עכשיו שמזג האוויר קצת התקרר ומעט הגשמים שירדו נתנו מים לגבים שברחבי המדבר, זה הזמן הכי טוב לצאת ולטייל באזור הקסום של ערד, ים המלח והערבה; ובדיוק בשביל זה אספנו עבורכם מגוון המלצות לבילויים, אטרקציות ואפילו מסלולי ג'יפים מומלצים שיסדרו לכם סוף שבוע מושלם במדבר יהודה לאורך, שביל ישראל 4X4.

תל ערד

תל ערד הוא אתר אריכואלוגי מהמרשימים שיש לנו בכול רחבי הארץ, חוקרים שונים אפילו מזהים את תל ערד עם העיר הכנענית "ערד" המתוארת במקרא! במקום תוכלו לגלות איך אנשי תקופת העת העתיקה חיו כאן את חיי היום יום שלהם, לראות מקרוב את שרידי ממצאי הבית הערדי המפורסם ולהתפעל ממבני המצודה מהרשימים בארץ. אז אם אתם חובבי היסטוריה וארכיאולוגיה אתם פשוט תתאהבו באתר המרשים הזה, לא לפספס!

תל ערדגלו את מצודת המדבר העתיקה בתל ערד |  צילום: גיא נמש

ארץ ים המלח

אם אתם באזור תל ערד ובעלי רכב 4X4, זאת הזדמנות מעולה לצאת לטיול מהנה שיקח אתכם למעמקי המדבר. המסלול המומלץ באזור זה יוצא מתל ערד ויקח אתכם לטיול מושלם בלב מדבר יהודה לאורך נופי ים המלח ועד לחניון לילה לוט, שם תוכלו להעביר את הלילה עם קמפינג מתחת לשמי המדבר הנוצצים מכוכבים. המסלול הזה הוא גם המקטע הראשון מבין עשרת מקטעי מסלולי המדבר המרכיבים את שביל ישראל 4X4: שביל מסלולי שטח מדהים החולש על כל ארץ ישראל.

לכל הפרטים על מסלול הטיול 4X4 מתל ערד לחניון לוט » 

טיול 4X4 במדברטיול 4X4 מושלם בארץ ים המלח |  צילום: גיא נמש

שטים ונהנים

רוצים לשמוע סוד? לא חייבים לנסוע עד לירדן בשביל לשוט בקיאקים! אזור ים המלח שהוא ללא ספק אחד מפלאי הטבע שיש לנו בארץ ישראל, האזור מושך מידי שנה מבקרים מכול העולם שבאים במיוחד כדי לטבול או יותר נכון לצוף בים המלח, אבל האם ידעתם שאפשר גם לחתור בקיאקים בים המלח?! זוהי פעילות מהנה ומקורית שתפגיש אתכם עם ים המלח שעדיין לא הכרתם ושלעולם לא תשכחו. 

שייט קיאקים בים המלחשייט קיאקים בים המלח | צילום: קיאק טורס

מפריחים את השממה

בואו להתנסות בחוויה חקלאית מהנה של קטיף פירות וירקות מיוחדם בחוות האיכר בכיכר. הכירו את משה האיכר ובעל החווה שיעביר לכם סיור מרתק שיגלה לכם את סודות חקלאות ים המלח ואיך גדלים צמחים במדבר. בסיור תוכלו גם לטעום מזני הירקות והפירות המיוחדים הגדלים בחווה, הסיור יכול להמשך בין 45 דקות לשעה וחצי (בתאום מראש) תלוי במשתתפים וברמת העניין.

משה האיכר הוא חקלאי אותנטי ששמח לספר על תחילת ההתיישבות בערבה ובאזור ים המלח שהוא כל כך אוהב, ודווקא עכשיו אין כמו לשמוע על אהבת הארץ כדי לחזק את הרוח. תבלו ואל תשכחו למסור לו ד"ש מאתנו!

חוות האיכר בכיכרירקות מהאגדות | צילום באדיבות: חוות האיכר בכיכר

ספארי מדבר

אם לא נמאס לכם מטיולי ג'יפים ואתם מחפשים מסלול נוסף לסופ"ש בדרום, המסלול הבא הוא מקטע ההמשך של המסלול הקודם שהזכרנו, זה שנגמר בחניון לוט. המסלול הבא מתמקד בערבה הצפונית, ויקח אתכם למסע מופלא לאורך נחל פרצים, תצפית הר סדום, משואות הפוספטים של מפעלי ים המלח, נחל אביה ונחל אמציהו ומסתיים במצד חצבה ועיר אובות, מהאתרים הארכיולוגים המרתקים שבערבה הצפונית;

לכל הפרטים על מסלול טיול 4X4 מחניון לילה לוט למצד חצבה ועיר אובות » 

טיול ג'יפים במדברמסלול 4X4 בערבה הצפונית | צילום: גיא נמש

האזור המדברי והיפה של הערבה הצפונית מלא בטבע פראי ובתולי השופע שלל חיות מדבר כמו יעלים, חרדוני צב ענקיים, טריסטמיות, שחורי זנב, זנבנים ועוד. חדי העין יוכלו ליהנות מספארי מדבר ובחיפושים אחר החיות הנפלאות לאורך המסלול הנפלא הזה שגם הוא חלק משביל ישראל 4X4.

יעל נובי צעיר יעל נובי צעיר | צילום: ronhl