פארק עם סיפור סביבתי

בינואר 2003 התקבלה בממשלה החלטה בנוגע לשיקום נחל הירקון (פרויקט 'גאולת הירקון'). התכנית התייחסה למקטע שבין מקורות הנחל בראש העין ועד לשפכו בתל אביב. טיהור המים נעשה באגנים ירוקים שהוקמו בהוד השרון. הם קולטים את מי הקולחים שזורמים ממכוני טיהור השפכים בכפר סבא ובהוד השרון, ובאמצעות חיידקים מיוחדים מנקים אותם, מזרימים לנחל הדר ומשם - לירקון.

במסגרת הפרויקט הזה הקימה עיריית הוד השרון את הפארק האקולוגי לאורך נחל הדר. מי הקולחים המנוקים יוצרים במרכזו אגם שגדותיו מעוטרות בצמחייה עבותה, לרוחבו הוקמו גשרי עץ להולכי רגל והוא מוקף בשביל הליכה, מתקני ספורט ופינות מוצלות. בנוסף יש שביל רכיבה על אופניים לאורך נחל הדר. הוא אמנם כבר מזמן לא זורם בין פרדסי הדרים אבל גם לאורכו נשתלה צמחיית מים אופיינית וירוקה.

מבט על הר הזבל. צילום זוהר טוריאלמבט על הר הזבל. צילום זוהר טוריאל

מטפסים על "הר הזבל”

עדיין באוטו, חולפים על פני הכניסה לחניון הצפוני וממשיכים ב'דרך הים' מערבה. אחרי כ 200 מטר מגיעים לפנייה שמאלה בדרך עפר העולה לחניון קטן בתל מלאכותי שבעברו היה הר של זבל. שם נחנה את המכונית ונטפס. אל ההר מובילות 2 דרכים נוספות מתוך הפארק, האחת מקיפה אותו ממערב ואילו השנייה כוללת עליה תלולה ממש מהחלק הצפוני של הפארק (בצמוד לחנייה). מדובר בגבעה עם עלייה מפותלת אך מתונה, ובסוף הטיפוס הקצר תרוויחו 360 מעלות של נוף מרהיב של אזור השרון בואכה פתח תקווה מדרום, הר השומרון ממזרח, צפונה פרדסי השרון ומערבה עד הים.

הערות –

  1. שביל הטיפוס אינו מתאים לעגלות. קחו את התינוקות והפעוטות בידיים – הנוף שווה את זה.
  2. השביל מלוכלך. ולא, לא מדובר בזבל שזרקו מטיילים סוררים אלא בפיסות מהאשפה שממנה בנוי ה'הר'. אלה נחשפו עם הזמן על ידי הרוח וכעת מבצבצות מתוך האדמה. קצת מצמרר מצד אחד, מצד שני לגמרי ממחיש את המהפך שעבר התל.

טיול מסביב לאגם – מסלול קצר

חוזרים אחורה עם האוטו ב'דרך הים' (מזרחה) וחונים בכניסה הצפונית של הפארק. בכניסה יש מדשאה קטנה, שולחנות מוצלים וגשרון מעל הנחל מוביל לשביל הסלול סביב לאגם. לאורכו יש גשרי עץ שבקצותיהם פינות מוצלות, מתקני כושר, ספסלים וקולרים. באגם נראים בברור 'מי הקולחים' קולחים מצינורות ומגוון ציפורים.

ללא ספק, הפינה הכי שווה סביב לאגם היא פינת השמשיות הקטנה בחלקו הדרומי. שמשיות סטייל נואיבה, ביניהן חול ים, ספסלים ובריזה. בהמשך השביל, בחלק המזרחי של האגם יש קיוסק, פינת עזרה ראשונה ושירותים.

למעוניינים במסלול קצר ולא רק בהקפה של האגם -  למסלול קצר ניתן, מהפינה הדרומית של האגם להמשיך עם שביל עפר כבוש דרומה, לאורך הנחל ואחד משלושת האגנים הירוקים. משמאלכם מתנשאים בנייני אזור התעשייה ומימינכם, בין הצמחייה וגם על השביל עצמו ניתן לראות לפעמים נחש מתפתל או לוטרה תועה. אל תדאגו – היא ממהרת למים והוא לצל. לאחר כ 200 מטר מגיעים ל'גשר אירי' לכיוון מערב. בימים אלה הוא שקוע בשלולית קטנה, אבל כשהוא יבש, או אם לא אכפת לכם להתרטב קצת, ניתן לחצות אותו, להקיף את האגן (כנגד כיוון השעון) ולחזור בשביל לאגם.

אורך מסלול זה – 2 ק"מ

הערות – 

  1. השביל סביב לאגם סלול ומתאים לעגלות, השביל לטיול לא. שניהם חשופים לשמש.
  2. מתקני הספורט לאורך השביל אינם מתאימים לילדים קטנים.
  3. כמו שכתוב בכל השלטים – הכניסה למים אסורה בהחלט.

טיול לאורך האגנים הירוקים – מסלול ארוך

למסלול זה לא נעבור ב'גשר אירי' לכיוון מערב אלא נפנה שמאלה (מזרחה) ונעשה פרסה לתוך שביל יפה ומוצל בזכות צמחיית קנים עשירה. כאן מזומנת לכם הליכה נחמדה לכיוון מערב עד שתגיעו לגשר פרוחיה הישן המוביל לתחנת בית הפרדסנים. זהירות, העלייה על הגשר מסוכנת. אמנם עובדי הפארק מספרים שגם סוסים עוברים עליו אבל המעקות שלו שבורים. מאחורי הגשר יש מעבר רגלי לחציית הנחל אלא שגם הוא  בימים אלה מוצף. אחרי המעבר נראה דרך עפר חוצה שדות לכיוון צפון, עליה נלך עד שנתחבר לכביש. מעברו נמצאת גבעת הכלניות (רק בעונה, כמובן). נפנה ימינה ונמשיך לאורך הכביש ל'הר הזבל' והכניסה הצפונית.

אורך המסלול 6.5 ק"מ

הערות

  1. השביל הדרומי מוצל ונעים, דרך העפר המובילה לגבעת הכלניות והכביש ל'הר הזבל' חשופים לשמש.