על ההר

תצפית נוף משכרת, בה התרחש, על-פי המסורת הנוצרית, אירוע הנס לישו הנוצרי. אם תתקרבו אל קצה מצוק תוכלו לראות את התהום שיורדת באחת ונפרשת למטה בכמה סלעים זוממים.

ישו הנער גדל בנצרת, שהייתה אז כפר קטן. ישו, שהיה כבר עלם, הסתובב בבית הכנסת והרגיז את קהל המתפללים בדבריו על האסון ההולך ומתקרב, ועל העם היהודי שלא הולך בדרך הישר. יום אחד נמאס למתפללים לשמוע את ההטפות שלו, והם יצאו לרדוף אחריו, כדי לעשות בו שפטים. ישו ברח מבית הכנסת למרום ההרים. בית הכנסת המשופץ ומשחוזר נמצא כיום במרכז השוק.

על פי המסורת, הגיע ישו בבורחו אל הר קדומים - הוא הר הקפיצה. כשהרודפים כמעט השיגו אותו, הוא קפץ אל התהום ונעלם. המקום נחשב קדוש לנוצרים, שכן אירע בו נס למשיח, ובביקורו בארץ הגיע האפיפיור למקום כדי לערוך בו תפילה.

נקודה שווה לקפה בשטח

מלבד ההקשר הדתי, המקום יפה ומזמין גם למטיילים. ממרפסת הנוף נפרשת תצפית מדהימה על עפולה ועמק יזרעאל, ובתי תל עדשים מסודרים למטה בקוביות. דרומה נפרס מראה עמק יזרעאל, מהתבור במזרח ועד הרי מנשה במערב.

שדות עמק יזרעאל סדורים מרפסת תצפית, ואל הנוף נשלחות מדרגות, עליהן אפשר לשבת ולא לשבוע מהנוף. הצבעוניות משתנה כאן פעמיים ביום: לקראת הזריחה מניס אור השמש את הצללים הכהים שנחים על העמק, ולקראת השקיעה מתרחש תהליך הפוך.

כך שלא משנה באיזה חלק של היום תגיעו לכאן, זה המקום לפתוח פק”ל קפה ולהשתכר מניחוחות ארומת הקפה והנופים המטריפים.