סיורי סליחות: טיולים לקראת יום כיפור ברחבי הארץ

סיור סליחות הפך בשנים האחרונות לנדבך נוסף לתפילות ההיטהרות של חודש אלול - "חודש הסליחות", שמהווה עבור רבים מאיתנו זמן לעשיית חשבון נפש לקראת השנה החדשה. אספנו לכם כמה סיורי סליחות מכל רחבי הארץ, שעוברים בנקודות היסטוריות ובאתרים מסקרנים בירושלים, טבריה, עכו ואפילו תל אביב
| 31/08/2017

סיורים באווירת סליחות בעיר העתיקה והרובע היהודי בירושלים

לקראת עשרת ימי תשובה, בקרן למורשת הכותל המערבי מכינים עבורכם שלל סיורי סליחות, החל מראש חודש אלול ועד ערב יום הכיפורים: סיור סליחות בעקבות סיפורי ש"י עגנון ברחובות הרובע היהודי, סיור סליחות מוזיקאלי, סליחות בעתיקות העיר העתיקה, סיור חוויתי באזור רחבת הכותל באתרי החפירות, סיור בין סמטאותיה הציוריות של שכונות נחלאות וסיורי סליחות ייחודיים בעקבות הפיוטים והסליחות בעיר העתיקה ובכותל.

לעת לילה, ירושלים הופכת לסלחנית מתמיד | צילום: Depositphotos/karambol
 

תל אביב האחרת: סיור סליחות בתל אביב

לקראת תפילות יום הכיפורים הממלאות את בתי הכנסת ברחבי העיר, נצא לסיור מרתק אחר החיפוש הרוחני של תושבי העיר בין בתי הכנסת של קהילות ייחודיות, מניינים יוצאי דופן, ותופעת קבלות השבת ההמוניות. בסיור נכיר את תל אביבית האחרת, השואבת את ערכיה מתוך המסורת יהודית ושואפת לקיים חיי קהילה לאור ערכי היהדות. מתוך אזור הנתפש כמעוז החילוניות התל אביבית, נגלה את המקומות בהם מוצאים התל אביבים חיבור לעולם התוכן היהודי על שלל גווניו.


צילום: איתמר ברק

סיור סליחות טברייני

התאחדות המלונות בטבריה מארגנת מסעות סליחות, באווירה מיוחדת של חוויית פיוטים בנוסח הטברייני, כפי שהתגבש בהשפעות הקהילות השונות שהתקבצו בטבריה.

בכל יום שני וחמישי בחודש ספטמבר, ניפגש בפארק הארכיאולוגי ומשם נצא לבית הכנסת כיפות השל"ה הקדוש, נשמע את סיפורו של המקום, נעמיק במיוחדות התשליך הטברייני ומעמדם המטהר של מי הכנרת ע"פ ההלכה. נעבור לבית הכנסת של חסידי קרלין, נעמוד על ההבדלים בין הסליחות של יוצאי אשכנז, לבין יוצאי ספרד. נמשיך לבית הכנסת "עץ החיים" של רבי חיים אבולעפיה ולמקווה העתיק. נמשיך את הסיור בבית כנסת "הסניור" שמהדהד בו זיכרון של בתי כנסת מימי בית שני ונשמע את סיפורו של המקום, על מייסדו ועל המשפחה המתחזקת אותו עד היום.

מורשת של אלפי שנים: סיור סליחות בעכו

סיור הסליחות בין חומות עכו העתיקה מאיר בזרקור ייחודי את סיפורי מורשת העם היהודי השזורים בעיר כבר אלפי שנים. העיר, שהיוותה בתקופות לאורך ההסטוריה מרכז חשוב לעמים רבים, טומנת בחובה אתרים וסיפורים המגלים את עכו כנקודת ציון בחיי דמויות חשובות בהיסטוריה היהודית, בהן רבי נחמן מברסלב, יונתן החשמונאי, הרמב"ן, רבי חיים פרחי והרמח"ל, שבית הכנסת העתיק על שמו שוכן בעיר. במהלך הסיור תפגשו בדמויות שחיו בעבר בעיר, שיחכו לכם ברחבי סמטאות העיר העתיקה.


סיור סליחות בעכו | צילום: באדיבות אוצרות הגליל
 

התזמורת האנדלוסית בקונצרט סליחות מיוחד

קונצרט "סליחות ושיר" ייערך בכל רחבי הארץ בחודש אלול, ובכך ימשיך בחוויה מוזיקלית שהיא חלק ממסורת בת מאות שנים. שירת הסליחות היא מגוון של פיוטים ותפילות הנאמרים בחודש אלול ועשרת ימי תשובה, ובתכנית האמנותית יכללו פיוטים ושירים מוכרים מתפילת הסליחות: "אדון הסליחות", "אל נורא עלילה", "עננו", "אבינו מלכינו", "שמע קולי", "בן אדם מה לך נרדם", ועוד. התזמורת תבצע שירים אלו ועוד בעיבוד מיוחד המותאם לימים אלה.

האמנים המשתתפים: יונתן רזאל, חיים לוק ומקהלת "קולות מן השמיים" | מנצחת: סיוון אלבו בן חור.

תגובות

טוען תגובות...