רגע של היסטוריה קדומה

בשנת 1468 לפני הספירה, יצא לפועל מסעו של תחותמס השלישי, מלך מצרים, לכיבוש מגידו. בעת העתיקה, הייתה ארץ ישראל (כנען) סמוכה על שולחנה של מצרים. מרידות מבית נתקלו במהרה במסע כיבוש של מלכי מצרים. להזכירכם, ארץ ישראל הייתה מאז ועד היום מקום מפגש בין תרבויות ויבשות, וכך עמדה למעשה על הדרך ממספוטמיה למצרים והייתה לציר חשוב באחת הדרכים המפורסמות, היא דרך הים.

בעומדכם על דרך הנוף, מצידו המערבי של היישוב קציר היושב על מורדות הר אמיר, נשקף לנגד עינכם הנוף הבא: כביש ואדי ערה (65), רמות מנשה והכרמל. התוואי בו עובר הכביש הכל כך פופלרי במדינתנו (שכן הוא מחבר את הגליל אל מישור החוף) הוא תוואי נחל עירון. השמות: נחל עירון, ואדי ערה נלקחו ממקור אחד בלבד והוא תל ערונה שביישוב ערה הנמצא מצפון לכביש 65.

בהגיעו של תחותמס אל אלומת הדרכים המוליכה לתל מגידו, החליט להתקדם דווקא בתוואי נחל עירון, המקום ממנו הכי לא צפוי שיגיע ויכבוש את מגידו, שכן הנחל צפוף ומעבר של חילות ומרכבות צבא מצרים נראה כלא אפשרי. כך הצליח תחותמס להפתיע את תושבי מגידו. אומרים שכוחתיו היו רבים כל כך שכשהגיעו ראשוני הלוחמים המצרים למגידו היה זנבו של הצבא בתל ערונה. כך מתאר תחותמס ה-3 את הנחל באחת מכתובותיו:

"הורייני את הדרך לעבור אל מגידו, 2000 אמה עומקו, צוקים וסלעים קירותיו, מוסכן הערוץ, מלא שוסים נחבאים אל בין השיחים, נתיבך מלא צוקים ואבנים אין אחיזה לרגל, מגודל הוא קנה וקוץ, חוך ודרדר. הערוץ לצידך האחד וההר מזדקר מנגד. מטלטלאתה קדימה מרכבתך נוטה על צדה וירא אתה לדבוק בסוסך פן תושלך לתהום..."

בסמוך לחלקו המערבי של היישוב קציר, נמצא האתר הארכיאולוגי "אל אחוואט" אשר נחפר על-ידי אדם זרטל ומזוהה עם מקום מושבה של התרבות השרדאנית. השרדאנים (מקור השם מעצם זה שהגיעו מסרדינייה) היו חלק מגויי הים אשר הגיעו אל הארץ בתקופת הברונזה המאוחרת. האתר אינו פתוח עדיין לקהל.

הטופגרפיה מכתיבה את הדרך

לא סתם עוברים הכבישים מספר 65 ו-70 בתואי נחל עירון ובתוואי נחל תות-יקנעם למרגלות הכרמל. להרי השומרון, המהווים חלק משדרת ההר המרכזית בארצנו, יש שלוחה דמויית אצבע לכיוון צפון מערב. דמיינו זאת כך, הביטו על אחת מאצבעותיכם. החלק התחתון הוא קמר הר אמיר, החלק האמצעי הוא קער רמות מנשה והחלק העליון של האצבע הוא קמר הר הכרמל. שני הפסים מסמלים את נחל עירון ונחל תות-יקנעם.כאשר בין הר אמיר לרמות מנשה נמצא נחל עירון ובין רמות מנשה להר הכרמל נמצא נחל תות-יקנעם. המקום שהכי נוח לנחל להתחתר בו הוא כמובן החיבור בין צורות הנוף אשר שונות במסלע ובקרקע. נקודת החיבור הזאת היא איזור חולשה אשר הביאה להתחתרות הנחלים תחילה ולסלילת הדרכים לאחר מכן. בדרכים אלו עברה דרך הים המפורסמת והיום עוברים בה שניים מהכבישים הראשיים בארצנו.

טיפ לקפה טוב בשטח

הפסקת הקפה יכולה להיעשות על דרך הנוף בקציר מערב, לצד הנוף של כביש 65 והכרמל הנשקף מחלקו המערבי של היישוב קציר. אך  בטרם פתחתם את פק"ל הקפה, מומלץ להיכנס לרכב ולדלג לקציר דרום (ראו "איך מגיעים" בהמשך). טיילת הנוף בקציר דרום יפהפייה ונוף הר אמיר נשקף ממנה. לצד הדרך פינות ישיבה וצל וזהו בדיוק המקום לעצור את הרכב, להתיישב, להדליק את הגזיה ולתת לקפה לרתוח וכשהשמש לקראת שקיעה, אז ללגום וליהנות מהרוח הנעימה של שעות הערביים.