מאשדוד לניצנים: טבע ומורשת קרב

אין כמו יום העצמאות כדי לבקר באחד מאתרי המורשת הבולטים בדרום הארץ - גשר עד הלום. נקודת המוצא של המסלול היא קו הגבול הצפוני, שאליו הגיעו הכוחות המצריים ובו נעצרו בידי חיל האוויר הישראלי. מן האתר נצא אל תל אשדוד, הנזכר בתנ"ך כאחד מסרי פלישתים ועל גבו שרידים המעידים על ההתיישבות ארוכת השנים במקום. מכאן נמשיך אל אתר מורשת נוסף, קיבוץ ניצנים הישן, שבו התיישבו בשנת 1943 יוצאי פולין, רומניה ודרום אמריקה מתנועת "הנוער הציוני". קבוצת המתיישבים לחמה במקום בגבורה כנגד הכוחות הערבים, עד לנפילתה בשבי. משחזרו השבויים הביתה, ביקשו להעתיק את מקום הקיבוץ שלושה קילומטרים מזרחה, וכיום ניתן לראות בניצנים הישנה את "הארמון" , מבנה האבן הגבוה היחיד ששירת את חברי הקיבוץ, ואת אנדרטת "יד לאישה הלוחמת", לזכרן של החיילות שקיפחו את חייהן בשמירה על ניצנים בפרט, ולזכר חללות צה"ל בכלל. לסיום נצא אל שמורת חולות ניצנים, על אופייה הטופוגרפי הייחודי וצמחיית החוף השוכנת בה.

עמק אילון ופארק קנדה

קרוב כל כך למרכז הארץ ובכל זאת שונה כל כך בנופיו - זהו עמק איילון, שהיווה לאורך ההיסטוריה את ציר התנועה העיקרי מהחוף והשפלה אל ירושלים, ובו לחמו דוד והפלישתים, הרומאים והחשמונאים, הצלבנים, האוסטרלים, התורכים והגרמנים. העמק משובץ באטרקציות ואתרים רבים, ואנחנו נמליץ לכם לבקר במשטרת לטרון, תחנת המשטרה בריטית, המשמשת היום כיד לשריון - אתר ההנצחה לזכרם של לוחמי החיל, ובמנזר לטרון - מנזר השתקנים הידוע בכך שנזיריו גוזרים על עצמם שתיקה בכל הקשור בענייני חולין וממעטים בקשרים עם העולם שמחוץ לחומות המנזר. ניתן לבקר במנזר כל השבוע למעט ימי ראשון. המבצר הצלבני נמצא מעל מנזר השתקנים, וממנו שלטו הירדנים על הדרך לירושלים, עד לנפילתו בידי צה"ל במלחמת ששת הימים. מיני ישראל הסמוך הוא פארק המיניאטוריות בו ניתן לראות את כל הארץ, מדן ועד אילת, בכמה שעות בודדות, ופארק קנדה עשיר במוצגים ארכיאולוגים של חקלאות עתיקה וחוות חקלאיות עתיקות, ששכנו בעמק לפני מאות שנים, ומעיינות המים ששירתו את אמאוס, העיר שישבה כאן במאות השלישית-רביעית לספירה.


מנזר השתקנים | צילום: אינה מנשה

מעיינות הירקון ומבצר אנטיפטרוס

מסלול הטיול השלישי שבו נמליץ לכם לבלות את יום העצמאות נמצא בטבורה של הארץ, במעיינות הירקון ומבצר אנטיפטרוס. לצד הקרבה למרכז הארץ, ההיסטוריה והתצפיות היפות, מספק המסלול גם כרי דשא רחבי ידיים, לחגוג בקרבם עצמאות כהלכתו. מתחילים במגדל צדק, סמוך לכניסה הדרומית לראש העין - מבצר הנישא מעל תל בגובה 140 מטר ומשקיף על כל האזור, מכפר סבא בצפון ויפו בדרום. ממשיכים, שני קילומטרים מערבה, אל תל אפק, שנזכר רבות בהיסטוריה ועליו הקים רודוס את העיר אנטיפטריס, בסגנון רומאי. המבצר המרשים נבנה בין השנים 1572-1574 בידי הצלבנים, ומרתק לסייר בין ארבעת מגדליו וחומותיו. כאן גם נמצאת חלקת הפיקניקים, וממנה נמשיך אל מקורות הירקון המזינים למעלה מ-95 אחוז ממי הנחל. קטע זה של הנחל נקי ועשיר בעולם חי וצמחי מים, שחלקם נדירים.

רחובות – עיר המדע וההדרים

את יום הטיול ברחובות, עיר השפלה שמשלבת בין מדע לחקלאות, נפתח במוזיאון מכון איילון - שחזור המפעל בו יוצרו כדורים לנשקם האישי של לוחמי הפלמ"ח. כה סודי היה המכון, שאפילו עובדי המכבסה, שפעלה מעליו, לא ידעו מה מתרחש מתחת לרגליהם במעמקי האדמה. מכאן נמשיך אל מוזיאון הפרדסנות, שעושה כבוד להתיישבות החקלאית בעיר. במוזיאון, השוכן על שטחו של הפרדס הראשון שניטע במושבה בשנת 1904, פרדס מינקוב, ניתן לסייר בשחזור של בית האריזה ובפרדס המיתולוגי ששוקם וניטעו בו כל זני ההדרים הקיימים כיום. גן המדע במכון ויצמן מציע מגוון אטרקציות לילדים והורים חובבי מדע וטבע וחוויה חושית מרתקת, בהתנסות במוצגים השונים. כך למשל, ישנם מוצגים הממחישים את התחושה שבהליכה על הירח או את תחושתה של הבלרינה המתרוממת על קצות אצבעותיה ומסתובבת במהירות. ואם אנחנו כבר בגן המכון ביום העצמאות, בוודאי שנבקר בביתו של הד"ר חיים ויצמן, נשיא המדינה הראשון. המוצגים בבית מתארים וממחישים את חייו הסוערים של הנשיא כמדען ופעיל פוליטי, שעשה רבות לבביסוס תשתית להקמתה של מדינת ישראל, על בסיס הצהרת בלפור.

הר כמון, מכמנים ושביל יונתן

לסיום נמליץ על מסלול צפוני ויפהפה בפסגתו של הר כמון, ההר הגבוה בין הרי הגליל התחתון. אנו ממליצים להצפין לחצי יום משפחתי ומהנה, ולטייל בשביל יונתן לזכרו של סמ"ר יונתן הדסי, שנפל במלחמת לבנון השנייה. מדובר בשביל טיול מעגלי הסובב את הישוב מכמנים ומאפשר הצצה נעימה וטעימה מהגליל התחתון, מבנהו, הצמחייה האופיינית לו והנוף המשכר העוטף אותו מכל עבר.


הנוף משביל יונתן
 | צילום: יוחאי כורם
 

יום העצמאות 2022: לכל האירועים, הפעילויות, הטיולים ועוד »