כל המידע על טייבה: נעים להכיר - שכנות ודו-קיום יהודי-ערבי

זאת תהיה ההזדמנות להכיר את שכנינו, הקרובים אלינו גיאוגרפית, ולעיתים רחוקים מהעין ומהלב...

נסייר בגרעין ההיסטורי של הכפר טייבה, ישוב עתיק שראשיתו (לפי ארכיאולוגיה) לפני יותר מ 5000 שנה. ישוב זה התפתח גם בזכות הישיבה והשליטה על ה- Via Maris בארץ ישראל. בתקופה הממלוכית (מאות 14 – 16 לספירה) היתה זו "תחנה" במרוץ השליחים של פרשי דרך הדואר הממלוכית, ולכן נבנתה בטייבה מצודה ואורווה לשרות פרשי הדואר. על חורבותיה נבנתה בתקופה העות'מאנית מצודה גבוהה ומרשימה, היא מצודת "אל-עיליה".

אז היכן נבקר ומה נעשה ?  נבקר במצודת אל-עיליה ששומרה ושוחזרה ובדרכה לשמש מוזיאון עירוני של טייבה (המוזיאון העירוני-ערבי הראשון בישראל).  נעלה לתצפית מרהיבה של 3600, וניווכח  ב"מותניים הצרים" של מדינת ישראל במשך 19 שנותיה הראשונות. דרך השוק הישן, שכולו מצוייר, נמשיך לאזור הגבוה בעיר, נעבור ליד בתי אמידים מסוף התקופה העותמאנית, נראה את ה"סיבאט" - ונבקר במסגד החדש. שם ניגע בנוהגי התפילה; אחת מ-5 המצוות של הדת המוסלמית.

שיאו של הסיור הוא המיפגש האנושי בדיוואן (מרכז מסורתי למיפגש חברתי). שם נסב ביחד ובליווי קפה וממתק נשמע את המארחים שלנו, אנשי מפעל לסבון “שכולו טוב” המעסיק אנשים מיוחדים, ושם גם נשמע את הסיפור הפרטי המופלא של דו קיום בכפר טייבה, מפיה של אשה מיוחדת.