כל המידע על תחנת רכבת העמק באלרואי

רכבת העמק המחודשת כבר עלתה על הפסים, אבל לא היה ולא יהיה כמו רכבת העמק האגדית, שהייתה לחלק מערש התרבות שלנו בימים שלפני ואחרי קום המדינה. אחת מהתחנות של הרכבת הייתה כאן, באלרואי. היום מחכה לכם כאן מרכז מבקרים, עם שיחזור מדליק, חדשני וצבעוני במיוחד. נקודה נהדרת לקפה והזדמנות לילדים לטפס על קטר ועל קרונות

היסטוריית התחנה

מושב אלרואי נוסד בשנת 1935, כאשר גבולותיו נקבעו משני צידי מסילת הברזל החיג'אזית. מסילת הרכבת הוקמה בשנת 1905 על ידי העות'מנים ששלטו בארץ והיא הובילה נוסעים ומשא מחיפה לדמשק. בשנת 1936 נענתה הנהלת הרכבת המנדטורית לבקשות ועד המושב אלרואי (כיום שכונה בקריית טבעון), והציבה שלט רשמי לעצירת הרכבת באלרואי. תחנת העצירה שירתה גם את הקיבוץ השכן שער העמקים, ומשנת 1937 גם את הישוב קריית עמל. התחנה תרמה מאוד להתפתחות היישובים הללו.

בשנת 1943 בנתה הנהלת הרכבת מבנה לתחנה העשוי מלבני סיליקט. בשנת 1952 חדלו הרכבות לנוע בקו הזה, והתחנה ננטשה ונזנחה. בשנת 1997 יזמו בני אלרואי פעולה והצלה ולשיקום התחנה וסביבתה והפיכתה לאתר היסטורי לשימור מורשת "רכבת העמק". כ-650 מטרים צפונית לתחנה תוכלו למצוא מעיין אלרואי המתאים לביקור ושכשוך.

מבנה התחנה שוחזר ובתוכו תוכלו לראות מספר תמונות המראות כיצד נראה המקום בעבר, כיצד שוחזר ואפילו את הטפסים המפרטים את זמני הרכבת - מרתק.

ביקור ספונטני יפגיש אתכם עם הקרונות הפתוחים, כמה שלטי הסבר ותמונות. מומלץ לתאם מראש הדרכה מקומית ולחוות את מה שהיה לחידוש הטכנולוגי הגדול ביותר שידע המזרח התיכון (הרכבת).

  • לתיאום הדרכה: 052-8239248 (נחום לוי).