כל המידע על גן לאומי תל מגידו

הטיול בגן לאומי תל מגידו חושף היסטוריה מרתקת וארוכת שנים של העבר היהודי. 4,000 שנה של סיפור ארץ ישראל, מהתקופה הכלכותית, דרך תקופות הברונזה והברזל  ועד התקופה הפרסית. רבים מהממצאים נחשפו במהלך החפירות הרבות, שביצעו באתר כחלק מהמחקר המדעי המודרני של תקופת המקרא והובילו בשנת 2005 להכרזה של אונסק”ו על האתר כאתר מורשת עולמית. 

במהלך החפירות בתל מצאו החוקרים 30 שכבות מהתקופה הניאוליתית עד התקופה הפרסית, המלמדות על קיומן של 30 ערים! במגידו. בכל פעם שהיה מאבק על התיישבות הקבע ואחד העמים או השבטים ניצח הוא בנה עיר חדשה על שרידי העיר הקודמת.

לתל מגידו מקור מים מרכזי – נהר הקישון, שאיפשר גם בעבר לעבד את אדמות עמק יזרעאל, כפי שמעבדים אותן היום החקלאים המודרניים.

שרידי חדר מגורים | צילום: שיר בהרשרידי חדר מגורים | צילום: שיר בהר

כיוון שלא ניתן לנתק את הממצאים שנמצאו בתל מגידו מהסיפור המקראי המופיע בתנ”ך, בברית החדשה ובמקורות נוספים, החוקרים ניתחו את הממצאים בהתייחסות אליו. זה כולל את חזון מלחמת אחרית הימים, המוכר כארמגדון, גם הוא מוזכר במרכז המבקרים החדש.

הטיול באתר יוביל אתכם אל נקודות תצפית צפונית ודרומית, שרידי העיר הכנענית, שרידי העיר הישראלית, מפעל המים התת קרקעי והמנהרה התת קרקעית. אליהם נוסף באפריל 2021 מרכז מבקרים חדש, המספר את הסיפור ההיסטורי של המקום באמצעים טכנולוגיים וחפצים היסטוריים.

את תל מגידו מקשטים עצי דקל רבים. למה? מספרים שבשנת 1925 הצטרפו פועלי חפירה ממצרים לעבודות הארכיאולוגיות של המשלחת האמריקאית. המצרים הצטיידו בתמרים מגדת הנילוס ואת הגלעינים השליכו על הקרקע. הם נבטו והפכו לעצי דקל, שמהווים סמל בלתי נפרד מתל מגידו. 

שני בעלי חיים מאפיינים את תל מגידו. האחד – בז, אותו אפשר לראות מקנן מעל התל. ואם יתמזל מזלכם – תוכלו לצפות במהלך הביקור בבז האדום מרחף מעל התל.  השני – "רב רגל" – מרבה רגליים שחור. 

כאן זרקו פועלי חפירה ממצרים גלעיני תמרים | צילום: שיר בהר

כאן זרקו פועלי חפירה ממצרים גלעיני תמרים | צילום: שיר בהר

נקודות עניין בגן לאומי תל מגידו

מרכז מבקרים

מרכז המבקרים החדש בגן לאומי תל מגידו מציג את ההיסטוריה המקראית של המקום, מימי הממלכה המשגשגת של המלך דוד, דרך המלך שלמה, יאשיהו וממלכות ישראל השונות. החוקרים בחרו להציג את סיפור מגידו בחמש מערכות: מסע תחותמס השלישי – מלחמת עולם ראשונה, מושלי כנען – מאבקי בירידיה מושל מגידו, המלך שלמה ומגידו – חידת האורוות, ישראל – הממלכה הנשכחת ויאשיהו והארמגדון.

את כל אלה תוכלו לראות באמצעות חפצים היסטוריים כמו שנהבי מגידו, שנמצאו בתל בשנות ה-20’ וה-30’ של המאה הקודמת, המלמדים על עושר תושביו בתקופת המקרא. במרכז נמצאת גם מצבת פרעה שישק (שושנק הראשון), מלך נוצרי שכבש את מגידו והציב בה מצבה.

כתובת מלכותית מתקופת פרעה שישק | צילום: שיר בהר

כתובת מלכותית מתקופת פרעה שישק | צילום: שיר בהר

אליהם נוספו מיצגים בטכנולוגיות חדישות, בעיקר ב"חדר המודל", החדר המרכזי, המדמה את החיים בתל עצמו לאורך השנים בעזרת טכנולוגיות וידאו חדישות.  

מודל החיים בתל מגידו לאורך השנים | צילום: שיר בהר

מודל החיים בתל מגידו לאורך השנים | צילום: שיר בהר

התקופה הכנענית: שער העיר וארמון כנעני (המאה ה-15 לפנה"ס)

בין השרידים מהתקופה הכנענית נמצאו רצפת אבנים מקוריות ושרידי הארמון הכנעני בו התגלו חפצי זהב, מאות תכשיטים וחדר רחצה מרוצף צדפים. גם המקדשים ששימשו לפולחן עד תקופת ההתנחלות של בני ישראל במאה ה-12 לפנה”ס וקבר אגאי – כנראה מתקופת הברונזה המאוחרת או מראשית תקופת הברזל נמצאו כאן.

שער העיר הכנענית | צילום: שיר בהר

שער העיר הכנענית | צילום: שיר בהר

התקופה הישראלית הקדומה: שער העיר, ארמונות ורובע אשורי (המאה ה-10 לפנה"ס) 

לא רחוק מהשער הכנעני התגלה שער מאוחר יותר מהתקופה הישראלית הקדומה. השער נבנה כנראה בתקופת אחאב המלך והוא שימש את מלכי ישראל לביצורים. שני השערים נקראיים “שער משולש” הודות לשלושה חלקים מאוד מתוחכמים מהם הם בנויים. השערים בנויים באופן הנותן יתרון למגינים וכך מאפשר להם לשלוט בקרב.

שימו לב שהפתח הראשון של השער צר ומאפשר מעבר לכמות מועטה של תוקפים לעומת המגינים. בנוסף התוקפים נמצאים בגובה נמוך יותר מהמגינים. אליהם מצטרפים מגינים העומדים על החומה וזורקים אש ואבנים על התוקפים. המשך השער רחב יותר ומאפשר ליותר מגינים לשמור עליו.

בנוסף התגלו כאן מבנים גדולים, שממחישים את עוצמתה של העיר מגידו. לאחרונה שוחזר השער הישראלי מימי המלך שלמה, שהיה בכניסה לעיר. שני שערי העיר, מהתקופה הכנענית ומהתקופה הישראלית, שימשו בתקופת המקרא כאזורים מסחריים בהם הכריזו הסוחרים על מרכולתם. 

אורוות הסוסים

במקרא מגידו נחשבת כ"עיר רכב", עיר שמוצב בה חיל פרשים. סוס נחשב בעל חיים בזבזני, כיוון שהוא לא משרת את צרכי האדם - אין לו בשר או חלב למאכל, הוא עדין ואי אפשר לעבוד עמו בשדה. כך הופך למעשה הסוס לנטל כלכלי אותו ממנים המיסים המוטלים על ממלכת יהודה, על פי המסופר בספר שמואל.

למרות אזהרותיו של שמואל לעם שרצה מלך כמו כל הגויים, על כל הסממנים החיצוניים כמו צבא וסוסים, גבר רצון העם על שמואל. הראייה לכך הן אורוות הסוסים, שנמצאו בתל מגידו. 

את הסוסים החזיקו השליטים בתל מגידו בעיקר למטרות מלחמה. באחת מנקודות התצפית המרשימות בתל ניתן לראות את שיחזור האורוות, בהן גם אבוסים וקורות לקשירת הסוסים.

מתחם אורוות הסוסים | צילום: שיר בהר

מתחם אורוות הסוסים | צילום: שיר בהר

מפעל המים

מפעל המים נחשב לגולת הכותרת של תל מגידו, בין היתר, הודות לעובדה שהמערכת ההנדסית המפוארת, נחצבה במאה ה-9 לפסה"נ, ללא אמצעים טכנולוגיים. המפעל שימש כמקור מים סודי לעיר לתקופת מצור. באותה תקופה גרו בתל מגידו הישראלים – תושבי ממלכת ישראל בימי אחאב המלך, שסבלו באופן קבוע מאיומים של העמים השונים סביבם, ביניהם הארמים, האשורים ואפילו ממלכת יהודה שניהלה מלחמת אחים עם ממלכת ישראל באופן קבוע. 

מפעל המים שימש את התושבים מהמאה ה-9 לפנה"ס עד התקופה הפרסית – המאה ה-5 לפנה"ס, אז הישראלים נטשו את העיר. 

מפעל המים בגן לאומי תל מגידו | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

מפעל המים בגן לאומי תל מגידו | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

גולת הכותרת של הטיול בתל מגידו היא הירידה אל המנהרה התת קרקעית, שתכליתה היתה להוביל מים לתוך החומות. בעבודה הנדסית מרשימה מאוד חצבו בצד אחד פיר עמוק מאוד וממנו חצבו מנהרה ארוכה, המגיעה עד למעיין הנמצא מחוץ לחומות. 

השימוש במים מהמנהרה נועד לשעת מצור בלבד ולא לשימוש יומיומי וגם אז – רק למי שתייה. ממקום הפיר הורידו עם חבלים חביות, מילאו אותם מים והעלו חזרה למעלה. אל תפספסו את הירידה אל המנהרה התת קרקעית ואחריה את ההליכה על גשר עץ, המוביל עד נקודת המעיין. קחו בחשבון ירידה ב-160 מדרגות. את הטיפוס חזרה אפשר לעשות מהמדרגות שליד המעיין, העוקפות את התל ומוליכות אתכם לאזור תצפית אחר על העמק, יפהפה לא פחות.

המנהרה התת קרקעית במפעל המים | צילום: שיר בהר

המנהרה התת קרקעית במפעל המים | צילום: שיר בהר

נקודות התצפית הצפונית והדרומית

בנקודות אלו תוכלו ליהנות מנוף פנורמי לעמק יזרעאל – הר הגלבוע, רכס הרי שומרון כולל מעבר ואדי עארה החוצה את הרכס, המוחרקה וכנסיית המוחרקה המפורסמת, רכס הרי נצרת, הר תבור וגבעת המורה. 

פעילויות מיוחדות בגן לאומי תל מגידו

סיורים מודרכים

האתר מציע סיורים מודרכים, הנמשכים כשעתיים ומקימים לתחייה את סיפורי העבר. הסיורים עוברים בנקודות העניין של האתר ומתאים לכל הגילאים.  יש להירשם לסיור מראש דרך האתר.

  • בשני, 17.5.21, 24.5.21, בכל שעה עגולה בין השעות 9:00-14:00 יצאו סיורים מודרכים ממרכז המבקרים

מרחבי בריחה

במקום מתקיימים מרחבי בריחה, המתאימים לפעילות משפחתית. רוכשים במרכז המבקרים של האתר ערכת קוד בעלות של 20 שקלים, המספקת את כתב החידה “החותם של עבד ירבעם”. הצלחתם לפצח את כתב החידה? תקבלו את חותם מגידו, הנושא את שמו של ירבעם, ככל הנראה ירבעם השני, והוא החותם הקדום ביותר של מלך ישראלי שנתגלה עד כה. 

מידע שימושי

  • שעות פעילות: שעון קיץ: ראשון – חמישי ושבת, 8:00-17:00, שישי וערבי חג, 8:00-16:00 | שעון חורף: ראשון – חמישי ושבת, 8:00-16:00, שישי וערבי חג, 8:00-15:00 | ערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח:8:00-13:00 | כניסה אחרונה שעה לפני שעת סגירה

  • מחירים: מבוגר: 28 ש”ח, ילד (5-18)/ אזרח ותיק: 14 ש”ח, סטודנט: 24 ש”ח

  • נגישות באתר: חניה, שבילי בטון – נוחים להליכה למעט העלייה לראש התל והירידה למפעל המים, שירותים, שולחנות פיקניק, מוזיאון, חנות מזכרות ומסעדה. בראש התל - מרפסות תצפית מוצללות לנוף וספסלים

  • הכניסה לכלבים מותרת בתנאי שהכלב קשור ברצועה ומחסום פה. אסורה הכניסה למבנים

  • הכניסה לגן לאומי תל מגידו מחייבת רישום מוקדם באתר רשות הטבע והגנים »