הפסטיבל, ספינת הדגל של השירה הישראלית והבמה המרכזית המכנסת תחת כנפיה זה רבע מאה את מיטב הקולות בשירה העכשווית, פותח השנה את שעריו בתוכנית שלא נראתה כמוה: קואליציה מקיר לקיר של הקולות המשמעותיים בשירה ובספרות, בשלושה ימים מרוכזים של מפגשים, מלאים במיטב היצירה העברית שנכתבה בישראל ברבע המאה האחרונה.

צילום נטליה ויזלטירמאיר ויזלטיר. צילום נטליה ויזלטיר

מאז נוסד הפסטיבל ביוזמה ובניהול של בית הקונפדרציה והעומד בראשו, אפי בניה, הפך הפסטיבל לאירוע השירה הגדול והחשוב בישראל.
השנה יוענק במסגרת הפסטיבל פרס "אביב" לשירה –לשניים: למשוררת נעם פרתום ולמשורר, העורך והמבקר אלי הירש.
לדברי אפי בניה, מנכ"ל בית הקונפדרציה ומנהל הפסטיבל:

"בית הקונפדרציה מפיק את פסטיבל המשוררים במטולה מזה 25 שנה וזהו אחד ממפעלי התרבות האהובים והחשובים בארץ. אנו גאים לציין חצי יובל לפסטיבל במטולה ולארח אתכם, כמיטב המסורת, לחגיגה אמיתית של שירה ורוח. התוכנית האמנותית עשירה במיוחד השנה  וכוללת את מיטב המשוררות, המשוררים, כלות וחתני פרס ישראל ואנשי רוח בולטים, לצד קולות חדשים, צעירים ומבטיחים. בית הקונפדרציה מזמין אתכם להגיע אל מטולה וליהנות מן השיחות, אירועי המחווה והמפגשים המרתקים שמחכים לכם ברחבי המושבה הצפונית."

בני ציפר ושירי לב-ארי, המנהלים האמנותיים של הפסטיבל:

״אנחנו מרגישים שנפלה בחלקנו זכות גדולה לערוך את תוכנית הפסטיבל בשנתו ה-25, ושהצלחנו להביא לבמה אחת גוונים מרובים ושונים כל כך של משוררים ולהרכיב קואליציה ספרותית רחבה ככל האפשר. הבעיה היחידה בפסטיבל הזה היא שהקהל ייאלץ להתלבט לאיזה אירוע לרוץ קודם ועל מה לוותר בצער, בתוך השפע העצום של הפאנלים והמפגשים.״

צילום עופר אזולאייותם ראובני. צילום עופר אזולאי

השנה יוקדש הפסטיבל לגשרים שבין הדורות בשירה העברית המודרנית מאברהם שלונסקי - המכונן הגדול של השפה העברית, שהיה לא רק משורר מרכזי אלא גם עורך חשוב ומשפיע, שחידש את השפה - ועד השירה הנכתבת היום ברשתות החברתיות, שהפכו תחליף לבתי הקפה עם החבורות הספרותיות של פעם לצד אירועים על נושאים עכשוויים, כמו השירה האוקראינית והשירה הרוסית, שהן שתי ספרויות-אחיות.

אירוע הפתיחה יוקדש לאברהם שלונסקי, המכונן הגדול של השפה העברית, במלאות 50 שנה למותו, בהשתתפות טובי החוקרים של שירתו ונכדתו סיגל אשל, שתבצע שירים מתוך המחזמר המיתולוגי שלו, "עוץ לי גוץ לי".

מאיר ויזלטיר, המשורר הגדול זוכה פרס ישראל, האחרון שנשאר מדור הנפילים של שירת שנות השישים שמאז ומעולם מיעט להופיע והיענותו להזמנת הפסטיבל לקרוא משיריו, בקולו, היא אירוע שאין להחמיץ. ויזלטיר יקרא שירים חדשים שטרם פורסמו וידבר גם על מפעל תרגומיו.

הפסטיבל יקיים מחווה לארז ביטון, חתן פרס ישראל לשירה, שהפתיע השנה עם ספר שירה  חדש וחשוף מתמיד, יחגוג יחד עם רוני סומק יום הולדת 70, יארח את אגי משעול שתספר על עולמות השירה ואת מאיר שלו שידבר על (כמעט) הכל ,יחסי אחים והורים, זיכרונות ילדות, איך כותבים על מין בשפת הקודש, אהבות ספרותיות ואהבות אחרות.

צילום רחל ביטוןארז ביטון .צילום רחל ביטון

איל מגד וזאב סמילנסקי, בנים לשושלות ספרותיות יספרו על חיים ויצירה בצל תהילת אבותיהם, נורית זרחי תפגוש חברים על הבמה וכן יתקיימו מחוות לסופרים משוררים שהלכו לעולמם השנה: א.ב יהושע, אמנון שמוש ויותם ראובני, מרדכי גלדמן חלוצי השירה הגאה, שהקדישו את חייהם לפריצת הגבולות בין המותר והאסור.

אירוע חגיגי שנוצר במיוחד במלאת 25 שנה לפסטיבל הוא ״מצפון תיפתח השירה״ שיוקדש- שירים שנכתבו על פסטיבל מטולה ופסטיבלי שירה בכלל.

צילום נדיה לנדאומאיר שלו. צילום נדיה לנדאו

עוד:  מחווה לאבות ישורון, 70 שנה ל"פגישה עם משורר" של לאה גולדברג אודות זיכרונותיה מן המשורר אברהם בן יצחק, נתן וסרמן יקרא מתרגומו החדש לאפוס המסופוטמי של גלגמש ומשירתו שלו, ערב על שירת בתי הקפה של פעם -משוררי הבוהמה, מפגש חשוף עם נעם פרתום ומפגש אפרת מישורי מראשונת מבצעי השירה-פרפורמנס בישראל, מפגשים עם המשוררים שמעון בוזגלו, יקיר בן משה ומאיה בז'רנו, ערב על שירתו הנשכחת של גבריאל פרייל, מרתון שירה לתוך הלילה, ערב שירת סליחות ובקשות ועוד.

כמו כן יתקיימו במהלך ימי הפסטיבל הדרכות וסיורים של קק"ל ותוצג תערוכת צילומי סופרים של ליאורה סומק .  

הכניסה לכל אירועי הפסטיבל- ללא תשלום.