כל המידע על טיול ג'יפים בפארק איילון-קנדה ועין איוב

  • סוג 4X4 SUV: קל, בינוני.
  • התחלה: בכניסה לפארק איילון-קנדה.
  • סוף: כביש מספר 1, שער הגיא ממזרח למערב, בכביש המשתלב מכביש 38, בית שמש שער הגיא.
  • חניונים: לאורך פארק איילון. עין איוב. 
  • נקודת העצירה לקפה: מרפסת ציון קברו של איבן ג'בל, בפארק איילון- קנדה. עין איוב, בצל התאנה.

על המסלול

זוהי דרך יפה ופשוטה לנהיגה. כמעט בסיומה נחבא מעיין קטן ויפה. סביב המעיין רועות הרבה פרות, כך שהשטח "מצטיין" גם ב"מוקשי נעל", מהסוג הנפוץ שפרות משאירות בשטח. כדאי לשריין את המקום תחת עץ התאנה –אני הייתי שם באחת השבתות, אז "התנחלו" ליד עץ התאנה חבורות של מטיילים, שנטו את אוהלם ליד המעיין. לכן, מי שרוצה את המקום חייב לשלוח "חיל חלוץ", לתפוס מקום.

המסלול קל יחסית, קצר ומשתנה מאוד בין נסיעה בחורף לקיץ. למרות שהטיול בחורף ובאביב מומלץ, כדאי לערוך את הטיול גם בימי הקיץ ורצוי לבחור את שעות אחר הצהריים. בעקבות החורף, יש כמה נקודות שבהן הגשם סחף חלק מהשביל ונוצרו בו חריצים עמוקים - נדרשת זהירות! בתוך החריצים נחבאות אבנים גדולות. אחרי הגשם המסלול יחסית מסוכן בגלל החלקות ובוץ של אדמה כבדה.

מנזר אמאוס ניקופוליס | צילום: דובי זכאי
מנזר אמאוס ניקופוליס | צילום: דובי זכאי

 

טיפ מהשטח: שילוב 4x4

tip image 660x370בירידה לשטח - הקפידו לשלב ל-4X4 (אפילו אם נראה לכם שאין צורך), כך תשמרו על מכלולי הרכב ותיהיו מוכנים לכל בעיית עבירות שתצוץ על תוואי הנסיעה. כלי רכב בעלי הנעה כפולה קבועה - חייבים לנעול את הדיפרניאל המרכזי בירידה לשטח, כך תכינו את הרכב בצורה הטובה ביותר להתמודדות עם תוואי השטח המשתנים.

הטיפ באדיבות מדריך הטיולים ג’וי בירן

תוספת מדליקה לטיול

יום הטיול שלכם מסתיים ביציאה לכביש 1, בסמוך למחלף שער הגיא. משם, הדרך אל מוזיאון יד לשריון, אחד מאתרי המורשת החשובים והמעניינים ביותר במדינה, קצרה מאוד. האתר, הממוקם בתוך פארק לטרון, מהווה אתר הנצחה עצום לחללי חיל השריון וכולל למעלה מ-160 טנקים ומשוריינים מהמלחמות השונות. תמצאו בו גם סיפורי גבורה שונים על חיילי חיל השריון, שקיפחו את חייהם במלחמות השונות.

מפת המסלול:

מהלך המסלול

(איפוס מד האוץ)

0 – פארק איילון, כניסה לפארק, מפת הפארק בכניסה.

פארק איילון-קנדה, אחד הגדולים ביערות קק"ל באזור המרכז. בשנת 1973 החלה קק"ל בטיפוח פארק קנדה. השם פארק קנדה ניתן בגלל תרומתם הנדיבה של יהודים מקנדה. סרט תחקיר שהוקרן בטלוויזיה סיפר על שלושת הכפרים שהיו בתחום הפארק. לאחר שידור הסרט, הסתבר לחלק מיהדות קנדה שחלקים מהפארק גולשים מעבר לקו הירוק וביקשו למחוק את שמם מהפארק, או אז שמו הוסב לפארק איילון.

רוב המטיילים מכירים את המקום כפארק קנדה, על כן מצמידים את שני השמות, פארק איילון כמובן בגלל מיקומו בעמק איילון. שימו לב לקיומו של פארק נוסף הנקרא פארק איילון והוא נמצא קרוב לתל אביב. כדי להבדיל בין שני המקומות, הפארק הסמוך לתל אביב נקרא פארק איילון תל אביב.

פארק איילון-קנדה מגוון בצומח. תמונות השלכת מושכות רבים בסתיו, לקראת החורף. תמונות יפות לא פחות מתקיימות באביב: פריחות מרהיבות של שקדיות, כליל החורש, בוהניה ועוד. באזור אתרים ארכיאולוגים רבים, אתרי מורשת ומסלול טיול רגלי מיוחד (בעיקר בחורף), בעמק המעיינות, שיורד עד לאגם הגדול שבמרכז הפארק.

0.1 – מיד אחרי הכניסה לפארק, המחסום מורם באופן קבוע, פניה ימינה, כביש משובש ודרך עפר מוליכה דרומה.

0.7 - סימון (שביל אדום), פניה ימינה לדרך נוף דרומית (מעבר על גשרון).

0.8 - פניה שמאלה, סימון שביל אדום חורש ברושים צעירים.

1.2 – מזלג דרכים לבחור בשמאלי.

1.3 – טיפוס בעליה לעבר מתחם הקבר של איבן ג'בל, מרפסת צופה אל הנוף בוסתנים לרדת במדרגות.

שיח' איבן ג'בל, היה גיבור מוסלמי, שלחם וכבש באזור. סיים את חייו במגיפה בשנת 639 לספירה. מבנה עטור בכיפה גדולה, עם מרפסת מרהיבה ותצפית נוף מרהיבה. כדאי לתכנן את המסלול (או בפעם אחרת), כדי להגיע אל מרפסת הנוף לקראת השקיעה, אחד המקומות הרומנטיים באזור המרכז, וכמובן שהמקום מתאים לקפה.

1.6 – מימין, מטפס שביל הליכה. מסלול הליכה קצר רגלי לנקודת תצפית על לטרון.

1.9 – פניה ימינה, שילוט דרך נוף דרומית (סימון שביל אדום), מעבר בקר ואחריו מתחיל שביל שמתאים לג'יפים ולג'יפאים. ההתחלה קלה, במהלך הדרך יש כמה מקומות קשים למעבר, בגלל נזקי זרימת מי הגשמים לשבילים. אני מזכיר שוב, במידה וירד גשם, השביל בחלקים מסוימים הוא חלק מאוד, בחלקים אחרים מגיעים לאדמה חומה, כבדה, וגם זו בעיה רצינית.

2.7 – מזלג דרכים. ממשיכים ישר (בוחרים בשמאלי).

3.9 – פניה ימינה. לא להמשיך ישר.

4.1 – פניה שמאלה ועליה.

4.6 – פיצול שבילים, פנייה שמאלה על הסימון האדום.

5.0 – מתחילה ירידה יפה לכיוון 'עין איוב'.

5.3 – צומת שבילים ממשיכים בשמאלי.

5.4 – ממשיכים ישר.

5.6 – פניה שניה שמאלה (חדה) לעין איוב.

5.7 – עוד עליה קטנה, סערת אבק ואנחנו בעין איוב.

עין איוב – יתכן והשם מקושר לאיוב המקראי, למרות שיש אתרים בצפון הארץ שמתייחסים לאיוב (מפל ומערה). בכל אופן, לפי הגרסה העדכנית, כאן שכן הכפר דיר איוב, כנראה על שמו נקרא המעיין. גירסה נוספת שרווחת בין המטיילים היא שגל אבנים ממערב למעיין הוא קברו של איוב, אך אין סימוכין לשמועה.

בחלק התחתון של המעיין יש בריכה מסודרת, עומקה כמחצית המטר, מוקפת אבן. המים לא נראים נקיים, אך מומחים מציינים שזו אצה שמתפתחת ומעכירה את המים. יש זרימה קטנה בדופן הצפונית והמים גולשים לבריכה הגדולה. על המעיין מצל עץ תות ענק. בצד השמאלי של הבריכה, שלוש מדרגות חצובות באבן, שמוליכות לרחבה גדולה של עשב ירוק, תחת לעצי תאנה ענקיים. זה מקום מצוין לקפה (אלא אם הפרות הקדימו אתכם).

לצד המעיין, מימין, צל מרווח של עצי שיזף, ביניהם מתחיל שביל קטן, רגלי, שפונה שמאלה ומטפס אל גבעה קטנה. המשיכו שמאלה, לעבר עצי תאנה ורימון, למרגלות התאנה, הנביעה של עין איוב. הנביעה תחומה בתוך אבנים מעוגלות, מים צלולים בעומק של מחצית המטר, ממלאים בריכה קטנה וממנה המים גולשים (בצורה לא מסודרת), למטה, אל הבריכה הגדולה.

(איפוס)

0 – צומת שבילי בירידה מעין איוב – ממשיכים ישר.

0.2 – פנייה ימינה. זהו "שביל טלק" (למי שהיה אוטו נקי, כבר אין לו...) – אבק כמו טלק. זהו קטע קצר, אחרי השביל אין ברירה צריך לשטוף את האוטו (או להשאיר עבור המראה הקרבי).

0.7 – פניה שמאלה

1.1 – עולים לכביש מס' 1 לכיוון תל אביב.

(סוף מסלול).

כמה טיפים

יש כמה נקודות תצפית בדרך, מרהיבות ביופיין. מראה התצפית הגבוהה של רשת הכבישים בצומת שער הגיא. הגפנים שסדורים כמו חיילים לצד הכביש המהיר, מראות נוף, כמה מצוקי סלע, ועצים עתיקים.

לעוד מסלולים בהרי ירושלים והסביבה:

לעוד טיפים, המלצות וסיפורי דרך על 20 טיולי השטח היפים ביותר בארץ »