כל המידע על שבטה - עיר נבטית בלב המדבר

המסלול שלפניכם אורך כשעתיים ומתאים לכולם. בנוסף, תמצאו בסוף המלצה קצרה לטיול ג'יפים בנחל לבן הסמוך לשבטה.

איך מגיעים

נוסעים לבאר שבע וממנה ממשיכים בכביש 40 לכיוון צומת טללים. בצומת ממשיכים מערבה בכביש 211 לכיוון ניצנה. לאחר נסיעה של כ-15 דקות מגיעים לשלט המפנה שמאלה לשבטה. פונים ונוסעים כ-3 ק''מ, בצומת הפונה לבסיס ממשיכים ישר, ולאחר כ-2 ק"מ נוספים מגיעים למגרש החנייה של גן לאומי שבטה.
 

הנבטים

הנבטים לא הותירו אחריהם מקורות כתובים על תולדותיהם ועיקר המידע עליהם מגיע ממקורות יווניים ורומיים. החוקרים מניחים כי הנבטים היו עם ממוצא ערבי שנדד לאזור דרום ירדן והנגב כ-300 שנה לפנה"ס. הנבטים התקיימו כעם מהמאות השלישית-רביעית לפנה"ס ועד לסוף המאה השלישית לספירה בגבולות משתנים בגלל כיבושים וכיבושי נגד, אך עריהם המשיכו להיות מיושבות אפילו עד המאה העשירית. במאות השלישית והרביעית קיבלו עליהם רוב הנבטים את הנצרות, ולכן הוקמו בכל עריהם כנסיות גדולות. סופם לא ברור לחלוטין, אך הנבטים נטמעו ככל הנראה בעמי הסביבה ונטשו אט-אט את עריהם, שנותרו שוממות.

הנבטים התקיימו והתפרסמו בזכות שני תחומי עיסוק עיקריים: חקלאות ומסחר. הם פיתחו מאוד את החקלאות המדברית והשתמשו בה לקיומם. במקביל הם התפרנסו גם מהמסחר הענף שקיימו בין דרום חצי האי ערב, משם הביאו צמחי מרפא ותבלינים, לבין אגן הים התיכון, שאליו הובילו את שירותיהם לאורך דרכי המסחר. כדי לספק את צרכי שיירות המסחר, הם הקימו במדבר תחנות משמר ולינה במרחק של מהלך יום זו מזו. בנוסף הקימו הנבטים ערים גדולות (ובהן בירתם פטרה שבדרום ירדן). באחת מהערים הללו, שבטה, יעסוק המסלול הפעם.

שבטה

שבטה ממוקמת בגובה 340 מטר מעל פני הים ונמצאת במורדות הצפון-מערביים של הר הנגב. העיר נוסדה בערך בשנת אפס. במאות הראשונה והשנייה שגשגה העיר מאוד, כשתושביה, שעסקו במסחר ובגידול סוסים, השתלבו במערך המסחרי של שאר ערי הנבטים בנגב. באמצע המאה הרביעית, כשרוב תושבי העיר קיבלו עליהם את הנצרות, הוקמו בה שתי הכנסיות הראשונות. במאה השמינית או התשיעית התקיים סמוך לאחת מהן מסגד, מה שמעיד שבמקום התגוררו גם מוסלמים. במאה העשירית נעזבה העיר לחלוטין, והתגלתה מחדש רק ב-1870. 

אתרי העיר

בין שרידי העיר הרבים יש כמה מעניינים במיוחד:

הכנסייה הדרומית

נמצאת סמוך לבריכה הגדולה שהיתה מרכזה הכלכלי-חברתי-דתי של העיר. היא נבנתה, כאמור, במאה הרביעית לספירה. בגלל מיקומה במרכז העיר והמבנים הרבים מסביב, התקשו בוניה לשמור על סימטריה בין חלקי הכנסייה, ולכן היא מעט מעוותת. במאה השישית נבנו משני צדי האפסיס (הגומחה הגדולה שבה מוצב המזבח) שני אפסיסים קטנים, ובהם היו תיבות שהכילו שרידים של קדושים. בצפון הפרוזדור הראשי של הכנסייה אפשר לראות בפטיסטוריום (תא טבילה) גדול, ובו אגן טבילה בצורת צלב. גודל האגן מעיד שלא שימש להטבלת ילדים קטנים בלבד, כמקובל ברוב העדות הנוצריות, אלא בעיקר להטבלת מבוגרים (דבר העולה בקנה אחד עם העובדה שנבטים רבים קיבלו עליהם את הנצרות רק בבגרותם).

בית העירייה/בית המפקד

בית דו-קומתי, מהיחידים שהשתמרו מהתקופה הביזנטית בארץ. השתמרו לא רק הקשתות של הקומה התחתונה והקירוי שלהן, אלא גם רוב הקומה העליונה.

הגת

הגת גובלת בכיכר, והיא מיוחדת בכך שלא נמצאו בה תאים שבהם נשמרו הענבים שהיו לפני שלב הדריכה, כפי שנמצאו בגתות בשאר ערי הנבטים. פרט לכך נמצאים בגת כל הפרטים האחרים של הגתות, ובראשם משטח הדריכה.

הכנסייה הצפונית

סמוך  לכיכר המרכזית של צפון העיר נמצאת הכניסה המפוארת ביותר בעיר. במרכז הכנסייה נמצא אטריום (היכל תפילה) גדול מאוד, שהיה יכול להכיל מתפללים רבים בהרבה ממספר תושבי העיר בשיאה. ממערב לאטריום נמצאים תאים לנזירים ששירתו בכנסייה, ערוכים בשתי קומות. במרכז האטריום נמצא עמוד, ששימוש ככל הנראה לישיבה של קדוש נוצרי שהתבודד עליו במשך שנים בפפירוסים שנמצאו בניצנה מוזכר החג של סרגיוס הקדוש, שרוב התורמים לקיומו היו משבטה, ולפי הסברה הוא הנזיר שישב על העמוד. תופעה זו, של נזירים המתבודדים על עמודים, מוכרת במזרח התיכון, ובעיקר בסוריה. בתוך הכנסייה שתי חלקות לקבורה: אחת באטריום לפשוטי העם (בהם ילד בן 7, בנו של מושל הפרובינציות הביזנטיות המזרחיות, שנקבר בשנת 612), והשנייה לקבורת אנשי הכמורה שבכנסייה, שבה נמצאו 12 כתובות, מהן אחת של הנזיר סרגיוס מפארן.

חקלאות ומים

בעיר עצמה ניתן לראות לא מעט בורות מים, שהוזנו על ידי מערכת מרזבים מהרחובות ומהגגות, ששמרו על כל טיפת גשם. שבטה היתה מרכזו של אזור כפרי, וסביבה נמצאו שרידים רבים לחקלאות מדברית, שהתבססה על הקמת סכרים קטנים באפיקים של נחלי האזור. שרידי גת (משטח לדריכת ענבים ויצירת יין) ומתקנים חקלאיים נוספים באתר מעידים על תוצרת חקלאית מקומית שאולי שימשה גם למסחר. בחצר אחד הבתים המרשימים בכניסה לעיר ניתן לראות אורווה עם שקתות, המעידה על השימוש בסוסים ובבעלי חיים אחרים לרכיבה והעמסת משאות.

מהכנסיה הצפונית מומלץ לצאת בשביל המעגלי לבוסתן המשוחזר היפהפה.

  • שימו לב: אין לטפס על המבנים או לרדת מהשבילים המסומנים. אנא שימרו על ניקיון האתר.

מידע שימושי

שעות פתיחת הגן הלאומי: האתר הינו פתוח, אך השהייה במקום מותרת בשעות האור בלבד.

דמי כניסה: ללא תשלום.

לינה בשבטה: ליד מגרש החנייה תמצאו את חוות שבטה חווה חקלאית המשחזרת את אורך החיים הנבטי, שבה ניתן לסייר בתאום מראש. במקום תמצאו גם חדרי אירוח, אפשרות לארוחות, פינת חי, בוסתן נעים ועוד. מנסיון אישי, מדובר בחוויה אותנטית מרשימה | טלפון: 08-6550911 או 050-7383802.

מסלול ג'יפים בנחל לבן

מהאתר יוצא מסלול לטיול ג'יפים בנחל לבן. המסלול, המסומן בסימון שבילים כחול, עובר דרך נחל ציפורים ומסתיים בשדה בוקר (מומלץ להצטייד במפת סימון שבילים של האזור).

שימו לב: המסלול עובר בשטח אש, ולכן יש לתאם את ההגעה עם מתא"ם פיקוד דרום: 08-9902926/7

מסלולים נוספים לערים נבטיות באתר טיולי:


ועד שתגיעו לכאן, הנה טעימה מהביקור בגן הלאומי שבטה: