איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

מערכות המסתור בתל גודד

| 05/07/2020

תל גודד

לצד כביש 38, כשני ק"מ צפונית לבית גוברין מתנשא לו תל גודד, או בשמו הערבי תל ג'דיידה. התל שגובהו כ-398 מטר, מזוהה עם מקום הולדתו של הנביא מיכה. בשנת 701 לפנה"ס נכבש התל במסע סנחריב לכיבוש ממלכת יהודה, בתקופת המלך חזקיהו. בראשית המאה העשרים נחפר התל לראשונה על ידי קרן המחקר הבריטית (PEF). במהלך החפירה התגלו כ-37 ידיות חותם "למלך" המתוארכים ככל הנראה לתקופת חזקיהו. ממצאים מן התקופה הרומית מעידים על עיר מבצר הכוללת שערים, בית מפקד ורחוב קרדו ודקומנוס האופיניים לאדריכלות הרומית (רחובות מרכזיים מצטלבים, האחד בכיוון צפון דרום, והשני בכיוון מזרח מערב).

מערכות המסתור

בדומה לכל אזור השפלה, הרווי במערכות מסתור מימי מרד בר כוכבא, כך גם הדבר בתל גודד. במהלך תקופת הבית השני ניצלו תושבי המקום את סלע הקרטון הרך וחצבו עשרות מערות ששימשו למגורים, קולמבריום ובתי בד (דוגמא יפה לכך ניתן לראות בחרבת מדרס וגן לאומי מראשה-בית גוברין). עם פרוץ מרד בר כוכבא בשנת 132 לספירה הוסבו המערות למחילות מסתור. הפתחים המרכזיים נסתמו ובין כל מערה נחצבו מחילות. בצורה הזאת ארבו לוחמי המרד לצבא הרומי, שכן פתחי המחילות לא היו גלויים לעין. במידה והחליטו הרומאים להיכנס לאותן מחילות, היה עליהם להסיר את השריון העוטף אותם וכך הם איבדו בעצם את יתרונם. טקטיקת הלחימה הזאת הביאה להצלחה גדולה כל כך מבחינת המורדים ושמעון בר כוכבא, שהרומאים נאלצו לשלוח את טובי המומחים על מנת לדכא את המרד.

זחילה במערכות המסתור היא אחת החוויות המדהימות ובעת זחילה ניתן לראות את הגומחות בהן הונחו נרות למאור.

מומלץ להיכנס ללא תיק. פנס חובה!
 

שימו לב: לאחרונה הוצבו באתר שלטים האוסרים על כניסה למערות מחשש להתמוטטות.

אם בכל זאת בא לכם לבקר במערכת מסתור מרתקת ומתוחזקת, קיפצו לביקור בחורבת מדרס הסמוכה.

הוראות הגעה

לחניית הרכב

לבאים מכביש 1: יורדים במחלף שער הגיא לכיוון כביש 38 (בית שמש). בדרך עוברים בצומת תל עזקה, וכמה דקות אחריו חולפים על פני הפנייה ליישוב נחושה. כ-1.5 ק"מ לאחר הפנייה נראה מימין רחבת חנייה קטנה, ובצמוד אליה שער וסימון שבילים ירוק. כאן נחנה את הרכב. התל נמצא בשטחי פארק בריטניה.

לבאים מכביש 35 (קריית גת): פונים בצומת נחושה שמאלה (צפונה) לכביש 38 (בית שמש). לאחר כמה דקות תבחינו משמאלכם ברחבת החנייה והשער.

מהחנייה למערכת המסתור

לאחר שניכנס בשער, נפנה שמאלה ונעקוב אחר הסימון הירוק. לאחר כ-100 מטר נבחין בסימון שביל ישראל (המגיע מראש התל) על אחד מתוך חמישה עמודים המונעים מרכבים להיכנס לשטח התל (כדי לשמור על האתר ועל בטיחות המטיילים). במעבר העמודים תבחינו בשני שבילים – נעלה עוד 30 מטר בשביל השמאלי, עד שנבחין במערה חצובה עם פתח רחב. לאחר שניכנס לשטח המערה נבחין בפתח קטן משמאל  זוהי תחילתה של מערכת מסתור.

אחרי חמש דקות של זחילה תגיעו לחדר המרכזי ששימש בתחילתו כמערת קולמבריום – אחת מתוך רבות הנמצאות באיזור.

היציאה היא באותה הדרך ולכן אם מדובר בקבוצה גדולה עשו זאת בתורות.


ועד שתגיעו לשם, הנה טעימה קטנה מהטיול המרתק בתוך מערכות המסתור:

חוות דעת על מערכות המסתור בתל גודד

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה