כל המידע על עין פית

עין פית הוא נקודת חמד בשיפולי רמת הגולן, בלב שרידי כפר עלווי שנכבש במלחמת ששת הימים

המעיין נמצא באפיק נחל פרע, והוא נובע בכל עונות השנה. מימיו זורמים לתוך בריכה עמוקה עד גובה המותן במים קרירים בתוך מבנה קשתי המזמין את האורחים אליו. המעיין נמצא בלב אזור נעים של עצי אקליפטוס, תאנה ושיחי פטל מתוקים (בקיץ).  כ-50 מטר דרומית למעיין נמצא מבנה ראש הכפר שכיום הוא מט ליפול, וממנו ניתן ליהנות מתצפית מרהיבה לעבר עמק החולה ומקורות הירדן.

כפר עין פית

הכפר עין פית הוקם, יחד עם הכפר זעורה, בתחילת המאה ה-17 על ידי סורים עלווים. על פי מחקר שערך באזור הארכאולוג גוטליב שומאכר בשנים 1884-1885, אנשי הכפר הגיעו מג'בל אל-אנצריה שבצפון-מערב סוריה (מקורם של העלווים) ונקראו לפי שומאכר "נוציירים", שמם הקודם של העלווים. הכפר הוגדר כמשגשג ומוצלח מאוד אשר נשען על גידולים שונים באזור הכפר ובאדמות עמק החולה, בהם; אורז טבק ובוסתנים של עצי פרי וירקות.
לפי שומאכר, בתקופה בה ביקר במקום, בעקבות קרבת הכפר לביצות החולה ככל הנראה גם משום עבודת השדות שם, תושבי הכפר לא היו בריאים[2].

עין פית, ע'ג'ר וזעורה היו שלושת כפרי העלווים באזור[3]. בפברואר - מרץ 1920 התמקמו בכפר אנשי הכנופיות שארגנו את המרד נגד הצרפתים[4].

במפקד שנערך בשנת 1960 נמצא כי התגוררו בכפר 1,523 תושבים. במהלך מלחמת ששת הימים בוצע באזור הכפר מאמץ הפריצה העיקרי של צה"ל לרמת הגולן, על ידי חטיבת גולני, והכפר נכבש במסגרת קרב תל פאחר ונותר נטוש מתושביו[5].

מעיין "עין פית" מהווה מוקד עניין למטיילים. המעיין, הנמצא במרכז הכפר ההרוס ומכוסה במבנה מקומר, מוקף בעצי תאנה ובשיחי פטל, וסביבו מצויים מבני בזלת רבים. הגישה אל המעיין היא דרך כביש משובש היוצא מכביש 99, בין מפל סער למסעדה.