כל המידע על יער נתניה - חורשת הסרג'נטים

יער נתניה, הלוא הוא חורשת הסרג’נטים, משתרע על שטח של 255 דונם ומציע טבע פורח במרכז העיר. קק”ל נטעה ביער עצי אקליפטוס, אלון, אורן ואלה, אך מה שמייחד את היער הם כ-300 מיני צמחים שגדלים בו על קרקעות חוליות, 29 מהם מינים נדירים, 26 – מינים מוגנים ו-18 אנדמים, כלומר גדלים רק בבתי גידול במישור החוף.

את כל היופי הזה אפשר לראות תוך כדי טיול לאורך כ-1.5 ק”מ בשביל טבעתי רחב במרכז החורשה ובשבילי הליכה קצרים יותר, לעשות פיקניק בצל העצים, על אחד משולחנות הפיקניק שבמקום או על גבי מחצלת. הילדים מוזמנים ליהנות ממתקני משחק באזור חורשת האלונים ומול רחוב האוניברסיטה בצד הצפוני של היער.

בימים אלה של אמצע מרץ 2021 פורחים שם, בין היתר, צבעונים, שום תל אביבי, ארבע כנפות מצויות שבערבית נקרא חבלק, לוטם מרווני, לוטם שעיר, תלתן כוכבני, בן חיטה, שפתן מצוי, פשתה צרת עלים, בן חצב יקינתוני ותלתן הפוך. לא מכירים את כל הצמחים בשמותיהם? תוכלו להיעזר בלוח הפריחות שבחורשה.

רגע של היסטוריה

למה זכה יער נתניה לכינוי “חורשת הסרג’נטים”? בקיץ 1947, בשלהי תקופת המנדט, הבריטים דנו למוות שלושה מאנשי אצ”ל – מאיר נקר, אבשלום חביב ויעקב וייס. מה עשו אנשי האצ”ל? חטפו שני סרג’נטים (סמלים) בריטיים בנתניה והחזיקו אותם כבני ערובה במלטשת יהלומים נטושה בעיר. במשך כשבועיים הבריטים עשו חיפושים אחר החטופים, אך העלו חרס בידם.

כל הנסיונות של האצ”ל לשחרור הסרג’נטים תמורת שחרור הנידונים למוות עלו בתוהו וב-28 ביולי 1947 העלו אותם לגרדום בכלא עכו. למחרת נמצאו גופות שני הסרג’נטים תלויות בחורשה. מעשה זה שם סוף למעשי ההוצאות להורג של הבריטים בארץ.

חורשה פורחת ופינות חמד

יער האקליפטוסים הוותיק טומן בחובו שלל פרחים, חלקם כאמור נדירים. את מי אפשר לראות כאן? בינואר – פברואר כלנית מצויה, בסוף פברואר ובמרץ – צבעוני ההרים, בסוף מרץ – תחילת אפריל – בן חצב יקינטוני, תורמוס צהוב ואזוביון דגול. אליהם מצטרפים דודא רפואי, פעמונית קיפחת, כתמה עבת שורשים, עוד שלושה מיני תורמוסים ועוד שלל פרחים. את מיני הצמחייה הנדירים והייחודים תמצאו מרוכזים באזור הצפון-מזרחי של היער, משני צידי השביל הטבעתי. 

גשמי החורף יוצרים בחלק הדרום-מערבי של היער, מול מרכז רחוב אלונים, בריכת חורף. בבריכה חיים צמחי מים וחסרי חוליות. בפינה הדרום-מזרחית של היער ישנה חורשת אלונים, שנטעה עוד בימי המנדט. לאורך שביל היער תמצאו ספספלים המזמינים לשבת עליהם וליהנות מכל היופי הזה.

תראו איזה יופי של חורשה: