איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

זוויתן תחתון ובריכת המשושים

רמת הגולן מלאה במסלולי מים רבים. אחד מהיפים והמגוונים שבהם הוא המסלול בחלקו התחתון של נחל זוויתן, שמתחיל ברמת יהודיה, יורד לנחל שקיבל את שמו בזכות פיתוליו הרבים, עובר בין בריכות, מעיינות ומפלים, ומסתיים בבריכת המשושים הקסומה, שטבילה בה ביום חם היא תענוג שאין שני לו
| 13/09/2020

עדכון 10.9.2020: בהמשך לתוצאות בדיקות לחיידקים שנדגמו ב-2 בספטמבר 2020, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מודיעים לציבור המטיילים ולמועצות האזוריות והמקומיות, כי בדגימות המים במשושים (בריכת המשושים) נמצאו תוצאות דיגומים שחורגות מההמלצות – עובדה המעידה על הימצאות זיהום במים. לא נמצא מקור זיהום ידוע והכניסה לנחלים האלה עלולה להיות מסוכנת. הרחצה באחריות המתרחץ.

עדכון 16.8.20: מרשות הטבע והגנים נמסר כי קטע במסלול הטיול המוביל לבריכת המשושים סמ"ש אדום 1457 ושחור 1465, ובמסלול זוויתן תחתון – סמ"ש שחור 1452, סמ"ש אדום 1465 – סגורים עקב בעיית בטיחות.

איך מטיילים

לא משנה באיזה מסלול תבחרו, יש להצטייד במספיק מים לבנאדם (לפחות 3 ליטרים), כובע, נעליים ומקדם הגנה. אפשר גם להביא סנדלים לטבילה במים. בנוסף, ברמת הגולן אזורים רבים בהם יש מיקוש ולכן אין בשום פנים ואופן לרדת מהשבילים המסומנים או לחצות גדרות ומאוד מומלץ לטייל עם מפת סימון שבילים מעודכנת בה מסומנים שטחים אלו.

להלן שתי אפשרויות מומלצות לטיול:

  • מסלול קווי (לא מעגלי): תחילתו בחניון יהודיה וסיומו בבריכת המשושים שליד הישוב חד נס. במקרה זה נדרשים שני רכבים (או להסתמך על טרמפים - אז כדאי להשאיר את הרכב בסוף המסלול ולתפוס טרמפ לתחילתו) מסלול הטיול בחלק התחתון של נחל הזויתן שממשיך לבריכת המשושים הינו למיטבי לכת ומשכו 6-7 שעות.

  • שני מסלולים מעגליים: הראשון בנחל הזוויתן התחתון, והוא מתחיל ומסתיים בחניון יהודיה. המסלול שני הוא בבריכת המשושים, והוא מתחיל ומסתיים בחניון בריכת המשושים. רמת הקושי זהה לזו של המסלול הקודם (הכניסה לחניונים ולמסלול בתשלום).

מידע שימושי

שעות הכניסה לשמורה:

הכניסה לשמורה נסגרת שעתיים לפני שעת הסגירה הרשומה (בשעה 15:00 הכניסה האחרונה למסלול שהוא עד שעתיים הליכה, בערבי חג ושישי – שעה קודם)

  • בשעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 7:00-17:00 | שישי וערב חג: 7:00-16:00

  • בשעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00

  • בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00

מחירי הכניסה: מבוגר: 22 ₪ | ילד: 10 ₪ | אזרח ותיק: 11 ₪

למידע נוסף: 04-6963043 או 04-6962817

איך מגיעים

  • נקודת ההתחלה – חניון יהודיה: מצומת יהודיה שבצפון הכנרת, ממשיכים עם כביש 87 לעבר קצרין. לאחר כ-7 ק"מ נראה בצד שמאל פנייה ברורה לעבר חניון יהודיה [1 במפה].

  • נקודת הסיום – חניון המשושים: מחניון יהודיה חוזרים ויורדים בכביש 87 לעבר צומת יהודיה. בצומת ממשיכים ישר וצומת בית צידה הסמוכה, פונים ימינה. מטפסים עם הכביש, עוברים את הישוב חד נס, וכ-3 ק"מ מהכניסה לישוב נראה פנייה משולטת ימינה לדרך שבהמשך הופכת לדרך עפר טובה. דרך זו, המסומנת בסימון שבילים שחור, מובילה לעבר חניון יהודיה [7].

הגעה לבריכת המשושים בלבד:
מצומת בית צידה, נוסעים צפונה בכביש 888 כ-6 ק"מ, עד שמגיעים לפנייה משולטת ימינה אל בריכת המשושים. פונים וממשיכים כ-2 ק"מ עד לחניון שמורת טבע נחל המשושים. מחנים את הרכב ומכאן ממשיכים ברגל, בירידה במסלול מסומן עד הבריכה. משך הירידה לבריכה כ-20 דקות, ומשך העלייה בחזרה באותה דרך כ-30 דקות (העלייה אינה קלה).

  • waze: בריכת המשושים

מסלול הטיול

הגולן | עמוס קינן

הגולן שונה. הוא יותר קודר, יותר פראי, יותר הירואי מכל חבל ארץ אחר במקומותינו. סלע הבזלת השחור מייחד אותו. בית הכנסת וחומה לבנה. גם הירוק העז וצבעי הפריחה המרהיבים עם השחור, שונים, מפחדים...

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

בגולן צריך ללכת, מי שאינו הולך בו, אינו רואה אותו. הגולן הוא מקום שאפשר לעבור בו במכונית ולא לדעת שהוא קיים. מי שרוצה לראות אותו, אין לו ברירה אלא לקחת תרמיל על שכם ולרדת. לרדת מהכביש, כמובן. אתה הולך על הרמה החשופה ואינך מנחש שבעוד כמה רגעים תיפול אל נקיק עמוק ותשמע את שאון המים היורדים במפלי ענק. הנשר שמתחתיך מתרומם, אומר לך שאתה נמצא בעצם על שפת מצוק...

אתה מהלך בתוך סבך צפוף של הרדופים ועצי ערבה וריח משכר של נענע באוויר. המים שוצפים על פני הסלע, אם אתה רוצה לראות את הכוח שיש במים - כאן הוא! הקירות העתיקים הזקופים והמפלים שלרגליהם בריכות. ועל הבריכות עלי תאנה צפופים - מה ישווה לזה?! קח תרמיל ורד אל הפלג, השתרע בנחת בצל, אבל - קרוב אל המים, וקרוב אל שאונם, אין כמוהם לנסוך שלווה. לשכב על הגב ולהביט אל השמיים. אחכ לעצום את העיניים - ולהאזין. רק להאזין.

נחל זויתן תחתון

נצא מחניון יהודיה [1] מערבה בשביל הליכה המסומן בסימון שבילים ירוק. השביל עובר ביער יהודיה המשתרע על שטח של שלושים אלף דונם. אזור יער יהודיה הוא רמה בזלתית המשתפלת מתונות מרום של מאתיים מטר מעל פני הים בצפון מזרח לגובה של מאתיים מטר מתחת לפני הים באזור בקעת בית צידה – צפון הכנרת. הרמה ומורדות הקניונים החתורים בה מכוסה ביער פארק מרשים של עצי אלון תבור ואלה אטלנטית אליהם נלווים שיזף מצוי, שיזף השיח ולבנה רפואי. בחורף ובאביב מכסים את השטח שבין עצי היער נרקיס מצוי, רקפת מצויה, כלנית, אירוס הגולן, חצב מצוי, כרכום, חלמונית זעירה, פשתה שעירה, עכנאי נאה ועוד רבים אחרים.

בשמורה תוכלו למצוא גם עדרים גדולים של חזיר בר (נסו לאתר את העקבות וסימני החפירה שלהם), צבי ארצישראלי (שהובא בשנות השבעים מרמת יששכר), תן זהוב, שועל מצוי, שפן סלע, נברן השדה, דורבן, קוצן מצוי ומיני עופות כגון חוויאי נחשים, עיט נצי, רחם ונשר.

לאחר הליכה של  כ-1.5 ק"מ השביל הירוק פוגש בשביל המסומן באדום [2]. נפנה ימינה במסלול המוביל לנחל הזיותן התחתון. השביל הולך בסמוך לשפת הקניון של הזויתן כ-400 מטר צפונה עד שהוא מגיע לפיצול עם שביל שחור [3] שמתחיל בירידה איטית אל הנחל.

השביל השחור מהלך בין אבני הבזלת ושיחי הרדוף הנחלים הפורח בוורוד כל השנה אותם מלווים עצי ערבה וחרוב, נענע משובלת ושנית. ב-2 הק"מ שבהם השביל עובר באפיק הנחל, הוא נפגוש שתי בריכות גדולות ועמוקות, שאסור לפספס את ההזדמנות לנוח ולרחוץ בהם. 

עין נטף

לאחר שחייה נעימה, נמשיך בשביל השחור עד המפגש עם השביל האדום [4]. בנקודה זו תוכלו לבחור אם לחזור לחניון יהודיה לסיום המסלול המעגלי, או להמשיך ולסיים את המסלול בריכת המשושים (מסלול שאינו מעגלי).

גם לאלו שבוחרים להמשיך לעבר חניון יהודיה, מומלץ להמשיך לעבר עין נטף, שנמצא כ-200 מטר במורד הנחל בסימון השבילים האדום. עד מהרה נראה שלט המפנה לכיוון עין נטף [5]. שמו של המעיין ניתן לו עלפי צורת נביעת המים: בצורה איטית, טיפה אחר טיפה, נוטפים המים לקרקע ויוצרים כעין נטיפים. אלו הממשיכים לעבר בריכת המשושים, ימשיכו במורד הנחל בשביל האדום. לאחר כמה מאות מטרים השביל עובר לגדה הימנית ומתחיל לטפס לעבר הרמה שנמצאת בין נחל הזויתן לנחל המשושים. העלייה לא קלה, אך בסופה נוף יפהפה של אזור רמת יהודיה.

בריכת המשושים

נמשיך בהליכה במישור שעצי אלון פזורים בו, ולאחר כ-2 ק"מ נתחיל לרדת לעבר נחל המשושים ובריכת המשושים [6].

נחל המשושים הוא הארוך בנחלי הגולן אורכו כ-35 ק"מ. אנו נפגוש אותו בבריכת המשושים, שנקראת כך על שם תופעה גאולוגית מרתקת, שיצרה בה צורות של מעין משושים, רובם בני חמש או שש צלעות, וקוטרם כארבעים ס"מ. העמודים נוצרו תוך כדי התקררות הלבה: הפרשי הטמפרטורות והלחץ בשכבות השונות של הלבה הזורמת גורמים לסידוק. כאשר זרימת הלבה היא איטית והשיפוע הוא מתון נוצרים משושים מושלמים.

מומלץ מאוד להכנס לבריכה וליהנות ממימיה. שימו לב לא לקפוץ ולשמור על הנקיון. בשטח הבריכה אסור לאכול, שכן הצרעות נמשכות מהר מאוד לאוכל והופכות את הביקור ללא נעים. בתום הביקור בבריכה, נעלה עם השביל בגדה הנגדית לזו שבאנו בה, עד לחניון בריכת המשושים [7] שם נפגוש את הרכב המאסף.


ועד שתגיעו לנחל זוויתן ולבריכת המשושים, הנה טעימה קטנה:

חוות דעת על זוויתן תחתון ובריכת המשושים

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג