדכון מתאריך 3.3.24: בימים אלה הגישה למצודה חסומה עקב עבודות וצפויה להיפתח שוב בקרוב

בואו ליהנות ממגוון חוויות במצודת אשדוד! על חוף הים באשדוד ניצבים שרידי מצודת אשדוד ים, שיש לה עבר עשיר ומפואר. 

בכניסה למצודה עמדת מידע ממנה תוכלו ללמוד בהרחבה על ההיסטוריה של המצודה ועל המתיישבים. בין שרידי החדרים הנמצאים בשטח המצודה פזורים ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בחפירות, ליד כל אחד מהם שלט מידע.

מצודת אשדוד ים | צילום: גיא יחיאלימצודת אשדוד ים | צילום: גיא יחיאלי

קצת היסטוריה

החליף עבד אל-מלכ הורה על בנייתה של מצודת אשדוד ים בשלהי המאה ה-7 לפני הספירה, על שרידי ישוב ביזנטי. המיקום האסטרטגי של המצודה על חוף הים שימש את חיל המצב המוסלמי במניעת פשיטות של הביזנטים, שהגיעו מהים.

בשנת 1033 רעידת אדמה החריבה את המצודה והיא נשארה נטושה עד המאה ה-12 לספירה, עם הגעתם של הצלבנים. הם שיפצו את המצודה ואחרי שחזרה לפעול מחדש כינו אותה “קסטל ברואר”. קרבתה לחוף הים ולאזור המסחר הימי היתה חשובה. 

משרידי המצודה שנותרו היום אפשר לראות בקומה הראשונה את אזור המגורים, לא רחוק מאורוות הסוסים, המחסנים הגדולים לסחורות ובארות המים. בקומה השנייה נשארו שרידים של ארבעה מגדלי שמירה, שהוסיפו לחומה ההיקפית עם חפיר עמוק, שתחמה את המצודה משלושה צדדים. אם תעלו למרפסת התצפית “המרחפת”, הנמצאת בקומה השנייה תוכלו ליהנות מתצפית מרהיבה לים, לשרידי המבצר ולטבע שמסביב.

המצודה ננטשה סופית בשנת 1290, כשהצלבנים גורשו מהארץ. בשנת 2020, עם סיום עבודות חפירה, שימור ופיתוח של תיירות אשדוד ורשות העתיקות, בעזרת בני נוער וילדים ממוסדות החינוך בעיר, נפתח מחדש אתר מצודת אשדוד ים.


המצודה מונגשת והחנייה חופשית

אורות במצודה: מופע אור-קולי לקראת ערב

 אם אתם רוצים להתחבר אל העבר בדרך צבעונית ומיוחדת, בואו לכאן עם החשכה, אז הקירות העתיקים של המצודה יספרו את סיפורה של אשדוד במופע אור-קולי מרהיב. פנו לעצמכם כ-10 דקות לחזור בזמן אל ימי האדם הקדמון, להמשיך אל הפלישתים ולסיים באשדוד של ימינו.

המלצה שלנו, בואו לכאן קצת לפני השקיעה, עלו אל מרפסת המצודה לתצפית מרהיבה לים, לשרידי המבצר המוארים, הקשיבו לרחש הגלים, הביטו אל האוניות באופק ותהנו מהשקט.

מרחב בריחה: משחק משפחתי “הבריחה מהמצודה”

מתחשק לכם לצאת עם כל המשפחה למשחק חוויתי? שרידי המצודה באשדוד משמשים גם כמרחב בריחה למשחק “הבריחה מהמצודה”, המתאים לכל המשפחה, מגיל 5 ומעלה.

לרשותכם 60 דקות להיכנס לנעליים של המלחים הביזנטיים, שחיו כאן לפני יותר מאלף שנה. דמיינו שהאנייה שלכם טבעה באמצע לילה סוער, באופק אתם רואים אלומות אש מנצנצות ומקווים ששם תמצאו עזרה. סוף סוף אתם מצליחים להגיע לחוף עם אור ראשון, אבל השמחה מוקדמת מידי. נפלתם לידיהם של שומרי המצודה, שלוקחים אתכם בשבי. המשימה שלכם להשתחרר מהשבי דרך משימות בשטח ופתרון חידות.

את המשימות תקבלו בטאבלט והן מחייבות שיתוף פעולה. בין המשימות תצטרכו לשחזר בנייה של קשת מהתקופה המוסלמית הקדומה, למצוא מאובנים מגבס, לטפל בחרסי עתיקות, לפגוע במטרות עם חץ וקשת או להסוות את עצמכם עם תלבושת מסורתית התואמת את רוח התקופה. 

מידע שימושי על הפעילות

  • הפעילות לא מתקיימת בימי גשם
  • כמות משתתפים במשחק: 10-30 איש
  • המשחק אינו נגיש לבעלי מוגבלויות
  • חובה לתאם ולהזמין משחק מראש

באווירה רומנטית: אירועים והצעות נישואין 

מחפשים את המקום המושלם להצעת נישואין או לאירוע חגיגי? מול נוף לים ובין שרידי המצודה תוכלו ליהנות מרגע בלתי נשכח. אחד המקומות הרומנטיים והיפים ביותר שיש לעיר אשדוד להציע היא “מצודת אשדוד” ואתם מוזמנים לחגוג את היום המיוחד שלכם בה.

לפרטים נוספים »