הסבר על המעיין

המעיין נובע ברוב ימות השנה, מתוך ניקבה שדופנותיה מדופנות באבן. הניקבה היא חלק ממפעל השקיה קדום, כנראה מן התקופה הביזנטית. מי המעיין זורמים כיום באמת מים קצרה שמוליכה את המים לבריכת אגירה. למרגלות המעיין הכשירה קק"ל גן ובו מדשאה רחבת-ידיים שנועדה למנוע את סחף הקרקע לבריכת האגירה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)צילום אדר מרטיארנה

היסטוריה על האזור

הנתונים הטבעיים של עמק איילון הפכו אותו כבר בימי קדם לאזור מבוקש מאד. זאת משום שהקרקעות הפוריות, שניהנו משפע מים שהתנקזו אל העמק, עובדו כבר משחר ההיסטוריה, וכן היות שבתחום העמק קיים גם צומת דרכים אסטרטגי, החולש על דרכים שעולות מהשפלה וממישור החוף לירושלים ולבית חורון. 
קרבות רבים ניטשו על השליטה בעמק. אחד המפורסמים שבהם הוא מלחמת יהושע במלכי הכנענים, שהסתיימה בקריאה המפורסמת: "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון" (יהושע י' 12). בעמק איילון התנהלו גם קרבות קשים בין החשמונאים והסלבקים במאה השנייה לפנה"ס. 
בשלב הראשון של כיבוש הארץ בידי הערבים, במאה השביעית לספירה, שימש העמק כמרכז לכוחותיהם. גם הצלבנים העריכו את עמק איילון כנכס אסטרטגי והקימו בלטרון מבצר חשוב - לה טורון דה שבלייה. במלחמת העצמאות ניטשו כאן קרבות עקובים מדם בין כוחות צה"ל וצבא הלגיון הירדני

עלות כניסה

הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום.

מידע נוסף

פתיחת שערי פארק איילון קנדה בשעה 05:30 בבוקר, סגירת שערים מידי ערב ב-19:00. לא תתאפשר כניסת רכבים בשעות בהם הפארק סגור בשערים. כניסה רגלית מתאפשרת בכל שעות היממה

בחניון התמרים והאגם הונגשו המתקנים הבאים: 
תצפית על האגם, ספסל ושביל הליכה  מסודר.