טייבה: נעים להכיר - שכנות ודו-קיום יהודי-ערבי

טיול free tour : נערוך מסע קצר אל הגרעין ההיסטורי של הכפר טייבה (היום עיר !) - נבקר במצודת שמירה תורכית, בסיבאט העתיק, ברחוב מצוייר ובמסגד החדש. בדיוואן נתכבד בקפה וממתק מסורתי. שם יארחו אותנו אנשי מפעל חברתי "שכולו טוב", ושם גם נשמע סיפור מופלא של דו קיום יהודי-ערבי (לטובת הכיבוד ייגבה סך של 10 ₪ בתחילת הסיור).

רשימת הטיולים

  • 19/10/2019 (יום שבת) בשעה 16:30

מחירים

בתחילת הסיור ייאסף סך 10 ש"ח מכל משתתף לטובת הכיבוד במרכז המבקרים / דיוואן.

איפה נפגשים

נקודת איסוף: על כביש 444, לפני הכניסה לטייבה, ברחבת החניה של חנות TOY & JOY (הווייז מכיר).

על הטיול

טיול  free tour  :

זאת תהיה ההזדמנות להכיר את שכנינו, הקרובים אלינו גיאוגרפית, ולעיתים רחוקים מהעין ומהלב...

נסייר בגרעין ההיסטורי של הכפר טייבה, ישוב עתיק שראשיתו (לפי ארכיאולוגיה) לפני יותר מ 5000 שנה. ישוב זה התפתח גם בזכות הישיבה והשליטה על ה- Via Maris בארץ ישראל. בתקופה הממלוכית (מאות 14 – 16 לספירה) היתה זו "תחנה" במרוץ השליחים של פרשי דרך הדואר הממלוכית, ולכן נבנתה בטייבה מצודה ואורווה לשרות פרשי הדואר. על חורבותיה נבנתה בתקופה העות'מאנית מצודה גבוהה ומרשימה, היא מצודת "אל-עיליה".

אז היכן נבקר ומה נעשה ?  נבקר במצודת אל-עיליה ששומרה ושוחזרה ובדרכה לשמש מוזיאון עירוני של טייבה (המוזיאון העירוני-ערבי הראשון בישראל).  נעלה לתצפית מרהיבה של 3600, וניווכח  ב"מותניים הצרים" של מדינת ישראל במשך 19 שנותיה הראשונות. דרך השוק הישן, שכולו מצוייר, נמשיך לאזור הגבוה בעיר, נעבור ליד בתי אמידים מסוף התקופה העותמאנית, נראה את ה"סיבאט" - ונבקר במסגד החדש. שם ניגע בנוהגי התפילה; אחת מ-5 המצוות של הדת המוסלמית.

שיאו של הסיור הוא המיפגש האנושי בדיוואן (מרכז מסורתי למיפגש חברתי). שם נסב ביחד ובליווי קפה וממתק נשמע את המארחים שלנו, אנשי מפעל לסבון “שכולו טוב” המעסיק אנשים מיוחדים, ושם גם נשמע את הסיפור הפרטי המופלא של דו קיום בכפר טייבה, מפיה של אשה מיוחדת.

בהדרכת

טובי גולן

היסטוריונית ומורת דרך מוסמכת. הדרכות בטיולי "בוטיק" בתל אביב, יפו, עין כרם, גליל תחתון ועמק יזרעאל הדרכות עומק

חוות דעת על טייבה: נעים להכיר - שכנות ודו-קיום יהודי-ערבי

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

אירועי סוכות 2019