כל המידע על רחוב קינג ג'ורג' - אל מורדות הכרמל

המסלול נכתב על ידי מיכל ששון ביבי, מורת דרך מוסמכת ומומחית לסיורים בתל אביב: "להתאהב בתל אביב"

איך מטיילים

ההליכה לאורך הרחוב נחמדה בכל שעות היום, כאשר לכל נקודת זמן יש את הקסם שלה. כל מה שאתם צריכים זה שהיה לכם נוח  - ללכת ברגל או לדווש. הרחוב משתרע מכיכר מסריק ועד שוק הכרמל. סיור זה יתמקד בחלק שבין השוק לדיזנגוף סנטר.

מידע שימושי:

  • הסיור המוצע כאן מתחיל בדיזנגוף ומסתיים בשוק הכרמל, ניתן לעשות אותו גם הפוך.
  • שירותים: דיזנגוף סנטר, 2 theloo (המלך ג'ורג 9)
  • שעות פעילות שוק הכרמל: 8:00-17:00 (לערך)
  • שעות פעילות שוק בצלאל: 8:00-17:00 (לערך)
  • שעות פעילות דיזנגוף סנטר: חנויות 10:00-21:00 (לערך).

איך מגיעים

לוגו
 

מגיעים עם הרכבת לשוק

רדו בתחנת תל אביב ההגנה. ביציאה מהתחנה, עלו על קו אוטובוס מספר 104 של חברת דן וסעו כעשר דקות. רדו בתחנת אלנבי/ביאליק. מכאן, המשיכו ברגל כחמש דקות על רחוב רמב"ם, עד לכניסה לשוק הכרמל הססגוני והטעים.

לוגו wow
  • למגיעים ברכב: רצוי לחנות במסוף הכרמלית או בחניון דיזנגוף סנטר.
  • למגיעים בתחבורה ציבורית: ניתן להגיע לנקודת ההתחלה בכל הקווים המגיעים למסוף הכרמלית, רחוב אלנבי או דיזנגוף סנטר.

שניה לפני שמתחילים

בואו נקרא לילד בשמו. מה לכתוב ב-WAZE: המלך ג'ורג'? קינג ג'ורג'? המלך קינג ג'ורג'? ובכלל, איזה ג'ורג' זה - החמישי או השישי? ומה הקשר של הכרמל ובצלאל לכאן?

מראה הבתים המתקלפים והאספלט מקשה עלינו להאמין שפעם היו כאן חולות זרועים בכרמים לא מעובדים. המראה הזה הוא שהעניק למקומות בתל-אביב הנבנית שמות כמו "כרם התימנים". רחוב הכרמל מפעם הוא רחוב המלך ג'ורג' של היום, ומכאן גם מקור שמו של שוק הכרמל.  כאן עברה דרך ראשית, לא סלולה, בנתיב המחבר בין יפו לכפר הערבי סומייל  ושפך הירקון (הדרך נקראה קודם לכן דרך סומייל). מראה של דרך זו היה רחוק מרעיון "עיר גנים", שעליה חלמו מייסדי תל אביב: תנים מייללים, שוורים מובלים לבית המטבחיים, אורוות, לולים ורפתות בחצרות הבתים ועננים גדולים של זבובים. עכברים בגודל חתולים, רועים ערבים עם עדרי כבשים ועזים, חמורים וגמלים מובילים זיף זיף, וביוב זורם ברחובות.

שנת 1935 הייתה השנה ה-25 למלכותו של המלך הבריטי ג'ורג' החמישי (שבזמן מלכותו ניתנה הצהרת בלפור, והשלטון העות'מני בארץ התחלף לשלטון בריטי). לרגל המאורע הוחלט להעניק לחלקו של רחוב הכרמל את השם רחוב המלך ג'ורג. מכאן והלאה השתרש השם החדש, או לחילופין, אם אתם דבקים בגרסה האנגלית, קינג ג'ורג'. לפרוטוקול בלבד, ברישומי העירייה תמצאו דווקא תחת השם "ג'ורג' החמישי". כך או כך, הרחוב שלא מצטיין במראה זוהר, משמש ציר מחבר בין צפונה לדרומה של תל אביב וחובק בתוכו נקודות חן רבות.

תחנה ראשונה: דיזינגוף סנטר

ב-1 במאי 1921 פרצו ביפו מאורעות דמים, שייזכרו בהיסטוריה כמאורעות תרפ"א. באותו לילה נטשו יהודי יפו את בתיהם והקימו שכונות אוהלים בחולות שמסביב לתל אביב הקטנה. כך קמה לה שכונת נורדיה. לימים, הקים בשנות השבעים היזם אריה פילץ את המרכז המסחרי הסגור "לב דיזנגוף", אך הציבור דבק בשם האנגלי "דיזנגוף סנטר". הרעיון שעמד מאחורי תכנונו של המרכז, שמשתרע משני צדי הרחוב, היה להעניק תחושה של מעין טיול עירוני, בין חנויות ובתי קפה.

עצי השקמה באמצע הדרך

"היו היו כאן פעם שיקמים", מספר השיר, והנה לנו ההוכחה: כמה עצי שקמה עדיין ניצבים זקופים באמצע הדרך. חולות תל אביב היו זרועים גם בעצי שקמה (ג'ועמס בערבית), שהחלו להיגדע בשל אהבת הילדים לטפס עליהם ולחמוד את פירותיהם העסיסיים, שהותירו את הבגדים מלאי כתמים בלתי ניתנים להסרה. תלונות האימהות הביאו להחלטה לגדוע את עצי השקמה, ומאז נופם כמעט ונעלם, ורק זיכרון "ושלט את שמם עוד מזכיר".

תחנה שנייה: מצודת זאב

כתובת: רחוב המלך ג'ורג 38.

המצודה, שנקראת גם בית ז'בוטינסקי, היא בניין בן 16 קומות, שנבנה בסגנון הברוטליסטי וניצב במקומו של הצריף ששימש את מועדון בית"ר. היום משמש המקום כמוזיאון האצ"ל, המספר את סיפור המחתרת.

תחנה שלישית: גן מאיר

כתובת: רחוב המלך ג'ורג' 30.

"אוי לה לבחורה צעירה שהיא קרחת ואוי לה לעיר שאין לה גן" - כך קבע המשורר הלאומי, שהיה ידידו הטוב של ראש העיר הראשון של תל אביב, מאיר דיזנגוף. גן מאיר ניטע לכבודו של דיזינגוף, ביום הולדתו השבעים בשנת 1931, אך הביצוע התמהמה עוד ועוד. דיזנגוף, מצדו, דרש להסיר את שמו מהמקום השומם, ובינתיים הלך לעולמו, 8 שנים לפני שהגן נחנך בשנת 1944.

היום, מלבד העצים העבותים לא נותרה הצמחייה המגוונת שניטעה בגן, ואת מיקומם תפסו שבילי אספלט וגינת משחקים חביבה לכלבים. ברחבת הגן הפונה לרחוב המלך ג'ורג' ניצב בעבר "בית החלוצות", ובצדו השני, ברחוב טשרניחובסקי, ניצב בית חינוך לילדי עובדים.

תחנה רביעית: סמטה פלונית וסמטה אלמונית

אגדות רבות נרקמו סביב שמן של שתי הסמטאות, הקשורות בדמותו של מאיר געצל שפירא. כדאי לשים לב לשני עמודי האובליסק שבכניסה לרחוב, ולהרים עיניים אל הארכיטקטורה היפה של הבניינים - אי של שלווה ליד הרחוב הסואן.

מאיר געצל שפירא, שעסק בנדל"ן עם הגיעו לארץ ישראל, נשא לאשה בחורה צעירה ויפה בשם סוניה, ולמענה בנה את הבית הנמצא בקצה הרחוב. כדי שלא תחוש כל פחד, הזמין אצל פסל בשם גורדון, שהיה ידוע באותם ימים, פסל של אריה שואג, שהציב בכניסה לבית. האריה שסובל מדי פעם משברים, כבר לא מנצנץ בעיניו לעבר המתקרבים אליו, אך אין ילד שגדל באזור שלא נותר בו חותם של פחד מעיניו המאיימות.

בסמטה הצמודה שוכן בית קפה על שם סוניה געצל, שפירא לימים, שלמרות כל מחוות האהבה מצד בעלה, נטשה אותו לטובת אחר. מומלץ לבקר בחצר בית הקפה ולהתרשם מהגינה המקסימה.

תחנה חמישית: קינג ג'ורג' פינת רחוב בעלי מלאכה

שכונת בעלי מלאכה קמה בעידודו של מנחם שנקין בשנת 1911. שנקין, תמך בעידוד בעלי מלאכה והתיישבותם בתל-אביב, שכן לא רק הפועלים היו חשובים בעשייה. על כן נקרא הרחוב המרכזי הסמוך שנקין והרחובות שבסביבתו: העבודה, יוסף הסנדלר ועוד בעלי מלאכה.

תחנה שישית: שוק בצלאל

שוק הטקסטיל, שבו ניתן למצוא בגדים במחירים מפתיעים. בחלק מהחנויות יש קולקציות שאפילו נושאות תוויות מותגים. השוק קיבל את שמו של הרחוב שניצב בצדו האחורי, "בצלאל", אך נפרש על פני שני רחובות: האחד הוא רחוב בית לחם, שהיה ידוע בדוכני פלאפל בסגנון "אכול כפי יכולתך", שכבר לא נמצאים כאן. הרחוב השני הוא "אלו מציאות", שהיווה השראה לשירו של אלתרמן, "שוק המציאות". במקום בו נבנים בימים אלו מגדלי מגורים, שכן בעבר מגרש "מכבי". כאן בשוק מומלץ להצטייד בסבלנות וחטטנות - ההשקעה משתלמת.

תחנה שביעית: ככר מגן דוד

זה היה כינויו של המקום כאשר במרכז הכיכר עמד שוטר שכיוון את התנועה. מהכיכר יוצאים שישה רחובות שיוצרים במבט על צורת "מגן דוד". הבתים שפונים לכיכר כולם בעלי מבנה מעוגל, בזיקה אדריכלית לכיכר. במבנה הדרום-מערבי שכנה בעבר החנות "נעלי פיל", אליה היו מגיעים ילדים מכל הארץ לקנות נעליים חדשות, ויוצאים עם יו-יו ובלון אדום ביד.

ולסיום: שוק הכרמל

השוק השוקק והססגוני ממוקם בין רחוב הכרמל למסוף הכרמלית, וזולג לרחובות הצדדיים והשקטים של כרם התימנים או נחלת בנימין (שבה נערך יריד אמנים מדי שלישי ושישי בשעות הבוקר). נהוג לקרוא לו "כרמל" במלעיל ויש בו הכל: בשר, דגים, פירות וירקות, לחמים, גבינות, ממתקים ואף בגדים, כובעים ופרחים. כאן גם תוכלו למצוא דוכני מזון. ביקור בשוק הוא חוויה של חושים. השוק נפתח בשנת 1920 באישור מיוחד של דיזינגוף, על מנת לספק פרנסה ל"פליטי רופין". הפליטים רכשו את האדמות בשנת 1913 לטובת השקעה עבור ילדיהם והפכו פליטים בארץ ב-1917. חלקו המערבי של השוק היה ערבי. היום ניתן לבלות בשוק, ומגיעים אליו תיירים, סטודנטים צעירים ואנשים שרגילים לעשות שוק כבר שמונים שנה.

לא משנה היכן בחרתם להתחיל ולסיים, מכאן אפשר להמשיך ולגלות עוד נקודות חן קסומות בתל אביב בכל כיוון. ואולי עדיף דווקא להשאיר את שאר הרחובות לימים אחרים, להתיישב על ספסל בגן מאיר ולזמזם את שירו של אלתרמן, "גן מאיר" :

אם נזכה והזמן המהיר
לא יאמר לנו פתע: הרף!
עוד נלך, ידידי, בשבילי גן מאיר,
נשענים על מקלות, עם ערב.

לתחילת המסלול