כל המידע על בור חמת: פינה מדברית מקסימה ליד מצפה רמון

בור חמת, ששוכן סמוך לאפיק נחל ניצנה, הוא בור מים עתיק שנחפר לפני למעלה מ-3,000 שנה. מטרתו של הבור העגול הייתה לספק מים למצודה השכנה על ידי אגירת מי נגר עילי (מי גשמים שזורמים על פני השטח).

קוטרו של הבור מגיע ל-15 מטרים ועומקו המירבי הוא 5 מטרים. מדי חורף הבור מתמלא כולו. בקיץ, לאחר שהמים מתייבשים ניתן לראות מדרגות המובילות לתחתית הדפנות העשויות אבנים מסותתות, על מנת לאפשר ניקוי הסחף.

הבור נמצא לא הרחק מבה”ד 1 ואפשר לשלב אותו במסלול מעגלי יפה (צפו בסרטון שבראש העמוד). כיף לטייל כאן לאחר גשמי החורף, אם אתם רוצים לראות בור מים עצום מימדים מלא מים.

את המסלול המעגלי מתחילים עם סימון השבילים הכחול, שמביא אתכם אל בור חמת. בסמוך לבור ניתן למצוא אלה אטלנטית מרשימה וכן פריחת זוגן, זוטת סיני, דרדר החרחבינה, רכפתן מדברי, רכפת בואסיה, קרקש צהוב, סתוונית הקליפות, ציפורן סיני ועוד.

בהמשך המסלול תגיעו אל ספסל שהטבע יצר, שם תוכלו לעצור להפסקת סנדוויץ וקפה. רק אל תשכחו לנקות אחריכם.

המשך המסלול מתחבר לסימון השבילים הירוק. הנופים המדבריים ימשיכו ללוות אתכם עד שתגיעו לנקודה השווה של המסלול – תצפית מהממת למכתש רמון. השילוב של אדמת חול רכה, שמעליה אדמה קשה של אבן גיר יוצר צורות וגוונים מדהימים, שפשוט אי אפשר להפסיק לצלם. כששבעתם מהנוף, ממשיכים ללכת עם השביל עד שחוזרים לבור חמת ולתחילת המסלול.