לוח אירועים
יש כרגע 45 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

בעקבות אירוס הגלבוע להר ברקן

חבל ארץ:  הגלבוע ובקעת בית שאן
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 2 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, חורף
מפת סימון שבילים:  3 - הגליל התחתון העמקים והגלבוע
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, טיול פריחה, רומנטי, מתאים לאופניים
נקודות ציון:  (238615, 713051) / (35.4084, 32.5115)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  22/1/2013
איזור:  גליל תחתון, עמקים וגלבוע
מפת אזור גליל תחתון, עמקים וגלבוע
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי

הדף בשפה האנגלית: 
From the Gilboa Iris to Mount Barkanבחודשים מרץ ואפריל בכל שנה, מתמלא הגלבוע בפריחתו המרהיבה של אירוס הגלבוע. אחד הפרחים הגדולים והיפים בארצנו שסיפור השבתו אל הר ברקן במרומי הגלבוע הוא סיפורם של כל הצמחים המוגנים בארצנו, סיפור החינוך לשמירת הטבע, שתחילתו בפעולת בודדים של מספר משוגעים לדבר. טיול חובה לכולם.

מסלול הטיול וחלק מן התמונות הם פרי עטו של גיל ברנר, מדריך טיולים המתמחה באזור הגליל והמדבר אותו ניתן להשיג בטלפון 0522692631.


מיהו האירוס

אירוס הגלבוע (Iris haynei) הוא אחד הפרחים הגדולים היפים והמרשימים בארץ. המין הינו אנדמי לאזור הגלבוע והוא נפוץ בגלבוע ודרומה ופורח בחודשים מרס - אפריל. באמצע המאה העשרים התפרסם הפרח בזכות יופיו אך האוכלוסייה שלו סבלה מקטיפה ועקירה עד שכמעט נכחד. מבצע הסברתי וחינוכי נרחב של חובבי-טבע, יחד עם שמירה ועם האבקה ידנית, הביאו להצלת מין זה, שנודעה כאחת ההצלחות הגדולות הראשונות של תנועת הגנת הטבע בארץ, ולהקמתן של החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע. האירוס נבחר בעקבות זאת גם לסמלה של החברה להגנת הטבע. מומלץ להדפיס איתכם גם את הדף על אירוס הגלבוע - ישנו סיפור יפה ומידע על האירוס.


איך מגיעים

לבאים מהמרכז - מכביש נחל עירון (ואדי ערה) נגיע עד לצומת מגידו. משם נמשיך לכיוון עפולה עד צומת הסרגל (כביש 65), שם נפנה ימינה (דרומה). נסע בכביש 675 עד צומת יזרעאל , ונמשיך ישר לכיוון מזרח עוד קילומטר ואז נפנה ימינה (דרומה ) בכביש 667 לכיוון הגלבוע [1 - במפה].

אנחנו עולים לגלבוע דרך מעלה נורית. למעוניינים אפשר לפנות כעבור כ-5 ק"מ שמאלה [2] (צפונה) אל הר שאול [3]. כאן נפרצו שבילים היקפיים לאורך הרכס. מערכת השבילים ערוכה כך שאפשר לטייל בכל שביל בנפרד ולחזור לנקודת ההתחלה. המסלולים מלווים בתצפיות מרהיבות אל עמק יזרעאל, הגליל התחתון והגליל העליון. במקום גם שולחנות פיקניק. לאחר תצפית מפסגת הר שאול, נחזור לכביש המרכזי של הגלבוע, נפנה מזרחה וניסע להר ברקן [4].


הר ברקן

הר ברקן  הוא הגבוה בשרשרת הצפונית של הרי הגלבוע. קרוב לפסגת ההר נראה תעלות והחפירות שהם שריד למשלט של צהל שהיה כאן במלחמת השחרור ולאחריה. התצפית מהר ברקן טובה מאוד  בזכות שהרכס סביב אינו מיוער, בהיותו שמורת טבע. הר ברקן מהווה תחום מעבר בין האזור הים-תיכוניים לאזור הערבתי. כאן גם ריכוז האירוסים הגדול בגלבוע. מהחניון שבפסגת הר ברקן שנמצא מתחת למגדל התצפית, יוצא שביל מסומן (אדום ) המקיף את הפסגה. השביל יוליך אותנו אל שמורת  האירוסים ואל אירוס הגלבוע שפורח כאן במלוא הדרו. נלך על השביל האדום מחניון הברקן דרומה. לאחר זמן קצר נגיע למפגש שבילים [5], אנחנו נעזוב את השביל האדום ונתקדם בשביל מסומן (ירוק) מפסגת הברקן דרומה. הגענו לשביל האירוסים. אנחנו צועדים בלב שמורת האירוסים. עשרות פרחי אירוס ילוו אותנו לאורך השביל. נמשיך בהליכה לכיוון דרום על שביל האירוסים. השביל יוליך אותנו אל חניון האירוסים.


על דרכי הרבייה של האירוס

המין אירוס גלבוע  תואר לראשונה בשנת 1876 בידי החוקר בייקר, שכיבד בשמו המדעי את החוקר היין ולכן נקרא בשמו הלטיני איריס היין. 
אירוס הגלבוע שייך לקבוצת אירוסי ההיכל המסוגלים להתרבות בשתי דרכים עיקריות: רבייה וגטטיבית באמצעות קני שורש, ורבייה מינית באמצעות האבקת חרקים. באירוסי ההיכל קיימת אי-סבילות עצמית, ולכן האבקה זרה עי חרקים היא הכרחית לרבייה המינית ולייצור זרעים. הפרח של האירוס מהווה יחידת פרסומת אחת גדולה, אך למעשה הפרח בנוי משלוש מנהרות האבקה שבכל אחת מהן יכולה להתבצע פעולת ההאבקה. מנהרת ההאבקה נוצרת עי התקמרות של עמוד העלי המורחב, אשר יוצר מעין גג מעל לשפית הפונה החוצה. בחלק העליון של כל מנהרה יש אבקן אחד שבו הלשכות פונות כלפי מטה. הצלקת היא קשקש קרומי רחב בחלק העליון של פתח המנהרה. האבקה מתבצעת כשהאבקה נופלת על החלק העליון של החרק הנמצא במנהרת ההאבקה, ונדבקת לצלקת בכניסתו הבאה למנהרת האבקה.

בדרך כלל קיים בטבע מתאם חיובי בין גודל הפרח וכמות הגמול המוצע למאביקים. ככל שהפרח גדול יותר, כך צפוי שנמצא בו כמות גדולה יותר של צוף. אירוסי ההיכל הם יוצאי דופן בהיותם הצמחים בעלי הפרח הגדול ביותר בארץ, אך בניגוד למצופה אין בהם כלל צוף. בשעות רבות של תצפית במשך היום לא נצפו כלל חרקים המבקרים בפרחי האירוסים - כצפוי בפרח שאינו מציע גמול, ולכן לא היה ברור מיהם המאביקים של הפרחים הענקיים. התעלומה לגבי המאביקים של אירוסי ההיכל נפתרה בתצפיות לאחר רדת השמש: זכרים של דבורים בודדות (שאינן חברתיות כמו דבורי הדבש), בעיקר מקבוצת המחושיות, (דבורי ענק בעלות פרווה) נכנסים עם השקיעה אל מנהרות הפרחים ולנים שם עד הבוקר. זכרי המחושיות מתאפיינים במחושים ארוכים מאד ובכתם לבן או צהוב בקדמת הראש. זכרי המחושיות הם חיות פרוותיות שאפשר לתפוס ביד ללא פחד מעקיצה: לזכרי דבורים אין עוקץ מכיוון שכל תפקידם בחייהם הקצרים הוא להפרות את הנקבות, ואין סיבה לבזבז עליהם כלי נשק כמו העוקץ.
בניגוד לנקבות של המחושיות הישנות בדרך כלל במנהרות הקינון החפורות באדמה, הזכרים לנים בסדקים בקרקע או בסלע, בקצות ענפים או בתוך פרחים. מתצפיות בטבע נמצא כי זכרי המחושיות ישנים לא רק באירוסים, אלא גם בפרחים כהים אחרים .
זכרי המחושיות הישנים בפרחי האירוס הם המאביקים הבלעדיים של אירוסי ההיכל ובלעדיהם לא תיתכן יצירת זרעים. במחקר שנערך ע"י יריב עברי מאיילת השחר, נמצא מתאם בין צבע האירוס לבין צבע האדמה שעליה הוא פורח אירוסים כהים - שחורים צומחים על קרקעות בהירות ואילו אירוסים בהירים יותר על קרקעות כהות וכל זה על מנת למשוך את זכרי המחושיות  להגיע ללינת לילה בתוך פרחי האיריס וליצור את האבקה.

בנקודה שבה מסתיים השביל ומגיע אל החניון [6], ליד שלט ירוק של רשות שמורות הטבע , מחכה לנו הפתעה - קבוצה של אירוסי גלבוע צהובים (לבקנים). קבוצה זו של אירוסי גלבוע לבקנים ידועה לנו מזה כמה עשרות שנים. בעבר היו כמה קבוצות כאלו ברחבי הגלבוע אלה שחלקן נעקרו במזיד ואילו השאר התנוונו וכרגע זו הקבוצה  היחידה של אירוסי גלבוע צהובים הקיימת בשטח. נמשיך ללכת לכיוון חניון האירוסים ונגיע אל מערכת של שולחנות ישיבה ופיקניק שהוצבו במקום עי הקרן הקיימת לישראל [6]. מחניון  הקרן הקיימת נחצה את כביש הגלבוע  ממערב למזרח, נעבור על פני מעבר בקר ונגיע לדרך עפר המושכת מזרחה ומתעקלת בכיוון  דרום מזרח [7]. הדרך תוביל אותנו כעבור כ-500 מ' אל מצבה לזכרו של פלטי סלע – משיב האירוסים אל הגלבוע.


סיפורם של האירוסים בגלבוע

במהלך שנת 2005 עשו ברשות שמורות הטבע סקר מקיף הכולל את כל צמחית אירוס הגלבוע הפורחת ונמצאת על ההר. הסקר נערך לקראת אפשרות הקמתו של הישוב הקהילתי מיכל במרומי הר יצפור  שבגלבוע .עפי נתוני הסקר, נמצאו על שטח של  3,600 דונם כ 1858 גושי פרחים שכללו 1032 פרחי אירוס פורחים כמו כן נמצאו בתחום הישוב המתוכנן 645 גושי אירוסים שבהם 2433 פרחים פורחים. כלומר בסקר של שנת 2005 נמצאו ברחבי הר גלבוע כ-3500 פרחי אירוס פורחים. אך לא כך היו פני הדברים לפני כ-40 שנה.

בשנת 1965 נכנס פלטי סלע איש העמק ויליד המושב בלפוריה לעבודה כפקח ברשות שמורות הטבע.פלטי מספר: בפברואר 1966 היה מצב האירוסים על הגלבוע בכי רע. בסיורי על ההר ראיתי רק מספר אירוסים בודדים, כשהמרחק בין אחד לשני היה מאות מטרים, ללא כל סיכוי להפריה או לרבייה  בניהם. הגלבוע באותם שנים היה עזוב, דרבנים ונברנים עשו שמות באוכלוסיית האירוסים שעל ההר. חברי הקיבוצים שלמרגלות הגלבוע, נהגו להביא זרים ענקיים של אירוסים ולקשט בהם את החדרים בקיבוץ. המודעות לשמירת טבע, לא הייתה קיימת ואוכלוסיית האיריסים בגלבוע עמדה אז בסכנת הכחדה. ניסיתי להתייעץ עם עזריה אלון שבגינתו בקיבוץ בית השיטה, ראיתי אירוסים שהוא הביא בזמנו מן הגלבוע. עזריה נהג להאביק את האיריסים בגינה בעזרת מכחול עדין, שבעזרתו העביר את האבקנים של ארוס אחד, לעלי הכותרת של האירוס השני. כך הוא היה מבצע הפריה ושומר על אוכלוסיית האירוסים בגינה שלו מניוון. עזריה אלון הדריך אותי, ובביקור נוסף שערכתי בגינתו, ראיתי שפעולת  האבקת האירוסים בגינה הצליחה. האירוסים בגינה פיתחו הל?קטים שמהם הופצו מאוחר יותר הזרעים.

החלטתי לנסות לעשות דבר דומה גם בגלבוע. עברתי בין פרחי האירוסים הבודדים שמצאתי בגלבוע  ובצעתי את האבקה וההפריה. בחורף איתרתי מקומות נביטה של אירוסים והעברתי קני שורש ושתילים ממקום למקום בגלבוע. עיקר המאמצים התמקדו בהר ברקן. בחורף 1967 בעזרת מתנדבים מקיבוץ מעלה גלבוע איתרתי מיקום נביטת אירוסים ושתלנו בערך כ-100 קבוצות אירוסים חדשות במרחקים של 20-30  מטרים מן הקבוצות הישנות. באותם שנים, עבר קו הגבול בינינו לבין ירדן במרומי הגלבוע. לא התביישנו ולקחנו קבוצות אירוסים  אפילו מקו הגבול עצמו. ערביי הכפר פקועה שמן הצד השני, לא הבינו מה עושה קבוצת יהודים משונה  החופרת באדמה בסמוך לכפר שלהם.  מבצע השתילה מחדש הוכתר בהצלחה וראינו שמרבית האירוסים ששתלנו בהר ברקן אכן נקלטו. באביב 1967 התחלנו להפרות את האירוסים שעל ההר, בשיטת הפינצטה. התהליך היה פשוט - משהוא היה נוהג בג'יפ אני הייתי יורד מהצד השני של הרכב לוקח אבקנים בעזרת פינצטה מפרח איריס מסויים, עולה לגיפ ומייד נוסע לקבוצת אירוסים אחרת שצמחה לא הרחק משם וחיכתה להפריה המלאכותית שלנו. לבסוף גילינו שאפשר גם בלי פינצטה והתחלנו לבצע את ההפריה באמצעות אצבעות הידיים. עבודת ההפריה באמצעות אצבעות הידיים התקדמה במהירות וההספקים שלנו בהפריית אירוסים  הלכו וגדלו.

למזלי שיתפתי במבצע הפריית האירוסים כמה חברה טובים מקיבוץ מעלה גלבוע והם התגייסו למלאכה בחרדת קודש. בתוך זמן קצר הם הפכו למומחים לעניין, האבקנו בכל יום בממוצע כ 20-30 פרחי אירוס שונים. להערכתי האבקנו באביב 1967 כמה מאות פרחי איריס בכל רחבי הגלבוע. בקיץ 1968 היו כבר בידיי שפע של הלקטים וזרעים וזרענו אותם בהר ברקן איפה שהיום שמורת האירוסים ושביל האירוסים. עברו כמה שנים ואני כבר התחלתי להתייאש חשבתי שאין כל פרי לעמל הזריעה והאבקה שלנו. רק בחורף 1973 התחלתי לראות נביטה גדולה של אירוסים באזור הברקן ובאביב –קיץ 1974 הבנתי שהיה שכר לפועלינו. מאות אירוסים כיסו את ההר והמרחקים בין קבוצה לקבוצה הלכו והצטמצמו. הטבע התחיל להסתדר לבד והאירוסים התפשטו בכל מרחבי הגלבוע . כיום הגלבוע מלא באירוסים, אבל אני ממשיך ללוות אותם בדאגה ולהתרשם מפריחתם.

פלטי סלע הלך לעולמו בחורף שנת 2000 והוא בן 83 שנים .רשימה זו מוקדשת לזכרו  של פלטי האיש שהחזיר את האירוסים אל ההר.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
דני ג'יפ - טיולי ג'יפים וימי כיף בצפון
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
גני חוגה - פארק מעיינות בטבע
10% לגולשי אתר "טיולי"
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
דרך העץ
10% הנחה
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתרדיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
תצפית מפסגת שלוחת הברקן
שבת בגלבוע 04.02.2012
השבת פרחי האירוס אל הגלבוע ואירוסים לבקני
עזרה בזיהוי - 18
טיול בעמק הנעלם בגלבוע
פריחה בגלבוע
אירוס הגלבוע
טיול באזור הגלבוע
נחלים...

 
Share
הנוף מהגלבוע לעמק יזרעאל
הנוף מהגלבוע לעמק יזרעאל

צילום: יוחאי כורם
הנוף מהגלבוע לעמק יזרעאלהתצפית בראש הר ברקן
התצפית בראש הר ברקן

צילום: יוחאי כורם
התצפית בראש הר ברקן


אירוס הגלבוע
אירוס הגלבוע

צילום: גיל ברנר
אירוס הגלבוע


אירוס הגלבוע
אירוס הגלבוע

צילום: גיל ברנר
אירוס הגלבוע


נוף עמק ישראל מהר שאול
נוף עמק ישראל מהר שאול

צילום: יוחאי כורם
נוף עמק ישראל מהר שאול


אירוס הגלבוע
אירוס הגלבוע

צילום: גיל ברנר
אירוס הגלבוע