פיסול מהטבע - טיול ג'יפים בערבה הצפונית

מלך יהודה- אמציהו, לא היה מאמין שנחל קניוני באורך של 20 ק"מ יאזכר את שמו בנופי הארץ. המלך אמציהו, שערך מסע לחימה מוצלח לאדום, כנראה דרך איזור זה, זכה לכבוד הזה ובצדק. שמו הערבי של הנחל לא מאזכר את המלך האמיץ אמציהו, בערבית שמו ואדי אל-קסייב (פירושו: נחל צמחי הקנה). שמו נקשר לעין קסייב, מעיין אמציהו, הנמצא בסמוך לאפיק הנחל שמצפון מערב לקיבוץ עידן. מי המעיין מלוחים וסביב המעיין אשלים ושיחי קנה וסמר.

 

מאת: דובי זכאי
  • סוג ג'יפ: קל, בינוני
  • התחלה: כניסה לישובי כיכר סדום, (כביש 25 כביש 2499).
  • סוף: צומת עין חצבה על כביש הערבה (90).
  • חניונים: אין מקום מסודר.
  • נקודת העצירה לקפה: ליד מעיין האהבה, תחת עצי שיטה לאורך המסלול.

על המסלול

נחל קניוני באורך של כ-20 ק"מ, קשה לטעות בערוצו מפני שאין סטייה בדרך, למעט אחת שפונה לנחל אביה. הכניסה לנחל הדרגתית, בתחילה חולפים על פני מגורי העובדים הזרים של הישוב עין תמר. מפתח הנחל בנקודה זו, ענק, אבל עדיין לא מגלים את הקסם המופלא והמקום נראה כעוד נחל מדברי. ככל שמעמיקים בערוצו, מתגלה יופיו המיוחד. החום, אפל וזומם, נחבא אל מסתורי קירות החוואר הזקופים, שם תחום שלטונו. אחרי שהחום נס, מתחילים משבים עדינים לזחול מאפיק הנחל אל קפלי קירות החוואר. הרוח מלחשת, נושקת במשב קל, כאילו בוחנת את הצורות העדינות על קירות החוואר. כפסל שנחה עליו המוזה, היא נוגסת במשבים קלים באדמת הפודרה, יוצרת עוד ועוד קפלים דקיקים בקיר הזקוף. חודרת אל מפל יבש שמתחיל בראש המצוק, מחליקה לאורך הצינור שחצבו המים באדמה הרכה. בסיור האחרון בנחל (יוני 2012), הפנה את תשומת ליבי חבר שנסע אתי והראה לי צורות פיסוליות בהרי החוואר וכך, הטיול החוזר בנחל קיבל משמעות אחרת. לאורך הדרך ניסנו לגלות צורות שהופכות את החוואר לפסל מיוחד, כיד הדמיון הטובה עליכם. כדאי לנסות.

מהלך המסלול

המסלול מתחיל בצומת המוליך לישובי נאות הכיכר, שני ישובים לצד כביש קטן: עין תמר הראשון ונאות הכיכר השני. שני ישובים חקלאיים שמקדימים את העונה החקלאית במילונים אבטיחים מצוינים ועוד ירקות. כביש קטן (2499) חוצב את דרכו לכיוון דרום מזרח. נקודת ההתחלה מיד אחרי הישוב עין תמר, בפניה ימינה, למסלול של ערוץ נחל אמציהו, סימון שביל אדום. תחילת הדרך (גם בערוץ הנחל) מתאימה לכל רכב.

0- חיבור הכבישים 90 וכביש 2499, שילוט: עין תמר נאות הכיכר.

4.9 - על הכביש, משמאל, בים דקלים צפופים, מעיין האהבה. מעיין יפיפייה, "כלוא" בין דקלים צפופים, בריכה קטנה, מוצלת בצבעי טורקיז. אגדה מקומית מספרת שמי שטובל את ידיו בנחל ומעלה את המים בין כפות ידיו, שוטף את הפנים יש סיכוי טוב שיחזור לאהבות הקודמות. יש כמה גרסאות לפירוש, אנחנו נבחר את היעילה ביותר. מי שנעזב על ידי אהוב/ה יגיע למקום, יטבול את ידיו ופניו ומובטח לו שבן הזוג יחזור במהרה לחייו. אין בקריאת שורות אלה התחייבות כלשהיא. לצערנו לעיתים המגיעים למקום לא משאירים אותו נקי וזה מאוד חבל. המקום הוא מעין 'זולה' שהייתה פעם סודית ומקומית לאנשי האזור.

6.6 - ימינה, לנחל אמציהו (סימון שביל אדום). חובבי הספרות מוזמנים לספרו הנפלא של מאיר שלו, 'בביתו במדבר' (הוצאת עם עובד), למצוא את הקטע המספר על גיבור הספר- רפאל מאייר, העובד במדבר, בתחזוקה של מתקני שאיבה. אנשי המקום מספרים שהסופר מאיר שלו הגיע לכאן כדי לקבל השראה לספרו. קטע הכניסה לנחל מתואר בספר.

בעלי רכב פרטי יכולים להתקדם עוד קצת. על השביל, כמה ערוצים זעירים חורצים את אדמת המדבר. החריצה עמוקה וכאן נעצרים בעלי האומץ שנסעו בערוץ הנחל ברכב רגיל. כאן יאלצו לפרוש כי אין לו סיכוי לעבור את קפלי הקרקע. לקראת סיום הנחל קירות החוואר הולכים ומתגבהים, הולכים וסוגרים, המרחק ביניהם מצטמצם, נסגר, זה המקום להאט את הקצב, להתחיל להתבונן בפיסול הנאה משני צידי הנחל.

6.9 - רק אחרי כקילומטר, בעומק הנחל מגלים את תלולית החוואר הראשון, גובהה אינו עולה על שלושה מטר. צמחיה מדברית מנסה לטפס עליו, אחרי עוד כמה קילומטרים נעלמים קירות החוואר ומרחבי המדבר מתגלים. כמה עצים מפארים את הדרך בירוק עז, השביל הופך לחום כהה, אבל במרחק כבר מתחילים לראות את הקירות במלוא יופיים. בוהק בלובן צחור והקירות מטפסים ועולים לגובה של כחמישים מטרים, עשויים מ'פודרה' ומפוסלים ביד אמן. חלק מהמצוקים מורכב מלוחות דקיקים של אדמה רכה. אלה קירות של חוואר הלשון. חוואר הלשון הוא סלע משקע שנוצר מחומרי בלייה, מקרקעית ימת הלשון בים המלח, גרגרי סלע שמורכבים מחרסית וקרטון, שהרוח והמים מפסלים בהם יצירה מעודנת, בדומה לקניוני החוואר שסביב ים המלח. אותם קניונים, שהם יצירות פיסול מרהיבות, מתגלים ככל שמצפינים לכיוון המלחה ולאורך החופים של ים המלח הנסוג. מנקודה זו חייבים רכב שטח קל.

נ.צ: 535329 / 230631 - כניסה לנחל אביה (סימון שביל שחור). מסלול קשה ומאפשר מפגש עם כביש 90, כביש הערבה. המסלול שלנו ממשיך ישר.

24.0 - כמעט סיום המסלול, לאורך המסלול תצורות נאות של החוואר שכאמור יוצרים פסלים לבעלי דמיון. לאורך הדרך יש עצי סחף, יש פינות ישיבה מוצלות מתחת לעצים. מגיעים מבני החממות של מושב 'עידן'.

25.0 - פניה שמאלה לדרך הישנה לאילת.

27.5 - עליה לכביש ההולך מזרחה לחצבה ודרומה לכביש הערבה (סיום מסלול נחל אמציהו). נ.צ. 524681/ 224437.

לסיום: יופיו של הנחל בפיתולים שתוחמים אותם מצוקים גבוהים של לשון החוואר, אותה פודרה מתפוררת שהרוח והגשם אוהבים לפסל בה. אבל מי שנכנס לנחל רכוב על ג'יפ מגלה מהר מאוד שיש בנחל תופעה מעניינת, בתחילה הדרך, מדרום לצפון, נעים גלגלי הג'יפ על חלוקי נחל זעירים, השביל מתפתל בין צמחייה רדופת שיטפונות, עצי האשל שזרמי מי השיטפונות התעללו בהם, אלה צומחים כשרכים במרכז הערוץ.

חוות דעת על פיסול מהטבע - טיול ג'יפים בערבה הצפונית

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

אירועי פסח 2018