כל המידע על צפרתון קק"ל #6 חוזר ובגדול

בישראל מגוון אדיר של מיני בעלי כנף המאכלסים את הארץ וגם חולפים דרכה בכמויות עצומות פעמיים בשנה, בדרכם לאפריקה בסתיו, ובחזרה לאתרי הקינון במזרח-אירופה ומערב-אסיה באביב. בין הציפורים שמגיעות לבקר אותנו בסתיו אפשר למצוא עגורים אפורים, שקנאים, שלדגים גמדיים, עיטי חורש, חסידות, בזי ערב, שרקרקים גמדיים, פרנקולינים שחורים, דאות שחורות כתף ושלדגים לבני-חזה.

בשיא עונת נדידת הציפורים, קרן קיימת לישראל, תחת רשת הצפרות הארצית – כנפי קק"ל, מזמינה אתכם ליהנות מאירועי הצפרתון מספר 6! בין הפעילויות: אתגר הצפרתון למשפחות, תחרות צילום ארצית, מרתון זיהוי ציפורים, סיורי צפרות וצפרתון On -Line. השנה יתמקד הצפרתון במסע הנדידה הגדול של מיליארד ציפורים בכל שנה החולפות בשמי ישראל.

לראשונה השנה, כל משפחה שתשתתף באירועי המשפחות של אתגר הצפרתון, נכנסת להגרלת "פרס חלומי" - טיסה משפחתית למקומות בהן הציפורים מבלות את חופשת החורף באפריקה*. (הפרס המשפחתי: זוג כרטיסים למבוגרים וזוג כרטיסי ילדים למסע באפריקה). 
 

אירועי משפחות

אירועי משפחות יתקיימו  לאורך ארבעה ימים בין התאריכים 2-5 באוקטובר , 2023  במהלך חול המועד סוכות, בשלוש נקודות לאורכה של המדינה בו זמנית, בכל יום בין השעות 09:00-15:00

*עיקבו אחר הפרסומים בתקשורת לעידכונים על האירועים הרשומים לעיל ומקומות נוספים.

בכל נקודה, יחכה צוות של צפרים למשפחות אשר יזניקו אותם להרפתקה בעקבות מסע הנדידה של עיט החורש.  כל משפחה, תקבל חוברת סיפור ומשימות, על מסע ההרפתקאות של קְלַנְגָה – עיט החורש. הסיפור יוביל את המשפחה לטיול קצר, במהלכו גם יקראו ויספרו את הסיפור לילדים וגם יתנסו במשימות חוויתיות המובילות לפתרון כתב חידה. המשימות ילמדו את המשפחות על: סוגי ציפורים נודדות, תוואי הנדידה, סודות נדידת הציפורים, ממה ניזונות הציפורים, חשיבות הנוצות ועוד.

השנה פרס מיוחד למשתתפים באירועי הצפרתון למשפחות - כל משפחה אשר תסיים את מסע ההרפתקאות ותפתור את כתב החידה, תיכנס להגרלה ותוכל להמשיך את הנדידה הגדולה עד לאפריקה ולצפות בעיט החורש וכמובן במיליוני ציפורים נוספות, החופשות באפריקה.

אירוע לכל המשפחה בקקלאירוע לכל המשפחה | צילום: חורחה נובומינסקי, ארכיון הצילומים של קק”ל

יום שידורים מיוחד של צפרתון קק"ל On-Line

ביום השידורים On-Line , תוכלו לצפות בטיבוע ציפורים, לשמוע הסברים על ציפורים שונות, לחוות סיפורים על ציפורים, לשחק משחקים, לצפות בהצגות, לענות על חידונים, לצפות בחיות בר שטופלו במרכז האקלום באגמון החולה, ולהקשיב לשאלות ותשובות עם מומחים בתחום.

הצפייה בשלל התכנים של יום השידורים, תתקיים ביום א' בתאריך 1-10-23 א' חול המועד סוכות בכמה מקומות במרשתת וגם בדף הפייסבוק ואתר האינטרנט של קק"ל. 

צפרתון 2023. יואב דביר, ארכיון הצילומים של קקלצפרתון 2023 | צילום: בוני שיינמן, ארכיון הצילומים של קק”ל
 

תחרות צילום 2-3 באוקטובר 2023

בואו לצלם את ציפורי ארץ ישראל המהממות שישמחו לדגמן לכם בשלל פוזות מפתיעות.

בשנים האחרונות הולכים ומתרבים האנשים שגילו את תחום צילום הציפורים, שהוא אחד מהתחומים המאתגרים ביותר לצילום. הציפורים המרהיבות ביופיין חמקמקות, מסתתרות ונעות במהירות גדולה, וככל שהאתגר לצלם אותן גדול, כך גדל גם הסיפוק בהפקת תמונה מנצחת של ציפור. מרתון צילום הציפורים של צפרתון קק"ל כבר תפס את מקומו כאחת מתחרויות צילום הטבע החשובות בישראל. הצלמים יידרשו, כמו תמיד, להפיק תמונה מנצחת של ציפור בתוך מסגרת זמן של 48 שעות מוגדרות מראש. השנה אנו פותחים שלוש קטגוריות לצילום ציפורים: צילומי נוער וילדים, צלמים חובבים וצלמים עם ציוד מקצועי.

בנוסף לקטגוריות אלה ייפתח השנה מקצה מיוחד של צילום מהטלפון הנייד לתמונות שקשורות למשבר האקלים. זאת לאור ההשפעה של משבר האקלים והמגוון הביולוגי גם על הציפורים. התחרות, נערכת בשיתוף אגודת צלמי הטבע בישראל.

צילום: ירון צ'רקה, ארכיון הצילומים של קק"ל

המקומות הראשון, השני והשלישי יזכו בפרסים יקרי ערך  התמונות הטובות ביותר, יוצגו בתערוכה שתוצג בשיתוף עם ארכיון הצילומים של קק"ל, במרכז המבקרים באגמון החולה.

התמונות שייבחרו לתערוכה ישתתפו גם בתחרות מקוונת באמצעות שיפוט הקהל באתר קק"ל, שבה תיבחר התמונה האהובה ביותר על הקהל הרחב. הצלם או הצלמת שינצחו בתחרות "חביב הקהל" יזכו בפרס יקר ערך.

תחרות חביב הקהל תתקיים בין התאריכים:  9-19  באוקטובר.

חלוקת פרסי הזוכים בתחרות הצילום תתקיים בשילוב עם סיום מרוץ מרתון הצפרות הארצי של קק"ל, באגמון החולה ביום שישי ה- 20-10-23.

מירוץ הצפרתון הגדול!

מרתון הצפרות של קק"ל המתקיים השנה בפעם ה-6 מזמין אתכם, צפרים פעילים, למירוץ זיהוי ציפורים בכל הארץ. 24 שעות של שכרון חושים וציוצים! המרתון הינו מירוץ צפרות המתקיים מדי שנה כחלק מאירועי צפרתון קק"ל בשיא נדידת הסתיו.
 
המרוץ השנה הוא בסימן סיוע לציפורים שנפגעו בנדידה. כידוע, ציפורים רבות נפגעות מניסיונות ציד בלתי חוקי כשהן נודדות מעל לבנון ורבות מאלו ששורדות מגיעות לישראל פצועות או תשושות. באגמון החולה, ישנו מרכז לטיפול ושיקום של ציפורים שנפגעו והשנה אנו מעלים מודעות למאמצי השיקום, על מנת לתת לציפורים הנודדות, הזדמנות שניה.
 
מעוניינים להשתתף? שלחו מייל ליהונתן מירב [email protected]  וקבלו לינק להרשמה.
 

המרתון השנה יתקיים בשני סוגים מירוצים

המסלול הקלאסי:
 
במשך 24 שעות רצופות, יתחרו צוותים של צפרים, במטרה לדגום בכל רחבי ישראל כמה שיותר מינים של ציפורים. 
 
המרוץ מתקיים, בקבוצות של שלושה צפרים ומעלה, המגרש כולל את כל הארץ מאילת ועד לגבול הצפון, קבוצות מוזמנות לזנק מכל נקודה בישראל.
 
מדובר באתגר ייחודי, המחייב היכרות עמוקה ומקיפה עם שלל בתי הגידול של הציפורים בישראל, ועם מגוון מיני הציפורים שניתן לראות בכל מקום.
 
מגבלת הזמן מחייבת את הצוותים לבחור אסטרטגיה לניצול אופטימלי של הזמן המוגבל העומד לרשותם, ולחשב באופן מדויק את מועדי ההגעה המתאימים לכל בית גידול ומיני הציפורים שאותם הם מצפים לראות מאילת ועד לגבול הצפון.
 
המירוץ יתחיל ביום רביעי 19.10.2023 החל מהשעה 00:00 ויסתיים באגמון החולה, ביום חמישי 19.10.2023 בשעה 23:55
 
המסלול הירוק - יום צפרות ללא רכב ממונע:
 
המירוץ יתקיים רק באגמון החולה. הקבוצות תזנקנה ממרכז המבקרים באגמון ביום חמישי 19.10.23 החל משעה 06:00. המירוץ יסתיים ביום חמישי 19.10.23 בשעה 19:00.

המירוץ יתקיים ברגל או באופניים שיסופקו לצוותים ללא עלות. יש לידע מראש במייל. 

טקס הסיום החגיגי, יתקיים באגמון החולה ביום שישי 20.10.2023 בשעה 09:00 בבוקר.
 
חשוב לדעת:
 
  • המירוץ מתקיים בקבוצות של שלושה צפרים ומעלה.
  • מיועד לצפרים מכל הרמות.
  • ההשתתפות במירוץ ללא עלות.
  • מה נדרש? לנקות משקפות וטלסקופים, לתכנן מסלול ולצאת לצפר!
 
מעוניינים להשתתף? שלחו מייל ליהונתן מירב [email protected]  וקבלו לינק להרשמה.

לתקנון מרתון צפרתון 2023 לחצו כאן


ירון צ'רקה, הצפר הראשי בקק"ל: "עולם הצפרות הוא עולם עשיר, יפיפה, חשוב ומיוחד. עולמן המיסתורי של הציפורים וההתבוננות והלמידה מהן, מהווה חיבור וגשר בין אנשים לכל עולם הטבע. במהלך חול המועד סוכות וכמסורת רבת שנים, נקיים שלל פעילויות צפרות לכל אורך המדינה. לצד הפעילויות לציבור הרחב, יתקיימו מספר אירועים למקצוענים בתחום, אשר יביאו לידי ביטוי את היכולות הגבוהה של הישראלים בתחום. זוהי חגיגה של ממש, והכל בזמן חג הסוכות, כדי לאפשר לכמה שיותר אנשים להשתתף ולהנות".